Simon Hawlina, pionir na področju robotske kirurgije v Sloveniji, o prihodnosti urološkega zdravljenja, delu z roboti in razvoju urološkega oddelka v Murski Soboti.

V tokratni oddaji Iz našega studia na televiziji IDEA je bil gost urolog dr. Simon Hawlina s Splošne bolnišnice Murska Sobota. 

Slovenska urologija doživlja pomembne premike – ne le zaradi starajoče se populacije in naraščajoče potrebe po uroloških obravnavah, temveč tudi zaradi odločnega koraka v smeri tehnološkega napredka. 

Med osrednjimi akterji tega razvoja je Hawlina, eden vodilnih slovenskih urologov, ki je pred kratkim začel sodelovati s Splošno bolnišnico Murska Sobota. S seboj prinaša bogato znanje, izkušnje z minimalno invazivnimi metodami in predvsem – vizijo prihodnosti urologije, ki jo v ospredje postavlja robotska kirurgija.

Razvoj sodobne urologije v Murski Soboti

Hawlina je v intervjuju poudaril, da je njegov prihod v Mursko Soboto odgovor na proaktivnost lokalne ekipe, ki si prizadeva razviti program minimalno invazivne kirurgije.

In kako vidi delo v Murski Soboti? 

»Zelo pozitivno, v bistvu sem navdušen, vidim iskre v očeh pri mlajših kolegih. Priporočam obisk te bolnišnice, vodstvo je naklonjeno, vsi so prijazni, ni take 'gužve' kot v kliničnem centru Ljubljana, tako da so tudi te osebne vezi močnejše,« meni Hawlina. 

Ostanite na tekočem v vsakem trenutku!

Prijavite se na e-novice in vsak teden prejmite na svoj e-naslov najboljše objave iz Pomurja, ekskluzivne novice in privlačne nagradne igre.

Trenutno v bolnišnici sicer še ni samostojnega urološkega oddelka, vendar se potrebe kažejo vse bolj izrazito. Zaradi staranja prebivalstva se povečujejo primeri raka prostate, ledvic, mehurja in benigne hiperplazije. 

Poleg tega pa, kot opozarja Hawlina, bolezni ne prizadenejo le starejših. Pri raku mod so v najvišjem odstotku prizadeti moški med 20. in 40. letom.

Največji premik v zadnjem desetletju predstavlja uvedba laparoskopskih in robotsko podprtih operacij. Čeprav so laparoskopijo v Sloveniji najprej razvijali v Slovenj Gradcu, je klinični center v Ljubljani kasneje nadgradil metodo z robotom Da Vinci. Hawlina je bil eden ključnih urologov pri uvedbi robotske kirurgije leta 2018 in danes poudarja, da gre za neizogiben korak v prihodnost:

»Pri robotu dobi kirurg nazaj roke – z zapestjem in komolcem lahko gre zadaj, prekinja, koagulira, tako da znotraj samega telesa narediš mnogo manj kolateralne škode,« pravi Hawlina.

Robotski sistem omogoča večjo natančnost in manj invazivne posege, kar pomeni hitrejše okrevanje, manj zapletov in boljšo prognozo za bolnike.

Murska Sobota kot prihodnje središče robotske kirurgije?

Čeprav robot še ni nameščen v Murski Soboti, tudi o tem resno razmišljajo. Hawlina meni, da ima bolnišnica vse pogoje za uvedbo te tehnologije, predvsem pa dovolj primerov za učinkovito rabo:

»Bolnišnica, ki dobi to napravo, more biti sposobna narediti vsaj 200 teh posegov, sicer je to predraga tehnologija. Treba je namreč vedeti, da inštrumenti niso za večkratno uporabo, ampak imajo svoja življenja,« razloži. 

Prihodnost prinaša tudi možnost oddaljenega upravljanja robotov – tehnologija za to že obstaja. V tujini, denimo v Indoneziji, kirurgi že danes vsakodnevno operirajo na daljavo. 

Tudi v Sloveniji bi lahko v bližnji prihodnosti Hawlina iz Ljubljane upravljal robota v Murski Soboti – ob podpori 5G omrežja.

Preventiva, zgodnje odkrivanje in prihodnost

Hawlina opozarja tudi na pomen preventive in zgodnjega odkrivanja, saj so številne urološke bolezni – tudi rak – ob pravočasni diagnostiki povsem ozdravljive. 

V te namene se uvaja presajalni program Peter za zgodnje odkrivanje raka prostate, ki bo po vzoru programov Zora, Svit in Dora okrepil sistematično obravnavo moških.

Poleg tega se razvijajo tudi napredne biološke metode, kot so celične terapije, kjer se bolniku povrnejo lastne, modificirane imunske celice. Čeprav je to področje še v raziskovalni fazi, Slovenija ne zaostaja za svetovnimi trendi.

Z angažiranostjo strokovnjakov, kot je Simon Hawlina, in z odločnimi koraki bolnišnic, kot je Murska Sobota, se Slovenija vse bolj uvršča med države, ki razumejo pomen tehnološkega napredka v medicini. 

Robotska kirurgija, minimalno invazivne metode in preventivni programi so prihodnost urologije – in ta prihodnost se začenja tukaj in zdaj.

Starejše novice