»Zjutraj ob 7.35 se je rimski škof Frančišek vrnil domov k Očetu,« je dejal kardinal Kevin Farrell v izjavi, ki jo je Vatikan objavil na svojem kanalu Telegram.
»Dragi bratje in sestre, z globoko žalostjo moram naznaniti smrt našega svetega očeta Frančiška,« je dejal kardinal Farrell v izjavi. Danes zjutraj ob 7.35 se je rimski škof Frančišek vrnil domov k Očetu," je sporočil.
»Njegovo celotno življenje je bilo posvečeno služenju Gospodu in njegovi cerkvi,« je še dejal po poročanju francoske tiskovne agencije AFP.
Vse nogometne tekme najvišje ravni v Italiji so prestavljene, iz sveta prihajajo odzivi
Vse današnje nogometne tekme Serie A so bile po papeževi smrti preložene.
»Frančiška se bomo spominjali po neutrudnem zavzemanju za najšibkejše v družbi, za pravičnost in spravo. Vodili sta ga ponižnost in vera v Božje usmiljenje. Na ta način se je prvi Latinoameričan na Svetem sedežu dotaknil ljudi po vsem svetu in prek verskih meja. Moje misli so v tem trenutku z verniki po vsem svetu, ki so izgubili svojega svetega očeta,« je na družbenem omrežju X zapisal bodoči nemški kancler Friedrich Merz.
»Od Buenos Airesa do Rima je papež Frančišek želel, da bi Cerkev prinašala veselje in upanje najrevnejšim,« je zapisal francoski predsednik Emmanuel Macron.
»Svet je prosil za pogum, da spremeni smer, da gre po poti, ki »ne uničuje, ampak kultivira, popravlja, varuje«. Hodili bomo v tej smeri, da bomo iskali pot miru, sledili skupnemu dobremu in gradili bolj pravično družbo. Njegov nauk in njegova zapuščina ne bosta izgubljena,« je dejala predsednica italijanske vlade Giorgia Meloni.
Podpredsednik ZDA JD Vance, ki se je ravno včeraj srečal s papežem, je dejal: »Pravkar sem izvedel za smrt papeža Frančiška. Moje srce je z milijoni kristjanov po vsem svetu, ki so ga imeli radi. Včeraj sem bil vesel, da sem ga videl, čeprav je bil očitno zelo bolan. Vedno pa se ga bom spominjal po pridigi, ki jo je imel v prvih dneh Covida. Bilo je res zelo lepo.«
Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen pa je dejala: »Danes svet žaluje za smrtjo papeža Frančiška. S svojo ponižnostjo in tako čisto ljubeznijo do manj srečnih je navdihnil milijone, daleč onkraj Katoliške cerkve. Moje misli so z vsemi, ki čutijo to globoko izgubo. Naj najdejo tolažbo v ideji, da nas bo zapuščina papeža Frančiška še naprej vodila k bolj pravičnemu, mirnejšemu in sočutnemu svetu.«
Izraelski predsednik Jicak Hercog je papeža označil za človeka globoke vere in brezmejnega sočutja. Izpostavil je pomen, ki ga je pripisoval tesnim vezem z judovskim svetom in spodbujanju medverskega dialoga.
Poklonila sta se mu tudi predsednik Evropskega sveta Antonio Costa in visoka zunanjepolitična predstavnica EU Kaja Kallas.
Bela hiša: »Počivaj v miru, papež Frančišek«
Bela hiša je na omrežju X objavila sporočilo: »Počivaj v miru, papež Frančišek,« in ga pospremila s fotografijami srečanja papeža s predsednikom Donaldom Trumpom in podpredsednikom JD Vanceom.
Predsednik Italije Sergio Mattarella je pa je poudaril pomen nadaljnjega prizadevanja za cilje papeža, ki je s svojim naukom »obujal sporočilo evangelija, solidarnost med ljudmi, dolžnost bližine najšibkejšim, mednarodno sodelovanje in mir«.
Nemški kancler Olaf Scholz je papeža označil kot »moža sprave«. »S papežem Frančiškom sta katoliška cerkev in svet izgubila zagovornika šibkih, sprave in toplo osebo,« je dodal.
Poljski premier Donald Tusk se je papeža spomnil kot »dobrega, toplega in občutljivega človeka«.
Libanonski predsednik Joseph Aoun pa je menil, da je Libanon z njegovo smrtjo izgubil dragega prijatelja in močno podporo. Tudi on je izpostavil papeževo prizadevanje za dialog med religijami in kulturami.