Nazadnje smo komet lahko občudovali leta 2020, poleti je bil namreč viden komet Neowise. Rekli so mu »komet desetletja«.
Štiri leta kasneje se zopet ponuja priložnost, a tokrat prihaja »komet stoletja«. Že pred nekaj časa so astronomi namreč opazili komet C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS, ki ga mediji na kratko imenujejo kar komet A3.
V sredini oktobra je komet A3 viden nad zahodnim obzorjem kakšno uro po Sončevem zahodu.
Kot pišejo na portalu Portal v vesolje, bomo komet lahko v naših krajih opazovali med 9. in 26. oktobrom v večernih urah na zahodnem delu neba.
Najbolje bo viden med 9. in 13. oktobrom, ko naj bi dosegel magnitudo –3.
Takrat bi lahko, ob jasnem vremenu, komet videli celo s prostim očesom, približno uro po sončnem zahodu.
Komet je namreč najlepše viden ob somraku, ko mesečina ni presvetla. Viden bo le kratek čas, do ene ure, zato ga bo treba hitro poiskati.
»Komet bo po 9. oktobru v zgodnjevečernem času viden na zahodnem do jugozahodnem delu neba.
Morda si pri iskanju lahko pomagamo s svetlo zvezdo Arktur (alfa Volarja), ki je vidna že v mraku in ki nam predstavlja kot izhodišče za iskanje kometa,« nasvete, kako poiskati komet daje Igor Žiberna, predsednik astronomskega društva Orion, ki sicer deluje na Oddelku za geografijo na Filozofski fakulteti Univerze v Mariboru.
Za portal astronomskega društva je pripravil nekaj zvezdnih kart z vrisanimi potmi kometa, ki so prav tako lahko v pomoč pri iskanju.
»V primeru jasnega vremena bomo organizirali tudi društveno opazovanje kometa,« je še zapisal.
Nazadnje so ga videli neandertalci
Komet A3 se je z Zemlje nazadnje dalo videti v času neandertalcev, pa poročajo na spletni strani Astronomskega društva Orion.
Na podlagi opazovanj so astronomi namreč izračunali, da je komet Sončevo okolico že obiskal.
Njegov prejšnji obisk notranjosti Osončja sega 80.000 let v preteklost, v čas kamene dobe na Zemlji, pa pišejo na portalu Portal v vesolje.
Komet so prvič opazili 9. januarja 2023 na observatoriju Vijolična gora (Tsuchinshan Observatory) na Kitajskem, mesec dni kasneje pa še v okviru opazovalnega programa Atlas v Južnoafriški republiki.
V Astronomskem društvu Orion pišejo, da se je kasneje izkazalo, da so komet že decembra leta 2022 zabeležile kamere na slovitem observatoriju na Mt. Palomarju v Kaliforniji.
»Sprva so domnevali, da gre za asteroid, vendar se je prav na posnetkih z observatorija na Mt. Palomarju izkazalo, da ima objekt zelo zgoščeno komo in kratek rep, kar je nakazovalo na kometno naravo telesa,« je na spletni strani zapisal predsednik Astronomskega društva Orion Igor Žiberna.
Pot kometa lahko spremljate tudi na povezavi TUKAJ.
Nasveti za opazovanje neba
Med številnimi nasveti je vedno prvi ta, da najdete mesto, kjer je čim manj svetlobnega onesnaženja, daleč od naselij in mest, kjer je trda tema.
Pomembno je tudi, da je pokrajina odprta oziroma da imamo odprto obzorje za opazovanje.
Tik za tem, ko zaide sonce, bo komet za zelo kratek čas viden malo nad njim. V pomoč bi gledanju je lahko tudi Venera, gledati moramo desno od nje.