Reforma študentskega dela je nujna

| v Gospodarstvo

V Klubu prekmurskih študentov menijo, da so spremembe, ki jih v študentsko delo želi uvesti vlada, glede na sedanje stanje dobrodošle.

Minimalna urna postavka 4,5 evra bruto, upoštevanje delovne dobe za čas študentskega dela, priznane delovne izkušnje – to so najpomembnejši ukrepi, s katerimi želi vlada prenoviti dosedanje študentsko delo. »Reforma študentskega dela je nujna,« meni Sanja Kropec, predsednica Kluba prekmurskih študentov, dodaja: »Trenutna ureditev omogoča veliko zlorab, ki izhajajo predvsem iz želje delodajalcev po čim cenejši delovni sili, po drugi strani pa mladim, ki ne dobijo zaposlitve, omogočajo delo in zaslužek.«

»Denar iz študentskega dela bo po novem pritekal v pokojninsko blagajno, vendar bodo študenti v tem primeru upravičeni do sorazmerne dolžine delovne dobe.  Res pa je, da delež, ki se vplačuje v pokojninsko blagajno, obremenjuje zaslužek študentov,« pojasnjujejo v KPŠ.

Postavitev minimalne urne postavke pozitivna sprememba

S to obremenitvijo pa je povezana postavitev minimalne urne postavke, ki je po mnenju Kropčeve pozitivna sprememba, saj zagotavlja minimalen možni dohodek in študenta varuje pred morebitnimi zlorabami s strani delodajalca: »V Klubu prekmurskih študentov razumemo, da je takšna obremenitev zaslužka študentov potrebna, saj je po pokojninski zakonodaji do pravic, ki izhajajo, upravičen le tisti, ki vanjo vplačuje.«

Po mnenju Kropčeve je pozitivni napredek tudi v tem, da bodo lahko dijaki in študenti ob iskanju prve zaposlitve lahko izkazovali pridobljena znanja in delovne izkušnje: »Želimo si, da jih bo to vodilo v samoiniciativno iskanje delovnih mest, ki jim bodo prinesla ustrezne kompetence in jim prišla prav pri iskanju zaposlitve.«

Bo več študentov delalo na črno?

Študentsko delo je po mnenju vodstva KPŠ za študente zelo pomembno, saj jim zaradi pomanjkanja študijskih praks znotraj študija, nudi edini način za pridobivanje prepotrebnih delovnih izkušenj v času izobraževanja. Vendar pa se Kropčeva sprašuje, kako bodo te spremembe vplivale na obseg študentskega dela: »Sploh v Prekmurju, kjer so urne postavke nižje od sedaj postavljenih minimalnih. Na račun tega se lahko zgodi, da bo manj študentov delalo preko študentskega dela, več pa bo dela na črno.«

Komentarji

Martina Horvat

Strinjam se sicer, da je treba urediti trg študentskega dela, vendar to, kar ste napisali, ne bo ravno držalo. Minimalna urna postavka bo sicer res postavljena na 4,5 evra na uro, venda gre tu za bruto znesek.

Trenutno je obremenitev študentskega dela približno 32 %. To pomeni, da če je urna postavka za študenta trenutno 3 evre na uro neto (to, kar študent dobi na račun), je strošek za delodajalca približno 4 eur (bruto). Zdaj predlagajo, da bi določili minimalno urno postavko 4,5 evra bruto, kar je približno 3,4 evra neto, obenem pa študentu obesili še tisti prispevek za pokojninsko blagajno, kar pomeni, da bi študent dobil na račun še manj kot tistih 3,4 evra.

Mimogrede, poglejte na strani študentskih servisov, koliko del je že zdaj plačanih manj kot 3,5 evra na uro. Skoraj nič, če pa se že najdejo, pa so dolgo gor, ker zanje ni interesa. To z minimalno urno postavko pa je definitivno prevara, s katero hočejo študente prepričati, da je sprememba zakonodaje njim v interesu.

mmmm

čist enostavno se da umetno zvišati urno postavko. študetje enostavno naj več ne delajo za 3.5€/h, pa do delodajalci mogli zvišati urno postavko, če do ščeli ali ne.

Zoran Vogrinčič

Reformo definitivno potrebujemo. Predvsem bi bilo potrebno reformirati razne študentske svete, servise, klube ipd, kjer več ali manj kadrovanje določajo veze in pozanstva. Študentski servis je pomoje birokratska zadeva, ki bi jo brez problema lahko vodil zavod za zaposlovanje, ne pa da se prek ŠS kujejo masntni dobički. Sam že več kot 4 leta delam raznorazna dela preko študentskega servisa, pa mi je do zdaj le 1x študentski servis našel delo. Vse ostalo je samo pobiranje provizije za mešanje lufta. Kar se pa tiče obrementve za pokojninsko blagajno, se strinjam da je, ključno pa je da se študentsko delo šteje v delovno dobo. S rešimo več problemov na enkrat:
1. Študenti bi raje delali preko napotnice kot na črno (vsaj tisti, ki mislijo več kot 2 tedna vnaprej)
2. Ko bi končali študij, bi imeli delovno dobo oz. delovne izkušnje, brez katerih je praktično nemogoče dobiti službo.
3. Prej bi dosegli pokojninsko dobo, torej bi posledično bilo več prostih delovnih mest v prihodnje.

Funkcionarji raznih ŠOS/ŠOUM ipd. zadev pa itak delajo samo v interesu ohranitve lastnega položaja, jebe se njim za študente ter situacijo v državi.

-

jaz sem sicer žrtev stečaja in trenutno brezposelna. ko pa sem še delala, smo bili "redno" zaposleni krepko manj plačani za delo, kot pa študenti, ki niso imeli pojma o ničemer in so samo bogu čas kradli, postavali naokrog in delali gužvo. delo smo pa itak morali opraviti mi, delavci, tak da so oni dobivali plačo na naš račun. ampak en delavec še nikoli ni imel vpliva, če se je zaposlovalo študente po vezah in poznanstvih. še danes je tako. te študentske servise bi bilo treba pozapreti, vse povrsti, študentsko delo pa pretvoriti v obliko, ki je trgu primerna. kdo je pa že to videl, da nekvalificiran fičfirič, ki nima pojma od pojma, zasluži več, kot pa eden, ki se je za delo izobraževal in izpopolnjeval! študij gor ali dol, če ne znaš delat, nimaš tam kaj počet.

Zoran Vogrinčič

Kar se tiče večne debate, student je več plačani kot pa delavec... Ja, urna postavka študenta je ponavadi višja od urne postavke redno zaposlenega delavca. Pozabljate pa, da ima delavec socialno varnost, urejeno zdravstveno zavarovanje, plačani dopust, možnost bolniške, možnost pridobitve kredita ipd... To so bonitete redne zaposlitve, ki jih študent lahko samo sanja...

Gost

Druga plat medalje: delal sem kot študent eno leto in pol, in mi ne govori, da študentje samo bluzimo in čas krademo. A ti ko si se prvič zaposlila si pa takoj vse znala kaj je potrebno narediti? 1. živim v Ljubljani kjer so stroški bistveno višji in za tisto študentsko plačo sem moral prokleto švicati ka san si jo zaslužo ka san te lejko preživo z mesca v mesec v Ljubljani. 2. en mesec sem zbolel za en teden in 2 dni izplačilo, ka sem ga prejel neje zadostovalo niti za stroške. 3. Gda so kolegi lepo uživali na dopustu sem spet švical kot *žaljiva vsebina je bila odstranjena*, ka si nejsan mogo privoščite ka bi kedna plače nej dobo. 4. Delal sem isto odgovorna dela kot redno zaposleni za pol manjšo plačo - seveda, če sem imel na koncu meseca zadosti ur. 5. v petek ko so sodelavci že ob enih šli lepo na pivo sem velikokrat ostal samo zato ka san imel ure ka vsaj neka plače dobo. 6. ka ne gučin o drugih bonitetaj. 7. zato ka san vstrajo in pokazo pripadnost san zdaj redno zaposleni in san nadrejeni takšnin ka so skous iskali krivce za svoj položaj drugod. 8. Njajte že inouk te študente na mere. 9. pravica vsakoga človeka je, da se znajde in izkoristi možnosti, ki jih ima - pa tudi, če je študentsko delo. Zato mamo lidge pamet. 10. ge san tuj skous krivil vse drugo za svoj položaj - dokeč san gor prišo ka največ odločimo sami, ge smo, kak smo, kak ščemo...

zima.bella

No, pa še "tretja plat medalje". Ta pa bo čisto moja!

1. študentje naj predvsem ŠTUDIRAJO, ne pa delajo.

2. tisti ki so prisiljeni, da si nekaj sredstev zaslužijo, pa naj tudi delajo. Delajo. Ne se na napotnicah furajo do srednjih let!!

3. vse študentske servise bi bilo potrebno pozapreti (roko na srce, marsikaterega šefa le-teh pa direktno zapreti)!

4. "študentsko delo" ter druga začasna in občasna in priložnostna dela bi lahko urejale gospe na Zavodu za .... kaj že.....? A...za zaposlovanje!!!
Vse s papirji, s plačilom ZPIZ in ostalih prispevkov in tako z vsakim delovnim dnem vštetim v delovno oz. pokojninsko dobo.

Samo .... v naši državi se ne da s tem nikomur "zajebavati". To bi bil dodaten balast za določene birokrate, ki jim je trenutno v redu točno tako, kot je sedaj!

nekdo312

No ka van tan enostavno poven,.. san delo eno leto prek študenta pa to redno pa še polek toga fajn šolo skoz pelo.. pa san delo kak vsi ostali na firmi :) da san pa pač mel fax san šel na fax.
Samo mi je žal toga ka to leto se mi ne štej kak delovna doba, med tem ka san tri leta zaporedoma vsako leto v Wiene obiral sadje in se mi je vsak dan štel med delovno dobo, tudi dve leti nazaj ko sem delal v Boxmarke..
Kak je že en napiso.. VSAK NAJ SE ZNAJDE KAK SE ZNA! :))

Zoran Vogrinčič

Pa še informativni izračun za vse ki, ki mislite ka je študent "fičfirič", ki na davkoplačevalske evre zapija življenje v prestolnici...

Povprečna socialna štipendija: 220€ (naj omenim da socialno štipendijo dobijo tisti, keri dosežejo cenzus, torej jim doma ne morejo dati zraven za študij)

Študentski dom: 70€
Prevoz (unibus): 30€
21 toplih obrokov na bon (samo kosilo): 63€ (3€ povprečno na bon)
21 večerj + zajtrkov (recimo ka ma 3 obroke na dan): 42€ (1€ za zajtrk, 1€ za večrejo, "luksuz" torej)
Študentska urbana: 10€
----------------
Skupaj: 215 €

Ostane mu torej celih 5 €. Pa to zgoraj je samo osnova... V mislih dodajte še skripte, oblačila, obutev, osebno nego ipd.

Peredajs

ha, ha, ..., "nekdo312", si mi dal minus, ker sem te vprašal, kaj študiraš? Vsakemu je jasno, da resna šola ne dovoljuje rednega izvenšolskega delovnika. Tudi včasih smo delali preko študenta, vendar v počitnicah.

abcdd

Zanimivo, ge mislin ka težko gnes den še keri študent študera brez dela. Saj marsikeri stariš nema s koj plačate vseh stroškov keri nastanejo s študijon.

Je pa dejstvo ka nebi bilo nič narobe, če nebi meli študentskih servisov.. Kda jih nucaš itak ne zdignejo telefona, če ideš ta pa majo tan zaposleni hudo pomembne pogovore po telefoni.

Resnica za Narod

Včeraj 14.4.2014 so se veselili vsi zaposleni na Občini v Veliki Polani ker je imel župan Damijan JAKLIN
župan občine Velika Polana 40-ti rojstni dan. Enostavno je ob 11 uri zaprl občino in povabil vse zaposlene domov k sebi na pogostitev.Verjetno jim ni pisal dopuste:)to je 4ure X več kot 30 ljudi jih je bilo si sami izračunajte koliko je to denarja! In je bila Občina nadaljne zaprta. Brez kakršnega koli obrazložila. Marsikaj se dogaja v Veliki Polani (nepravilnosti) ampak vsi molčijo o tem. Da ne govorim o računu o smeteh da ljudje dobijo znesek glede kilaže smetih! Na računu piše: Storitev zbiranja komunalnih odpadkov 50kg in nekaj malega zraven. Obveščen sem pa da imajo skoraj prazne smetišne zabojnike ko jim odvažajo smeti! Natura Vepo družba za komunalne storitve d.o.o.
Velika Polana 111 9225 Velika Polana odvaža smeti naj mi nekdo obrazloži zakaj je ta naslov enak kot Županov ? To leto so prvič kosovne odpadke odvažali in so občani dobili k računu za smeti tudi zraven znesek za kosovne odpadke da morejo plačat.Nisem vedel v katero rubriko pišem zato sem sem..

nekdo312

Hah smešen se paradajs... :D študeran v Celje na logistiki. ja in zaj de pa tisto jaj ka je to piknik faks kak san že od marsikoga čul. saj si pa vsak san zbera ka de študero pa ka delo. :) mene osebno je tej faks dober ka mi dopušča dosti obšolskih dejavnosti oz. delo. Je pa tudi potencial za naprej glede zaposlitve v Avstrije oz. tude v Slovenije. :) ka pa te ti študeraš paradajs?? :))

nekdo312

zima.bella ka ti študeraš slučajno? ali si zaposlen/a? ali si upokojen/ka? :)

Lokalno

Vse v Lokalno

Šport

Vse v Šport

Kronika

Vse v Kronika

Politika

Gospodarstvo

Slovenija

Scena

Svet

Vse v Svet

Kultura

Vse v Kultura

Forum

Vse teme

Malice

Vsi ponudniki

Mali oglasi

Vsi oglasi