Letos je na slovenskih cestah umrlo že več kot 65 ljudi, lani je bilo v enakem obdobju smrtnih žrtev 53. Tudi razmere na pomurskih cestah niso ugodnejše.
V prvih šestih mesecih letošnjega leta so policisti na pomurskih cestah obravnavali manj prometnih nesreč kot v enekem obdobju lani. Ob polletju so policisti v Pomurju obravnavali več kot 370 prometnih nesreč, eno smrtno žrtev, 31 udeležencev s hudo telesno poškodbo, preko 170 jih je bilo v nesrečah tudi lažje poškodovanih, je povedal Srečko Šteiner iz Policijske uprave Murska Sobota.
“To so podatki, ki kažejo, da vozniki še vedno ne upoštevajo prometnih predpisov. Na to kaže tudi dejstvo, da je na pomurskih cestah pri vsaki osmi prometni nesreči, ki se zgodi, prisoten alkohol, da se vsaka šesta prometna nesreča zgodi zaradi neprilagojene hitrosti, ter da se je v prometnih nesrečah povečalo število udeleženih potnikov v vozilih. Prav tako se je povečalo število prometnih nesreč, v katerih so udeleženi kolesarji.”
Največkrat vzrok nesreč neprilagojena hitrost in alkoholiziranost
Vse več pa je v nesrečah udeleženih tudi kolesarjev, ki so v 60 odstotkih sami povzročitelji nesreč, kar je po besedah Šteinerja dovolj zgovoren podatek, da se vozniki na cestah še vedno ne obnašajo tako, kot bi si želeli.
Vročina le izgovor za prometne nesreče
Na samo varnost pa tudi nastanek prometnih nesreč vpliva veliko dejavnikov, osnove za nastanek prometnih nesreč pa so voznik, cesta in vozilo. Čeprav je v zadnjih dveh tednih na koncentracijo voznikov vplivala tudi vročina in večje število vozil, to po besedah Šteinerja ne sme biti izgovor za povzročitev prometne nesreče.
“Vozniki smo tisti, ki moramo upoštevati in predvideti razmere na cestah. Tako bomo namreč lahko preprečili tudi kakšno napako drugega voznika in prispevali k večji prometni varnosti.”
V petih letih več kot 2700 nesreč
V zadnjih petih letih se je v prvi polovici koledarskega leta na Pomurskih cestah pripetilo skupaj 2.744 prometnih nesreč. V 11 prometnih nesrečah je življenje izgubilo 11 ljudi, 110 jih je bilo hudo telesno poškodovanih in preko 1000 lažje telesno poškodovanih, je še povedal Šteiner.
Za večjo prometno varnost tudi z delavnicami
Za večjo prometno varnost zato marsikje potekajo tudi različne delavnice. AMD Štefan Kovač izvaja delavnice za pravilno uporabo varne čelade, v katerih sodelujejo otroci in njihovi starši. Sicer pa pripravljajo tudi delavnice spretne vožnje, je dodal predsednik AMD Štefan Kovač Tomaž Trajbarič.
Dobro sodelovanje policistov in moto klubov
Kar se tiče voznikov motornih koles je na območju Pomurja registriranih največ moto klubov. Delo z motoristi po besedah Šteinerja poteka skozi vse leto, saj se že februarja dogovorijo, kako bi naj potekala motoristična sezona. Na dobro sodelovanje policistov in moto klubov kaže tudi podatek, da je lani v enakem obdobju bilo v nesrečah udeleženih 15 voznikov motornih koles, letos pa le dva.
Poostren nadzor so v Pomurju izvajali v soboto 18. julija, ko so ustavili in kontrolirali 115 voznikov enoslednih vozil. Pri 15 so ugotovili nepravilnosti, med njimi je bilo 8 voznikov, ki so bili alkoholizirani. Prav tako so v tem času zasegli eno kolo z motorjem in eno motorno kolo.