V ponedeljek smo poročali o polarnem mrazu, ki naj bi konec tedna zajel Slovenijo.

Novica je poskrbela tudi za negodovanje bralcev, prepričanih, da je mraz za ta letni čas nekaj povsem običajnega, uporaba pridevnikov kot je »polarni« pa nepotrebno napihovanje napovedane ohladitve.

A za kaj pravzaprav gre pri omenjenem izrazu?

Bistven je izvor

Kot so za rtvslo.si pojasnili na Agenciji za okolje (Arso), izraz polarna zračna masa uporabljamo za zrak, ki prihaja visoko s severa.

Polarni zrak tako definira njegov izvor – iz visokih zemljepisnih širin oziroma iz polarnih krajev. Ne gre nujno za skrajno ohladitev, saj ima pojav pravzaprav širok spekter temperatur.

Glede na to, da zračna masa konec tedna k nam prihaja s severa Skandinavije pa lahko torej resnično govorimo o polarnem zraku.

Suho in vetrovno vreme

Ekstremno nizkih temperatur sicer resda ne pričakujemo, a bo vendarle občutno hladneje.

Temperature naj bi v petek in soboto ostale nizke tudi čez dan. Predvsem v soboto, ko se bo veter umiril, se lahko spustijo tudi pod -15 stopinj Celzija.

Ob tem se nam v kratkem ne obetajo večje padavine, saj mrzla zračna masa ne prinaša prav veliko vlage. Prinaša nam suho in verjetno tudi bolj vetrovno vreme, ki pa je za naše počutje še vedno prijetnejše kot vlažen mrzel zrak.

Preberite še

Komentarji (5)

Gost (ni preverjeno)

napačna razlaga ne zavajajte!

Gost (ni preverjeno)

Polarni mraz prihaja z Mađarske.

Gost (ni preverjeno)

hudo je, ko novinarji ne ločite razlike med mrazom in zrakom !

ppppp (ni preverjeno)

Pisec članka in komentarje ste nej sigurno telko stari ka bi se spomnili 40 let nazaj kakšen mraz in zime so bile za to ne nakladajte nekaj brezi veze .

Tujec 2

Ko nimaš drugih novic, pišeš o vremenu.

Starejše novice