Izvirnik je v italijanščini izšel lanskega marca. Ob izidu knjige so se govorniki na predstavitvi osredotočili predvsem na odnos papeža do slovenske katoliške cerkve.
Avtobiografija je nastala skozi pogovor z italijanskim novinarjem Fabiom Marchese Ragono. Obsega obdobje od začetka druge svetovne vojne do vojn v Ukrajini in v Palestini.
Kot so v založbi zapisali v sporočilu za javnost, papež v knjigi spregovori tudi o idejah, za mnoge drznih, ki so oblikovale njegov pontifikat: od izjav proti revščini in uničevanju okolja do neposrednih pozivov svetovnim voditeljem, naj pričnejo na drugačen način obravnavati vprašanja, kot so dialog med narodi, oboroževalne tekme in boj proti neenakosti.
Knjiga pa je opremljena tudi s spremno besedo, ki jo je napisal Marjan Pogačnik. Ta obravnava odnos papeža do Slovencev, slovenske Katoliške cerkve ter novejše zgodovine Slovenije, o čemer so spregovorili tudi govorniki na predstavitvi.
Kot je izpostavil predsednik Slovenske škofovske konference Andrej Saje, je zgodovina stikov slovenskega političnega vodstva s papežem Frančiškom precej bogata, saj se je v času njegovega pontifikata zvrstilo veliko obiskov slovenske politike na svetem sedežu.
Obenem pa ima papež zaradi izkušnje življenja v Argentini že dolgo stike s slovensko diasporo, nekoč pa je v Ljubljani tudi obiskal lazarista in poznejšega kardinala Franceta Rodeta. Slednji je Frančiška označil kot prijetnega gosta, je pojasnil Marjan Pogačnik.
Knjiga Življenje je prva od Frančiškovih avtobiografij. Druga, ki nosi naslov Upanje, je namreč v italijanščini izšla letošnjega januarja, v slovenščino pa bo pri založbi Beletrina izšla junija.