Srednja šola za gostinstvo in turizem Radenci že več kot 60 let izobražuje dijake za poklice v gostinstvu in turizmu. Na čelu šole je leto in pol Karmen Stolnik, ki sta jo svet gastronomije in turizem že od nekdaj zanimala.
Kot pove za Sobotainfo, jo je ta svet privlačil že od otroštva, ko je s sosedami »odpirala« lastne restavracije na domačem vrtu.
»Spomnim se, kako smo se s sosedami že kot otroci igrale, da imamo svojo restavracijo. Oskubile smo celoten mamin vrt, da je potem včasih zmanjkalo sestavin za domačo juho. Seveda smo si pri tem tudi ponagajale, ko smo kakšno jed namerno preveč začinile in jo naredile bolj pekočo,« se zasmeji ob spominih.
Njeno otroštvo v Lukavcih je bilo zaznamovano s toplimi druženji in brezskrbnimi dnevi. »Bilo nas je šest deklet – poleg sestre še štiri sosede. To so bili res lepi časi,« se spominja.
Šola z družinskim vzdušjem in tradicijo
Stolnik, za katero je to drugo šolsko leto na čelu šole, pravi, da je ena izmed največjih prednosti šole njen mali, povezani kolektiv: »Smo majhna šola, na kateri se vsi poznamo in skušamo ustvarjati domače pristno, varno in spodbudno učno okolje.« Nič čudnega, da kadrovskih težav na šoli nimajo.
Šola vključuje tudi dijaški dom, kar ji daje dodatno dimenzijo sobivanja in učenja.
»Naša prednost je, da lahko hitro prilagajamo izobraževalne programe in sledimo trendom. Letos smo tako v kurikul vključili module o velnesu in restavracijskem slaščičarstvu, povabimo goste iz stroke ter dijake peljemo na izobraževanja v tujino,« pojasni.
Erasmus+ in mednarodne izmenjave
Šola sodeluje s tujimi institucijami in omogoča dijakom mobilnost v sklopu programa Erasmus+. Letos so prejeli tudi Akreditacijo Erasmus+, kar jim omogoča še več mednarodnih povezav in izmenjav.
»Naši dijaki pridobijo neprecenljive izkušnje, ki jih nato lahko uporabijo na trgu dela,« pravi ravnateljica.
Stolnik poudarja, da se stanje v gostinstvu in turizmu izboljšuje: »Zdaj so vpeljani ukrepi, ki povečujejo zanimanje za ta sektor – višje plače, boljši delovni pogoji in promocija poklicev gostoljubja.«
Kljub temu dijaki še vedno večinoma izbirajo splošno izobraževanje, čeprav se poklicno izobraževanje počasi vrača na svoje mesto.
Povezanost z dijaki in lokalno skupnostjo
Kot ravnateljica se zavzema za dobre odnose med dijaki, zaposlenimi, starši in širšo lokalno skupnostjo. Njeno glavno vodilo je občutek pripadnosti in ustvarjanje povezane skupnosti, kjer se vsi počutijo slišane in cenjene.
Ena prvih sprememb, ki jih je uvedla, je bila ureditev dveh družabnih dijaških kotičkov, kjer dijaki radi posedajo in se družijo. Prenovili so tudi zbornico, da je postala prijetnejši prostor za zaposlene.
Šolsko leto bogatijo številni dogodki, kot so pustovanje, kjer dijaki tekmujejo za najboljšo razredno masko, ter različna neformalna druženja za zaposlene – ob dnevu učiteljev, dnevu žena in mučenikov.
Velik poudarek daje priznavanju uspehov dijakov in zaposlenih
V avli šole so postavili vitrino s priznanji, ob koncu šolskega leta pa organizirajo zaključno prireditev, kjer pregledajo dosežke in še enkrat pohvalijo najbolj angažirane dijake.
Ker šola pogosto sodeluje pri različnih prireditvah in pogostitvah, se trudi, da so dijaki, ki pomagajo, primerno pohvaljeni in izpostavljeni.
Eden izmed posebnih dosežkov letošnjega leta je bila organizacija maturantskega plesa v lastni režiji, ki je močno povezala tako dijake kot zaposlene. V prihodnje pa želi dijakom ponuditi še nagradni izlet, da bi dodatno spodbudila njihovo motivacijo in trud.
Izzivi in vizija za prihodnost
Za prihodnja leta ima ambiciozne cilje, ki bodo šoli omogočili nadaljnji razvoj in dijakom ponudili nove priložnosti.
Ena izmed njenih želja je uvedba novega izobraževalnega programa – slaščičarstva, saj takšnega programa v Pomurju še ni. Čeprav je bil program že odobren in vključen v razpis, ga zaradi premalo prijavljenih kandidatov niso smeli izvajati. A ostaja optimistična: »Upam, da nam bo v prihodnje uspelo in bomo dijakom lahko ponudili to novo možnost.«
Pomemben del njene vizije je tudi ustvarjanje šolske restavracije ali manjše kavarne s slaščičarno, kjer bi dijaki pridobivali praktične izkušnje.
S tem bi okrepili sodelovanje z delodajalci, tako domačimi kot mednarodnimi, saj si želi, da bi dijaki opravljali praktično usposabljanje tudi v tujini.
Prav tako si prizadeva za še večje povezovanje s šolami v tujini, kar bi dijakom omogočilo širši vpogled v gostinstvo in turizem izven slovenskih meja.
Povezovanje z lokalno skupnostjo ostaja ena od njenih ključnih prioritet. Želi si, da bi šola in dijaški dom postala prostor dogajanja, kjer bi se prepletali izobraževanje, druženje in različni dogodki.
Poleg vsebinskih izboljšav ima načrte tudi na investicijskem področju, saj želi poskrbeti za prenovo in posodobitev prostorov, kar bi izboljšalo videz šole in dobro počutje dijakov in zaposlenih.
Delo ravnateljice in prosti čas
Ravnateljica priznava, da je usklajevanje službenih in osebnih obveznosti izziv: »Če sem iskrena, se še vedno lovim. Ravnateljica sem šele leto in pol in včasih morda še ne znam najbolje porazdeliti dela. Pogosto me obveznosti povozijo in pozabim poskrbeti zase.«
Poleg vodenja šole skrbi tudi za dijaški dom, kar zahteva še več organizacije. Kljub temu si prizadeva najti čas za sprostitev, pri čemer ji pomagata nečaka, ki jo večkrat opomnita, da si mora vzeti trenutke tudi zase.
Da se odklopi, si vzame čas za športne aktivnosti, njen hobi pa je peka tort, kar jo povezuje tudi z njenim delom.
Osebni pogled na kulinariko in prosti čas
Pri izbiri restavracij daje prednost lokalnim ponudnikom, kot so Taverna in Zorko, pa tudi Sedem v Mariboru, kjer vidi navdih za svojo željo po šolski restavraciji.
»Želim, da bi tudi mi imeli kdaj šolsko restavracijo,« spet poudari.
Med nepozabnimi kulinaričnimi doživetji izpostavi restavracijo Jamie Oliver v Leedsu: »Ko sva bili s prejšnjo sodelavko tam na mobilnosti, sva doživeli res vrhunsko kulinarično izkušnjo.«
»Unije – moj raj na zemlji«
Pri turističnih destinacijah ji je najbližje otok Unije, ki mu ljubkovalno pravi »moj otok«.
»To je res pravi raj na zemlji, kamor se vedno znova rada vračam, da napolnim baterije.«
Posebno mesto v njenem srcu pa ima tudi Ohrid, ki ga ceni zaradi topline in srčnosti tamkajšnjih ljudi.
A kot pravi sama, je svet prepoln čudovitih kotičkov, vrednih obiska: »Rada obiščem tudi nove kraje. Prepričana sem, da ti vsak kraj lahko prinese novo spoznanje, če si le dovolj odprt. Tudi v Sloveniji imamo ogromno prelepih destinacij, na katere včasih kar malo pozabimo.«