Gozdovi so te dni polni gobarjev, saj jesenski meseci predstavljajo vrhunec gobarske sezone. A je pri nabiranju dobro vedeti, da tudi v gozdu veljajo določena pravila. Ob neupoštevanju pa vas lahko doleti celo kazen.

V jesenskih mesecih se mnogi odpravijo v gozdove z namenom nabiranja gozdnih sadežev in gob. Nabiranje gob ni le priljubljena rekreativna dejavnost, temveč tudi način, kako se povežemo z naravo in uživamo v njenih darovih.

Toda preden se lotimo te dejavnosti, je ključnega pomena, da se zavedamo predpisov, ki urejajo nabiranje, saj lahko neodgovorno ravnanje resno ogrozi gozdni ekosistem, vas pa udari po žepu.

Inšpektorat Republike Slovenije za kmetijstvo, gozdarstvo, lovstvo in ribištvo je v jesenskih mesecih še posebej pozoren na kršitve teh pravil.

Omejitve pri nabiranju gob in drugih gozdnih sadežev niso namenjene omejevanju posameznikov, temveč zaščiti narave in zagotavljanju, da bo tudi prihodnjim generacijam omogočeno uživanje v bogastvu gozdov. Kakšna so torej pravila?

Dnevno lahko naberemo največ dva kilograma gob

Inšpektorat Republike Slovenije za kmetijstvo, gozdarstvo, lovstvo in ribištvo opozarja, da morajo obiskovalci gozdov pri nabiranju gozdnih sadežev in gob dosledno upoštevati predpise, ki določajo količinske omejitve.

Posameznik lahko za lastne potrebe dnevno nabere največ dva kilograma gob, razen tistih vrst, ki so zavarovane in jih je prepovedano nabirati.

Prav tako je dovoljeno nabiranje do dveh kilogramov plodov, mahov in kostanja ter največ kilogram zelnatih rastlin, vendar le tistih, ki niso zavarovane.

Zakon o gozdovih prav tako predvideva posebne izjeme. Če bi z nabiranjem plodov, gob ali rastlin lahko ogrozili rastlinsko ali živalsko vrsto ali funkcijo gozdov, lahko država omeji ali prepove nabiranje na določenih območjih.

V primerih, kjer lastniki gozdov gojijo drevje tudi zaradi plodov, se lahko drugim obiskovalcem nabiranje teh plodov prepove.

Kakšne so kazni?

V Sloveniji je nabiranje gob urejeno z zakonodajo, ki določa količinske omejitve in pravila, ki jih mora upoštevati vsak obiskovalec gozda.

Če te omejitve niso spoštovane, lahko posamezniki prejmejo kazni. V skladu z Zakonom o gozdovih in drugimi predpisi so za kršitve predpisov o nabiranju gob predvidene denarne kazni.

Če posameznik preseže dovoljeno količino nabranih gob – torej dva kilograma na dan za lastno uporabo – ga lahko inšpektorji kaznujejo.

Denarne kazni za takšno prekršitev se običajno gibljejo med 200 in 400 evri, odvisno od obsega kršitve. Poleg tega so kazni lahko še višje, če gre za nabiranje zaščitenih ali ogroženih vrst gob, ki jih je v Sloveniji prepovedano nabirati. V teh primerih so globe še strožje, saj gre za dodatno varovanje samoniklih vrst, katerih nabiranje ogroža njihov obstoj.

Komentarji (20)

Mušnica (ni preverjeno)

Gnes lagano nabral 2 puniva cekra grbanjov

realnoo (ni preverjeno)

RAJSI NAPISITE KELKO JE BILAU KAZNOVANIH, NOBEDENNN!!!
SAMO KA NEKAJ PISETE NA PAMET, VSE ZA KLIKE

Novi šerif (ni preverjeno)

To se bo spremenilo. Pravkar sem položil licenco za gozdarja in gozdnega čuvaja. Prihajam.. IN kukala vam majka... Vas bom ogulil do obisti pohlepneži.

In reply to by realnoo (ni preverjeno)

. (ni preverjeno)

Ta licenca ti nika nede pomagala, pomagalo de ti edijno či boš hitro bejžo ka vujdeš nabiralcon gob.

In reply to by Novi šerif (ni preverjeno)

Niko i Ništa (ni preverjeno)

sem gay in rad naguzivlem nabiralce gob od pozadi, ko so tako lepo pripognjeni

In reply to by . (ni preverjeno)

- (ni preverjeno)

jaz tudi

In reply to by Niko i Ništa (ni preverjeno)

Oleander (ni preverjeno)

Ti bos moji kameri prvi sosed....

In reply to by Novi šerif (ni preverjeno)

Futuristična (ni preverjeno)

Ne se bati, letos ni leto gob, premrzlo je da bi gobe rastle, tu pa tam se kaj malega najde in tau je tudi vse.

No name (ni preverjeno)

FIDES je sindikat in njihova naloga je da se borijo za svoje člane...država je sama z njimi podpisala dva dokumenta in dogovora, ki se jih sedaj ne drži...in če smo pravna država se podpisani dogovori spoštujejo. Če so pa kaj povezani s SDS pa tudi nekako težko verjamem...

Kot drugo vlada je zdravnikom z odlokom praktično onemogočila stavko...na papirju sicer ne v praksi pa ker vse poteka popolnoma enako kot pred stavko....če bi zdravniki zares stavkali ne bi bilo rednega programa in bi delovala samo urgentna dejavnost.

Slovensko zdravstvo razpada zaradi tega ker je zgrešena miselnost, ki temelji na socializmu in o financiranju storitev. Imamo monopolno zavarovalnico, ki del storitev financira po pogodbi drug del pa po storitvi...ene storitve prinašajo profit, druge pa samo izgubo.

Če povem zelo praktičen primer. V Sloveniji na leto ZZZS vsem bolnišnicam da omejeno število operacij kolena. Naprimer bolnica v Celju dobi 100 operacij rednega programa na leto...če boste 101 in si boste koleno poškodovali meseca marca boste na vrsti naslednje leto...vmes boste na bolniški, bolelo vas bo torej same težave...bolnišnica pa ima kapacitete in osebje da bi lahko redni program podvojila če ne celo potrojila...zato je velik problem v ZZZS ki ne zmore financirati potreb vseh nas po storitvah...torej to je ključna težava...vse se mora plačevati po storitvi...pridne sestre in zdravnike nagraditi za opravljeno dodatno delo in čakalne dobe se bodo skrajšale...

Skratka so krivi mladi zdravniki na začetku kariere. Ne. So krivi specialisti, ki delajo dvojno prakso še v drugem javnem zavodu da krajšajo čakalne done? Ne.

Je kriva država in vlada ki se problema ne zna lotiti? Da.

- (ni preverjeno)

tukaj je treba tistim ki so odgovorni za to stanje
JEBAT MILO MATER

In reply to by No name (ni preverjeno)

čarni vrag (ni preverjeno)

Mene zanima samo eno. Ali dajo specialistu, ki operira kolena in njegovemu timu, ko napravi teh 100 operacij odpoved? Ne, še naprej dobivajo polno plačo in operirajo privat. Je to lopovščina? Za navadne smrtnike je, za bele bogove, ki so v družbi priviligirani pa ni.

In reply to by No name (ni preverjeno)

Lukčev Mesec (ni preverjeno)

In zaradi VSEGA TEGA SRANJA čedalje več ljudi vsak dan reče, da je bilo v JUGOSLAVIJI LEPŠE ❗❗❗❗❗

Sedaj, ko smo v EU pa REGULATIVE in KAZNI za vsak DREK ❗❗❗❗❗❗

Le kako dolgo no raja te NOROSTI še prenašala ❓❗❓❗❓❗

dundekk (ni preverjeno)

Jes san včeraj 6 telig pelo v z šume.

Marihuljo (ni preverjeno)

Ja...Drv..🤭

In reply to by dundekk (ni preverjeno)

grbanj (ni preverjeno)

Ta zakon je itak mrtva črka na papirju naj pokažejo statistiko koliko jih inšpektorji zalotijo in kaznujejo gozdovi so polni gobarjev ki s košarami nosijo gobe in ostale dobrine iz gozda za njimi pa stajajo prazne pločevinke in plastenke od pijače inšpektorjev pa od nikoder ☺

Lukčev Mesec (ni preverjeno)

Bi rad videl heroja inšpektorja, ki bi meni v gozdu pisal položnico ❗❗❗❗❗

Po delih bi ga skupaj pobirali ❗❗❗❗❗

Lukčev Mesec (ni preverjeno)

Oni dan gredo otroci v gozd in prinesejo kostanje ❗❗❗

Bilo je 5 kostanjev več, kot 2 kilograma ❗❗❗

In so lepo nesli 5 kostanjev nazaj v gozd in še enega zraven za vsak slučaj ❗❗❗

🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣

gleda (ni preverjeno)

Človeška perovnost nema kraja

Frank Morris (ni preverjeno)

Ja Kristus pomagaj! Z čim se greste ubadati dragi nesposobni inšpektorčki... za nas navadne smrtnike visoka kazen...Ne ROMI AMPAK CIGANI delajo kar hočejo in nikomur nič ane??? Rad bi vidu frajerja da me kontrolira v gozdu...noben več ga nebi vidu

Frank Morris (ni preverjeno)

Ja Kristus pomagaj! Z čim se greste ubadati dragi nesposobni inšpektorčki... za nas navadne smrtnike visoka kazen...Ne ROMI AMPAK CIGANI delajo kar hočejo in nikomur nič ane??? Rad bi vidu frajerja da me kontrolira v gozdu...noben več ga nebi vidu

Starejše novice