Slika je simbolična.
Brez kave marsikdo ne začne dneva, a ta postaja vse večji luksuz. Preverili smo, kaj vpliva na to, da cene kave strmo naraščajo. Ali podražitve vplivajo na prodajo kave pri nas?

Kava je za mnoge nepogrešljiv začetek dneva. Po ocenah Mednarodne organizacije za kavo po svetu vsak dan popijemo kar 2,3 milijarde skodelic. 

A priljubljeni napitek postaja vse dražji. Se obeta čas, ko bomo kavo šteli med prestižne izdelke, podobno kot šampanjec?

Pri blagovni znamki Barcaffè pojasnjujejo, da zaenkrat še ne opažajo večjih sprememb v nakupnih navadah.

A kaj sploh vpliva na vse dražjo kavo? Kot pojasnjujejo burnemu dogajanju na mednarodnih trgih botrujejo predvsem vremenski vplivi, geopolitične razmere in borzne špekulacije.

Ostanite na tekočem v vsakem trenutku!

Prijavite se na e-novice in vsak teden prejmite na svoj e-naslov najboljše objave iz Pomurja, ekskluzivne novice in privlačne nagradne igre.

Na trgu kave vladajo krizne razmere, cena arabike presegla rekord iz leta 1977

Cena kave arabike je v prejšnjem letu zrasla za kar 86 odstotkov. »Žal pa se situacija v letu 2025 ne umirja,« pojasnjujejo pri Barcaffèju. Od začetka leta je cena arabike na newyorški borzi poskočila še za 35 odstotkov in tako dosegla zgodovinski maksimum. 

Zadnjo rekordno vrednost je cena kave sorte arabika dosegla leta 1977, kar je doslej veljalo za zgodovinski maksimum: »Žal je ta rekord sedaj presežen.«

Dodajajo, da se je cena sorte robusta v lanskem letu skoraj podvojila, od začetka leta pa je zrasla še za 19 odstotkov. 

Zaradi pomanjkanja robuste znatni skok cen 

Pri blagovni znamki Barcaffè pojasnjujejo, kateri so glavni dejavniki, ki vplivajo na rast cen kave. Kot pravijo, dejavniki, ki so leta 2024 vplivali na ceno surove kave, žal ostajajo in negativno vplivajo na poslovanje celotne kavne industrije tudi v letu 2025. 

Že dve leti zapored so šibkejše letine robuste povzročile pomanjkanje zadostnih količin te sorte na trgu kave. Ker povpraševanje presega ponudbo, so cene močno narasle. V letu 2024 se je zgodil zgodovinski preobrat – robusta je prvič presegla ceno arabike.

»Ocene iz Vietnama pravijo, da bo nova letina robuste še manjša od prejšnje, zato je pričakovati, da se bo trend pomanjkanja robuste na trgu nadaljeval. Kakršenkoli padec cene je zato v prihodnjem obdobju malo verjeten,« pojasnjujejo. 

Gibanje cen kave sort arabika in robusta (Vir: Reuters Eikon, februar 2025).

Kavo podražil tudi logistični kaos

Med glavnimi razlogi za višje cene kave so tudi logistične težave v Rdečem morju. 

Napadi Hutijev na tovorne ladje v Rdečem morju se nadaljujejo. Ladijski prevozniki zato vse pogosteje izbirajo obvozne poti mimo Sueškega prekopa. Pot iz Azije v Evropo se tako podaljša s 30 na kar 90 dni in znatno poveča stroške prevoza, ceno surove kave in njeno razpoložljivost: »Zaradi zamud ladij je kava veliko dražja.«

Na drugi strani sveta se zapleta v Braziliji. Preobremenjenost pristanišč za nakladanje ladij vodi do zamud pri natovarjanju. Redno se dogaja, da ladje zamujajo vsaj 30 dni že na začetku poti, kar še dodatno povzroča zmedo in zakasnitve pri dobavi. 

Proizvajalci kavnih izdelkov so zato pogosto prisiljeni kavo kupovati »na spotu«, kar pomeni po trenutni, običajno višji tržni ceni, brez vnaprej dogovorjenih pogodbenih pogojev. Tak način nakupa je precej dražji kot neposreden nakup v državi izvora, pojasnjujejo pri Barcaffèju. 

Zaradi nove direktive dodatni stroški za proizvajalce iz Evropske unije 

Proizvajalci iz Evropske unije so izpostavljeni še dodatnim stroškom, dodajajo. Kava, ki je pridelana v skladu z zahtevami evropske uredbe o proizvodih, ki ne povzročajo krčenja gozdov (EUDR), na svetovnih trgih dosega občutno višje prodajne cene. 

Čeprav začne direktiva veljati šele z začetkom leta 2026, so številni proizvajalci iz Evropske unije – med njimi tudi Atlantic Grupa – že sklenili pogodbe za nakup kave z EUDR certifikatom. Zaradi tega je cena surove kave še dodatno narasla.

Poleg tega se zaradi višjih cen kave višajo tudi vsi odvisni stroški uvoza – torej tudi carine, stroški transporta.

Se bo rast cen nadaljevala ali je na vidiku stabilizacija trga? 

»Z začetkom tega leta je postala situacija še bolj zapletena,« pravijo pri Barcaffèju. Ocenjujejo, da bo nova letina v Braziliji – pričakovana sredi leta 2025 – najverjetneje manjša kot lanska, kar bo povzročilo dodatno neravnovesje med ponudbo in povpraševanjem. 

Do sredine leta 2026 lahko svetovni trg pričakuje pomanjkanje arabike, kar je že sprožilo zanimanje špekulativnih skladov, ki vlagajo na borzi in s tem zvišujejo ceno. 

Podobna negotovost vlada tudi na področju sorte robusta. Suše v Vietnamu, največjem svetovnem proizvajalcu robuste, so v zadnjih letih zmanjšale pridelek. Zato se napoveduje svetovno pomanjkanje te sorte. Ključni dejavnik ostajajo neugodne podnebne razmere, saj je letina kave močno odvisna od vremena.

»Pomanjkanje robuste in arabike, neugodne vremenske razmere, logistične ovire ter špekulativne borzne aktivnosti še naprej oblikujejo nepredvidljivo in nestabilno tržno okolje,« navajajo pri Barcaffèju  

Industrija kave se bo zato v prihodnjih mesecih še naprej spopadala z izzivi pri zagotavljanju surovin in ohranjanju stabilnih stroškov, kar lahko vpliva na celoten trg in potrošnike.

Ali potrošniki kupujejo manj kave? 

Pri blagovni znamki Barcaffè so dejali, da zaenkrat še ne opažajo večjih sprememb v nakupnih navadah.

Preverili smo, kako potrošnikom komunicirajo razloge za podražitve, da bi ohranili njihovo zaupanje in zvestobo. »Naše dolgoletno vodilo je, da z uporabniki naših izdelkov komuniciramo transparentno, kar upoštevamo tudi v tem izzivov polnem času,« poudarjajo. 

Dodajajo, da potrošnike redno obveščajo o dogajanju na trgu ter razlogih za podražitve prek različnih komunikacijskih kanalov, saj želijo ohraniti njihovo zaupanje in zvestobo.

Kot pravijo, njihov glavni cilj ostaja polepšati dan ljubiteljem kave, obenem pa spodbujati vrednote, kot so odgovorno ravnanje z okoljem in trajnostni razvoj.

Podjetje že zdaj uporablja surovo kavo, ki izpolnjuje zahteve Evropske uredbe o proizvodih, ki ne povzročajo krčenja gozdov, čeprav uredba začne veljati šele 1. januarja 2026. Poleg tega že več let vlagajo v razvoj okolju prijazne embalaže, saj njihove različne pražene in mlete kave prihajajo v embalaži iz obnovljivih virov, ki ohranja vse lastnosti sveže pražene mlete kave.

Komentarji (12)

lukčev mesec (ni preverjeno)

Ajajaj, da ne bi mediji tako dramatizirali ❗❗❗❗❗

Največji dvig naredijo trgovci ❗❗❗❗❗

Kakšen luksuz ❓❓❓❓❓

Kupiš, ko je v akciji ❗❗❗❗❗

Vsak teden je v kakšni trgovini ❗❗❗❗❗

realnoo (ni preverjeno)

SOKANTNO, SAJ NI RES PA JE, GROZNO,....SAME KLIK KLIK KIRI CLANKE SERETE...
RAJSI PISITE O NERACIONALNEM DELOVANJU JAVHIN PODJETIJ IN ZAPRAVLJANJE PEJNEZ MOMS.

CELEC ZE SIDI V ZAPORI???

Manitu (ni preverjeno)

@realnoo, nej več, ka jin je ven vujšo, bil na odprton deli...

frnikola82 (ni preverjeno)

Vsi možni izgovor.... V bistvi pa služijo trgovci pa ladjarji... EUDR certifikat je pa itak nategancija kak Bio soja iz Kitajske.... Alo, lidgej....

lol lol (ni preverjeno)

Služijo zato ka se vij bedaki nalejvlete s kavo. Glih tak kak služijo ovi ka čike delajo pa odvalejo, pa ovi ka alkohol varijo. Vsi tej na debelo služijo samo zaradi blesavoga folka. In praf je tak. Če mate razvade te jih pač drago plačuvlite. Mejne cejne kave, čikov pa alkohola ne genejo.

frnikola82 (ni preverjeno)

No, majster, ne pijen kave (več), nikdar kadil, kakšo pijvo pa ne škoudi.... Pa "BIO" hrani tudi ne naseden, tak ka.... Nej si se na pravoga spravo...

ejcek (ni preverjeno)

Majster primerja kavo z alkoholon pa čikame, san pa znan na trdij drogaj hahahahah

Mes (ni preverjeno)

14.4 idejo cene kave gor.

Mraula (ni preverjeno)

Brez kave še pa rejsan nišče nej gauzno. Ko jo jebe, či glij de skodelica koštala 50€ me ne gene.

frnikola82 (ni preverjeno)
LZN (ni preverjeno)

🧑🏻‍⚕️𝐙𝐝𝐫𝐚𝐯𝐧𝐢𝐤 𝐧𝐢 𝐤𝐫𝐢𝐯𝐞𝐜. 𝐒𝐢𝐬𝐭𝐞𝐦 𝐣𝐞.🩺
Kdo je dejanski zaslužkar?

V zadnjih mesecih spremljamo nevaren trend: kriminalizacijo zdravnikov.
Zdravniki so čez noč postali glavna tarča jeze ljudi, kot da so prav oni odgovorni za čakalne dobe, slabo dostopnost in razpad sistema.

Pa poglejmo dejstva.
Kdo je v tem sistemu res največji zaslužkar?
Zdravnik, ki ponoči dežura in operira za običajno plačo ali ZZZS, ki iz zdravstvene blagajne ustvarja več deset milijonov evrov presežkov, medtem ko bolnišnice čakajo na plačilo že opravljenih storitev in ljudje ostajajo na čakalnih seznamih?

Zdravnik ne določa kvot.
Zdravnik ne zavrača plačila.
Zdravnik ne upravlja milijardnega proračuna.
To počne ZZZS.

In zdaj si postavimo še eno ključno vprašanje:
Kdo ima največji vpliv na ZZZS?
Zagotovo ne pacient. Ne občina. Ne zdravnik.
Ampak dobavitelji, interesne skupine in tisti, ki že leta držijo roko nad razdeljevanjem javnega denarja.
Zdravniki so tisti, ki ta sistem še vedno držijo nad gladino.
In ko bo enkrat javnost spregledala, kdo v resnici vodi sistem in kdo v njem izgoreva, bomo morda spet začeli govoriti o zdravnikih z besedo, ki jo danes najbolj pogrešamo:
SPOŠTOVANJE.

Pišta od bačija (ni preverjeno)

Majstr, ka si preveč kafeja spijo? Temo si zlüfto!

Starejše novice