Že v soboto smo poročali o tem, da je v petek popoldan v mariborskem Mestnem parku prišlo do incidenta, v katerem je več deklet napadlo mladoletnico.
Na posnetku, ki smo ga prejeli v uredništvo, je videti nemočno mlado dekle, ki leži na tleh, okrog nje pa skupina vsaj šestih deklet, ki jo izmenično brca, udarja s pestmi in vleče za lase.
Iz policijskega zapisnika, ki smo ga prejeli poleg posnetkov, je razvidno, da se je vse skupaj dogajalo sredi belega dne.
Nekaj pred pol šesto uro popoldan je namreč skupina mladoletnic v Mestnem parku v Mariboru obračunala s petnajstletnim dekletom.
Kljub temu da naj bi nasilje opazila tudi ena izmed mimoidočih, naj bi dekleta po njenem odhodu, nadaljevala z obračunavanjem, pri čemer pa je žrtev utrpela poškodbe.
Takšne dogodke je nujno potrebno prijaviti policiji
Z vprašanji o tem ali zadevo preiskujejo in ali bi lahko podali kaj več informacij o samem dogodku, smo se obrnili tudi na Policijsko upravo Maribor.
»V petek popoldne smo na Policijski upravi Maribor prejeli prijavo, ki se nanaša na medvrstniško nasilje mladoletnih oseb na območju mesta, v zvezi s tem policisti še zbirajo obvestila,« nam je odgovorila Anita Kovačič Čelofiga, predstavnica za odnose z javnostmi na Policijski upravi Maribor.
V tem primeru je bilo nasilje torej prijavljeno na policijo, k čemur pozivajo tudi na centru za socialno delo, kjer opažajo, da je nasilja vse več.
»Tudi na Centru za socialno delo vse pogosteje obravnavamo mladostnike z različnimi čustvenimi in vedenjskimi težavami ter različne primere medvrstniškega nasilja. V kolikor nasilna dejanja vsebujejo elemente prekrškov ali kaznivih dejanj, je potrebno podati prijavo na policijo (npr. deljenje intimnih fotografij, izsiljevanje, grožnje ipd.). Center za socialno delo se v tem primeru v obravnavo vključi največkrat na podlagi obvestila policije,« nam je odgovorila Tina Cokoja iz Centra za socialno delo Maribor.
Žrtev je prestrašena in zaznamovana
Vse pogostejše medvrstniško nasilje zadnja leta skrbi tudi psihologe. Mladostniki nasilja namreč več niti ne skrivajo, še več, z njim se radi pohvalijo tudi na spletu.
»Ali se sami počutijo napadene oziroma, da je njihov občutek vrednosti napaden, ali je to neko postavljanje pred vrstniki. Definitivno pa gre to za nek naučen in utrjen vzorec, kako doseči cilj. Če ne znam z besedami, če ne znam z bolj sprejemljivimi dejanji, potem posegam po takšnem nasilju,« nam je razložila psihologinja Lara Delić.
Kot nam je v pogovoru zaupala mama žrtve, ki se ne želi izpostavljati, je njena hči po dogodku v slabem psihičnem stanju.
Njena hči je prestrašena in zaznamovana zaradi dogodka, ki ga bo, kot pravi njena mama – v sebi nosila še celo življenje.
Ne zgolj poškodbe fizične narave, ob tako stresnih dogodkih, je lahko močno prizadeta tudi otrokova psiha. Razvije se strah, iz katerega se nato lahko razvijejo anksioznost, tesnoba in stres.
»Strah, da se bo to ponovilo. Strah pred iznakaženostjo, da me bodo iznakazili. Strah je lahko tudi eksistencialen in se žrtev sprašuje, kako daleč lahko to gre. Lahko se tudi pojavijo občutki manjvrednosti. Lahko se to razvije v neko dalj časa trajajočo tesnobo – ali sem jaz zmožna poskrbeti sama zase, ali sem sebe zmožna obvarovati, zaščititi,« dodaja Delić.
Otroci starejši od 14. let že lahko kazensko odgovarjajo
Če starši ali bližnji nasilja ne morejo prepoznati ali preprečiti in do njega vseeno pride, pa je zelo pomembno, da žrtvi pomagajo ponotranjiti, da za fizično nasilje ni opravičila in da pri tem ne nosi nobene krivde.
»In potem, da seveda pomagamo tej osebi, ki je bila žrtev, da se opolnomoči – kako se lahko zaščitim, kaj sedaj lahko naredim, da seveda ne potlačimo tega dogodka pod preprogo,« pove Delić.
Kadar pa opazijo, da otrok težje funkcionira, se zapira vase, pa je nujno potrebno poiskati še zunanjo pomoč. »Vsekakor pa bi v tem dotičnem primeru priporočala, da se stopi in vključi svetovalno službo, pedagoške delavce v šoli in da se opazuje, kaj se tukaj dogaja in da se takšne zadeve v nadalje seveda ustavijo,« še dodaja Delić.
Če se izkaže, da je šlo za kaznivo dejanje, bodo mladoletnice, ki so že dopolnile 14. let zanj, lahko tudi kazensko odgovorne, medtem, ko se starejšim od 16. let, lahko izreče tudi zaporna kazen – vendar le za kaznivo dejanje, za katerega je zagroženih več kot pet let zapora.
Komentarji (9)
Oćitno gre za hčerke uglednih meščanov zato ne bo nobenih ukrepov proti storilkam. Tudi govorjenje te psihologinje je brez veze. Žrtev je izzivala te smrklje.
Čedalje več toga nasilje in tou vseposede pa v različnih oblikah. Žalostno v kakšnem svetu živimo!!!
Milicari so nas prvo za vuja dvakrat, pa te spitavo ci si poleg biu....zdaj pa drek, vse neka scitijo, varstvo podatkov. Zakoj? Ce si taksni frajer/ka, ka v javnosti mlatis, te se naj napise tudi imej pa priimek.
To je desničarski podmladek,zato se kljub "svobodi" njihova imena ne smejo objaviti!
In reply to Milicari so nas prvo za vuja… by Joj (ni preverjeno)
Mamice jin nategnoti
Ka pa lapaš D. Fuknjenec, vejpa vejkšnoga nasilneža od tebe, nega nindri, tou
fsi znamo. Če neman prav, zakoj so se te staršovgje odpovedali, zakoj je tvoja
policijska mapa puna prijav, pa obravnav za nasilništvo? Povej!
Naucit lepo lekcijo deklicam in druzinam katere so sodelovale v tem,sramota koma idemo,nesce to mojome malome naprave,vejpa orste njin spoteren
To je ogledalo Evrope. Poti nazaj ni več. Pohlep, grabežljivost in egoizem, uničujejo človeka. Mladi niso imuni na te vplive in rezultati so tu! Kadar so materialne dobrine pred človekom, ima tudi nasilje na stežaj odprta vrata. "Gnili" socializem smo popljuvali, ali bomo počasi tudi te kapitalistične "vrednote!?
Kq pa ove mame pravijo..od deklic