Osrednjim gostom bodo vprašanja zastavljali dijaki Gimnazije Franca Miklošiča Ljutomer. V razpravo pa se lahko z vprašanji na temo dogodka vključite tudi obiskovalci našega spletnega medija. To lahko storite pred dogodkom na naslovu: [email protected], medtem ko bo med dogodkom (v petek od 12:15 ure naprej) možno vprašanja zastavljati v komentarjih pod spletnim prenosom.
Osrednji gosti dogodka so:
- Zoran Stančič (vodja Predstavništva Evropske komisije v Sloveniji),
- dr. Benjamin Lesjak (docent na Fakulteti za management Univerze na Primorskem),
- Katja Koren Ošljak (vodja marketinga pri podjetju Shoutem in ambasadorka evropske iniciative Code Week v Sloveniji) in
- Živa Jalovec (vodja digitalnih komunikacij na SOZ, specialistka za družbene medije na iPROM, soorganizatorka dogodkov CreativeMornings/Ljubljana, Rails Girls in Pioneers Unplugged, poznavalka start up scene)
Dogodek bo razdeljen na tri tematske sklope, in sicer bo izpostavljen pomen ustrezne infrastrukture (širokopasovna omrežja) za digitalno prihodnost, pomen znanja v digitalni družbi (digitalna pismenost, e-veščine, itd.) in nadaljnji razvoj enotnega digitalnega trga (odprava stroškov mobilnega gostovanja, čezmejni spletni nakupi, itd.)
Digitalno gospodarstvo raste sedemkrat hitreje kot ostalo gospodarstvo, vendar ta potencial še vedno ni v celoti izkoriščen. IKT sektor v EU vsako leto ustvari 120 tisoč novih delovnih mest. Konkurenca na globalnem trgu je velika, zato je nujno, da EU in države članice digitalnemu področju namenijo ustrezno pozornost. V Uniji je trenutno brez dela več kot 20 milijonov ljudi. Na drugi strani pa se podjetja s področja IKT soočajo s pomanjkanjem kadrov za zapolnitev prostih delovnih mest. V skladu z napovedmi do leta 2020, zaradi pomanjkanja digitalnih veščin, v EU ne bomo zmogli zapolniti 800 tisoč delovnih mest. Lani je Evropska komisija predstavila 16 pobud v okviru oblikovanja enotnega digitalnega trga. Enotni digitalni trg mora sloneti na vrhunskih telekomunikacijskih omrežjih, čezmejnih digitalnih storitvah in novih inovativnih evropskih zagonskih podjetjih. Ljudje in podjetja morajo stopiti na pot digitalne prihodnosti!
Razprava je del niza dogodkov EU SI ti. S sloganom EU SI ti: prihajamo v vaš kraj, odkrivamo izzive in priložnosti EU skozi izkušnje in razmišljanja občanov.
Komentarji (4)
Pa si sploj želimo takšne vključenosti v to digitalno družbo? Kaj je sploh digitalna družba? Medčloveški odnosi so verjetno na najnižji stopnji v zgodovini in to vse zaradi interneta in socialnih omrežij. Verjetno bi bilo bole pomembno, ka se pogovarjamo o analogni družbi, če želimo dobro sebi in svoji deci.
O tem kako državne inštitucije skrbijo za svojo varnost smo videli v primeru tetra, kjer zdaj ganjajo žvižgača. Kill the messenger...
Zelo se promovira zdravje na delovnem mestu. Kako pa IKT vpliva na zdravje? Govorim o dolgotrajnem sedenju pred računalnikom, sevanje,… Prav tako nam IKT ves čas sledi in zahteva, da smo dostopni . To vpliva na zasebno življenje…
Ko se pogovarjamo o varnosti na internetu vsi govorijo samo o zasebnosti in varnosti podatkov, mogoče zaklepanju wifija. Mene pa bolj zanima nekaj drugega in mislim, da se premalo govori o tem. Vedno več naprav je, ki imajo internetno povezavo. Zdaj že celo hladilniki, klime in pečice. Kdo nam zagotavlja, da nekoč nekdo ne bo izkoristil te povezanosti naprav, da bi nam škodil? Če mi kdo poveča temperaturo v hladilniku se mi bo mogoče samo kakšen jogurt skisal. Ampak mislim, da ta povezanost naprav skriva dosti večje nevarnosti kot smo jih zdaj zmožni videti. Ne bo me presenečalo, če bomo čez 10 let brali da je električni distributer prek hekerjev uporabnikom vdiral v naprave in jim višal porabo elektrike in s tem služil.
Da ne omenjamo državne varnosti. Kdo nam lahko zagotovi, da nam države od katerih kupujemo orožje čez 15 ali 20 let v kakšnem konfliktu enostavno izklopijo naše patrije ali haubice na daljavo?