Kaj je zaznamovalo iztekajoče leto 2014 v Pomurju

| v Lokalno

Pomurje so v letu 2014 zaznamovali mnogi dogodki, tako na političnem kot gospodarskem področju, pa tudi na področju družbenega življenja. Žal ni manjkalo tudi tragedij.

Leto 2014 se počasi izteka, zato je čas, da se ozremo nazaj in pogledamo, kaj je najbolj zaznamovalo leto 2014 v Pomurju.

Stečaj AHA Mure in Nafte Petrochem

Na gospodarskem področju sta med najbolj odmevnimi dogodki v letu 2014 v Pomurju nedvomno bila stečaja družb AHA Mura (AHA Mura v stečaj, delavci s solzami v očeh) in lendavske družbe Nafta Petrochem (Konec agonije, Nafta Petrochem v stečaj). Tudi zaradi tega je v mesecu novembru bila Območna služba Zavoda za zaposlovanje v Murski Soboti edina v Sloveniji, kjer so napram novembru lani zabeležili rast brezposelnosti, in sicer za 7 %.

Socialne stiske

Vse večja brezposelnost in obremenitve povzročajo tudi vse več socialnih stisk ljudi. V začetku leta smo tako poskušali pomagati bratu in sestri, ki sta ostala še brez babice (Pridejo dnevi, ko ni niti za hrano). Drugi so si poskušali pomagati sami z organizacijo dobrodelnih koncertov in si pri tem skorajda nakopali še visoko kazen (Zbirali denar za operacijo male Klavdije, zdaj jim grozi kazen). Socialno stisko Zavod Korak naprej poskuša olajšati s prodajnimi akcijami (Danes lahko v Murski Soboti kupite majico ali čevlje za 50 centov).

Naravne nesreče

Če je pomurju prizanesel žled, ki je lani pustošil po Sloveniji, mu niso prizanesli spomladanski močan veter (Veter odtrgl kovinsko ploščo z vodnega stolpa, podira drevesa) in septembrske poplave. Te so izdatno prizadele območje Lendave (Takih poplav v Lendavi ne pomnijo že vsaj 40 let), pod vodo pa so bili tudi drugi kraji v Pomurju. Med drugim tudi Murska Sobota (Ponoči poplavilo Mursko Soboto, Rakičan še vedno pod vodo). Zbrane prispevke o poplavah si lahko ogledate na podstrani Poplave 2014.

Gradbeni projekti

Kljub težki gospodarski situaciji se nadaljujejo in začenjajo novi gradbeni projekti. Med najbolj kontraverzne nedvomno sodi gradnja razglednega stolpa v Lendavi (Na obzorju nova turistična atrakcija v Pomurju). Pričela se je izgradnja podvoza na Panonski ulici (Začela se je gradnja podvoza pod železniško progo), zaradi česar je moral pasti eden najbolj slikovitih bencinskih servisov (VIDEO: Rušenje legendarnega bencinskega servisa Petrol).

Lani odprta Vulkanija je po dobrem letu dni od otvoritve zaprla svoja vrata, da bi izvedli načrtovane nadgradnje, a je pri delih prišlo do požara, ki je doživljajski park Vulkanija povsem uničil (Notranjost Vulkanije povsem uničena, en gasilec poškodovan).

Leto volitev v znamenju padlih trdnjav

Leto 2014 je bilo zagotovo volilno leto, saj smo volili nove evroposlance, poslance v Državni zbor ter župane občin. Predvsem slednje so bile izredno razburljive, saj so poskrbele za mnoga presenečenja – od zmage za en glas, do volilne kampanje za 20 evrov (Presenečenja na letošnjih volitvah: Od kampanje za 20 evrov do prve prekmurske županje ). V Murski Soboti je Antona Štihca po desetih letih županovanja zamenjal Aleksander Jevšek (VIDEO: Aleksander Jevšek postal novi župan Mestne občine Murska Sobota), v Gornji Radgoni pa je Stanko Rojko zamenjal Antona Kampuša (Stanko Rojko: “Kandidiral sem, ker nisem več mogel zanemarjati problemov ljudi”).

Leto v znamenju tragedij

Žal je leto 2014 minilo tudi v znamenju tragedij in nesreč. Že januarja je prišlo do nesreče avtobusa, ki je prevažal otroke, a se je ta na srečo končala brez hujših posledic (Avtobus z otroki se je prevrnil na streho). Marca je v požaru v Murski Soboti življenje izgubila starejša ženska, moža je rešil pogumni sosed. (Po menjavi jeklenke je zagorelo, še večjo katastrofo preprečil sosed). Poletje se je pričelo s tragedijo na reki Muri, v kateri je življenje izgubil 51-letni Beltinčan (Čoln po trčenju v drevo prelomilo, 51-letnik še pogrešan). Že nekaj dni pozneje je prišlo do nesreče na avtocesti, v kateri sta življenje izgubila dva pomurska policista (Neuradno: Na odstavnem pasu popravljali okvaro vrat). Krvav je bil tudi September, ko je v samo 24 urah prišlo do hude nesreče s smrtno žrtvijo v Selu (Prometno nesrečo v Selu povzročil 24-letni domačin) ter letalske nesreče, v kateri je življenje izgubil 30-letnik z Goričkega (V letalski nesreči v Divači umrl 30-letnik z Goričkega).

Ceste so krvni davek terjale tudi v novembru in decembru. Za posledicami prometne nesreče v Rakičanu je umrl 28-letnik (Čelno trčenje v Rakičanu, dve osebi huje poškodovani), v Ormožu pa sta v čelnem trčenju življenje izgubili dve osebi (V čelnem trčenju umrli dve osebi, tretja v kritičnem stanju). Obema prometnima nesrečama je botroval alkohol.

Tudi pozitivni dogodki

A vse ni bilo tako črno, kot se zdi. Spomladi je pričel obratovati Pustolovski park ob Bukovniškem jezeru, ki je obogatil turistično ponudbo regije (Pustolovski park Bukovniško jezero odpira vrata). Oči Slovenije so bile nekaj mesecev uprte v Kükeč, kjer so snemali resničnostni šov Kmetija: Nov začetek (Razkrita kmetija resničnostnega šova). Pokazali smo tudi, da na mladih svet stoji. Tako smo poročali o dvojčicah, ki sta prevzeli kmetijo (Dvajsetletni dvojčici prevzeli kmetijo s 25 hektarji zemlje), o Goranu iz Filovcev, ki je učitelj smučanja v St. Moritzu (Prekmurec, ki uči smučati bogataše) ter njegovi sestri Živi, ki je pričela izvajati solo deskanja (Delo v tujini: Na deski namesto za tekočim trakom).

Komentarji

Korupcija

...do Robijevega podkupovanja glasov na Pušči za 15 evrov...itd

Lokalno

Vse v Lokalno

Šport

Vse v Šport

Kronika

Vse v Kronika

Politika

Gospodarstvo

Slovenija

Scena

Svet

Vse v Svet

Kultura

Vse v Kultura

Forum

Vse teme

Malice

Vsi ponudniki

Mali oglasi

Vsi oglasi