V lendavskem namestitvenem centru po devetih dneh še vedno ostaja 54 migrantov, ki jih je Avstrija zavrnila na meji. Čeprav je uradno namestitveni center le začasna rešitev zanje, pa bodo tam ostali dokler jih ne bo Hrvaška, od koder so prišli, sprejela nazaj. Danes bi naj ti migranti izvedeli, da se lahko svobodno gibljejo po Lendavi pa tudi širše.
Izven centra se lahko gibljejo kot vsak normalni občan
Privilegij prostega gibanja migrantov po vsej Sloveniji nam je potrdil tudi Borut Kocet, vodja sektorja uniformirane policije. Migranti so po Kocetovih besedah bili o tem obveščeni že v Centru za tujce v Postojni.
“To pomeni, da se lahko gibljejo izven centra kot vsak normalni občan, državljan Republike Slovenije. Imajo pa tudi eno obveznost, da se enkrat tedensko javijo na najbližji policijski postaji.”
A teoretično bi se lahko vsak od teh migrantov odpeljal tudi do Portoroža in se tam prijavil na policijo, ali pa na nenadzorovanih delih tudi prečkal državno mejo.
V ogrevanih šotorih zagotovljena osnovna oskrba
V tem času teh 54 migrantov biva v namestitvenem centru, v ogrevanih šotorih, ki so primerni le za krajše bivanje, torej namestitev do 24 ur. Tam imajo zagotovljeno osnovno oskrbo, od treh obrokov na dan, zdravnika in osebne nege.
Dva od migrantov zaprosila za azil
Dva od migrantov sta danes dopoldne zaprosila za azil v Sloveniji, ostali so še vedno v postopku vračanja Hrvaški.
“O tem, kdaj in kam se bodo vrnili ti migranti, odloča služba na državni ravni, Policijska uprava Murska Sobota na to nima vpliva, gre le za dejstvo, da so nameščeni na našem območju,“ dodaja Kocet.
Varnost prebivalcev ni ogrožena
Na PU Murska Sobota ocenjujejo, da zaradi prisotnosti migrantov varnost prebivalcev ni ogrožena, tako Kocet poziva k strpnosti.
»Do teh tujcev ne smemo biti nestrpni, saj ne kažejo nobenih znakov, da bi bili kakršni storilci kaznivih dejanj.«
Če bo prišlo do težav, bo policija izvedla predpisane ukrepe
Če pa bi prišlo do težav oziroma prijav izven centra, pa bo policija izvedla predpisane ukrepe, se bo na prijave odzvala, preverila dejstva in potem izvedla tudi, v primeru kaznivih ravnanj, ostale predpisane ukrepe, tako kot tudi v primeru prijave v primeru katerega koli drugega državljana.
Števila policistov ne bodo povečevali
Informacije o tem, ali bo v Lendavi še več migrantov pa na PU Murska Sobota za zdaj še nimajo. Zaradi prisotnosti migrantov pa prav tako ne bodo povečevali števila policistov na območju Lendave.