Slika je simbolična.
Astronavtka slovenskega rodu Sunita Williams in njen kolega Barry Wilmore sta se danes po več kot devetih mesecih bivanja na Mednarodni vesoljski postaji (ISS) vendarle odpravila proti Zemlji.

S kapsulo sta že zapustila postajo, na Zemlji pa bosta predvidoma pristala v večernih urah, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Williams in Wilmore se vračata s kapsulo podjetja SpaceX, s katero so v nedeljo na ISS prispeli ameriška astronavta Anne McClain in Nichole Ayers, Japonec Takuya Onishi in ruski kozmonavt Kiril Peskov. S kapsulo se vračata tudi ameriški astronavt Nick Hague in ruski kozmonavt Aleksandr Gorbunov.

Plovilo se je od ISS ločilo ob 6.05 po srednjeevropskem času. Kapsula bo pristala ob obali Floride okoli 23. ure po srednjeevropskem času, nato pa bo posadko pobralo reševalno plovilo.

Ostanite na tekočem v vsakem trenutku!

Prijavite se na e-novice in vsak teden prejmite na svoj e-naslov najboljše objave iz Pomurja, ekskluzivne novice in privlačne nagradne igre.

»Prišla sva pripravljena, da ostaneva dolgo«

Sunita Williams, izkušena astronavtka slovenskega rodu, in njen kolega Barry Wilmore, ki sta se junija lani odpravila v vesolje na osemdnevno misijo, sta obtičala na ISS zaradi okvare na vesoljskem plovilu Starliner ameriškega podjetja Boeing. Starliner se je kasneje sicer sam uspešno vrnil na Zemljo.

Astronavta sta pred dnevi zavrnila namigovanja o političnih razlogih za preložitev njune vrnitve na Zemljo. »Prišla sva pripravljena, da ostaneva dolgo, čeprav smo načrtovali, da ostaneva za krajši čas,« je dejal Wilmore in dodal, da so astronavti vedno pripravljeni na »neznane, nepričakovane priložnosti«.

S tem sta se odzvala na izjave ustanovitelja SpaceX Elona Muska, ki je dejal, da bi se astronavta že zdavnaj lahko vrnila na Zemljo, a da je to preprečila administracija nekdanjega predsednika Joeja Bidna. Tudi predsednik Donald Trump je v ponedeljek Bidna obtožil, da je zapustil astronavta.

Najdlje v vesolju bivala ruska kozmonavta

Čeprav se je njuno bivanje v vesolju zavleklo, Sunita Williams in Barry Wilmore nista astronavta, ki sta najdlje obtičala v vesolju. 

Ameriški astronavt Frank Rubio je denimo leta 2023 na krovu ISS preživel 371 dni namesto šestih mesecev, kot je bilo prvotno načrtovano, in sicer zaradi puščanja hladilne tekočine na krovu plovila, predvidenega za njegovo vrnitev.

Najdlje pa sta na ISS neprekinjeno bivala ruska kozmonavta Oleg Kononenko in Nikolaj Čub. Po 374-dnevnem neprekinjenem bivanju sta se septembra lani vrnila na Zemljo v kapsuli Sojuz MS-25 skupaj z ameriško astronavtko Tracy Dyson.

Komentarji (3)

Aksentije (ni preverjeno)

Ameriško sranje! Banda

čarni vrag (ni preverjeno)

če je ta astronavtka slovenskega rodu si dam jaz tiča na trideset centimetrov dolge kose sekat

majmun (ni preverjeno)

Starejše novice