Živa Drvarič se je pomurski javnosti nedavno predstavila s samostojno razstavo v Mikku »First things first«. Trenutno študira in ustvarja na Dunaju, kjer nabira izkušnje in poznanstva.
Ne mara jamranja in pesimizma. Njeno vodilo je, kjer je volja, je tudi pot, kar s svojimi dosežki dokazuje. Mlada umetnica Živa Drvarič iz Radencev je dokončala akademijo za likovno umetnost in oblikovanje v Ljubljani, bila ena izmed izbrancev, ki so svoja dela predstavili na sejmu sodobne umetnosti »Preview Berlin 2013« v Berlinu, pred kratkim pa se je javnosti predstavila s prvo samostojno razstavo v Mikku »First things first«.
»Prva samostojna razstava v Mikku je bila zelo pozitivna izkušnja. Ko me je Gregor Purgaj povabil k razstavljanju, se mi je zdelo super, Mikk je namreč mesto, kamor veliko in rada zahajam. Tako se je tudi otvoritev odvila v prijetnem in sproščenem vzdušju domačega okolja,« pravi Živa, ki pa nove razstave za enkrat še nima v načrtu, a kot pravi, se vedno ponujajo priložnosti.
Navdih za svoja dela najde povsod
Velikokrat ideje nastanejo na podlagi fotografij, ki ji pridejo na pot in v njej vzbudijo določene asociacije, ali pa na podlagi fotografij, ki jih posname sama. »Velikokrat me navdihne tudi kakšen tekst ali pa že samo beseda ali besedna zveza. Vse to pa je, seveda, odraz vsakodnevnega dogajanja okrog mene, na vsakem koraku. S pomočjo različnih dejavnikov in skozi določene filtre nato oblikujem vizualno podobo, ki se mi zdi smiselna ali pa včasih preprosto samo zabavna,« opisuje svoj ustvarjalni proces Živa.
Njena dela so odraz opazovanj, razmišljanj in igre razmerja med miselnim in vizualnim: »Fascinira me, kako močna je lahko sporočilnost vizualne podobe in kako lahko slika aktivira gledalca, da jo bere, tudi če ne vsebuje teksta. Svoja dela vidim, kot sprožilce dialoga med mano in gledalcem, slika je vmesni člen, ki omogoča neko miselno komunikacijo.«
Odločitev o prihodnosti ni bila težka
Kot pravi je že od malega rada risala, vendar pa je likovno ustvarjanje v srednji šoli zaradi intenzivnih treningov odbojke in šolskih obveznosti postavila na stranski tir. »Proti koncu gimnazije sem nato začela razmišljati o tem, kje se vidim v prihodnosti in odločitev niti ni bila težka. Pred vpisom na faks sem obiskovala Mikkovo likovno delavnico, ki jo vodi akademski slikar Mirko Rajnar, ki me je še dodatno motiviral za študij umetnosti,« se spominja Živa.
Starši so jo na njeni poti vedno podpirali
Radenčanka po neuspehih na sprejemnih izpitih za grafično oblikovanje ni obupala, ampak se je odločila za študij arhitekture v Grazu, ki pa ji ni bil pisan na kožo. »Po neuspehih na oblikovanju sem se nato še enkrat opogumila in poizkusila srečo na sprejemnih izpitih na oddelku za slikarstvo in bila sprejeta. Tu se je izkazalo, kako zelo me starši podpirajo. Mojo odločitev o zamenjavi študija so sprejeli, dobro me poznajo od otroštva, tako da jih verjetno niti nisem tako zelo presenetila,« pojasnjuje svojo pot Živa, ki pravi, da je mama sicer bolj navijala za študij arhitekture, ampak jo je na koncu nesebično podprla pri odločitvi za študij slikarstva.
Čas na Dunaju koristi za ateljejsko delo in produkcijo novih likovnih del
Živa tako trenutno na Dunaju končuje prvi letnik magistrskega študija na Univerzi uporabnih umetnosti na oddelku za slikarstvo, katerega mentorica je Američanka Judith Eisler. »Čas na Dunaju koristim predvsem za ateljejsko delo in produkcijo novih likovnih del, seveda je pa to zame tudi ena pozitivna življenjska izkušnja, ki mi je prinesla precej novih kontaktov in izkušenj. Zdi se mi zelo koristno, če ne nujno za umetnika, da se giblje v različnih okoljih kjer lahko odkriva nove stvari, spoznava različna okolja in ljudi,« še pristavi Živa, ki ji je Dunaj všeč predvsem zaradi pestrega dogajanja na področju umetnosti
Živa še vedno goji ljubezen do odbojke, izkoristi vsako priložnost, da kaj sladkega speče, poleg tega pa ji veliko pomeni tudi glasba: »Poslušam jo ko slikam, kuham, pri teku, na poti. Velikokrat obiščem koncerte in glasbene festivale. Trenutno v okviru bmx naveze Shajba delamo na organizaciji prvega dvodnevnega dogodka Reflektor, ki se bo odvil okrobra in bo združil tradicionalni Shajba bmx jam z glasbo, kulinariko in umetnostjo.«
Dobre stvari redko pridejo same od sebe
Živa ima v svoji bližini rada skromne ljudi, ki vedo poslušati sami sebe, a tudi prisluhniti drugim. Zaveda se, da dobre stvari redko pridejo same od sebe, zato se trudi biti čim bolj delovna in čim manj površna. V prihodnosti si tako želi uspešno zaključiti magistrski študij, čas medtem pa izkoristiti za čim več sodelovanja pri raznih projektih. »Bi pa po opravljenem magisteriju, dokler nisem vezana na določeno mesto živela in delala še kje drugod po svetu. Ampak o tem je še malo prehitro razmišljati, poznam svoje želje, a se rada sproti in spontano odločam,« še zaključi Živa.