Društvo Mila in Reks je navedlo nekaj nasvetov, da bo živalim čim prijetneje v teh vročih dneh. Z njimi pa hkrati tudi opozorili na človeško nepremišljenost.

Čas čofotanja in sončenja je tu. Gneče in zastoji že dokazujejo, da se veliko ljudi odpravi do obale, pri tem pa je pomembno opozoriti tudi na pomen morskih živali.

V društvu za varovanje okolja in pomoč v stiski Reks in Mila opozarjajo, naj otroška igra na obali ne vključuje morskih živali, temveč naj te raje ostanejo v morju, občudujemo pa jih lahko tudi z razdalje.

"Rakci, morski ježki, morske zvezde, konjički, hobotnice in ribe za življenje potrebujejo morje. Morje je njihov dom. Na obali ostanejo poškodovani in prepuščeni počasnemu trpljenju in umiranju na soncu".

Psičke vzeti na potovanje, za mačke priskrbeti poznane skrbnike

Ob tem pa ne smemo pozabiti na prav vse živali. Te potrebujejo svežo vodo, hladno senco ali ohlajene prostore, a pozor, močna klima lahko hišnim ljubljenčkom tudi škoduje.

Pomembno je, da psa sprehajamo zgodaj zjutraj in pozno zvečer, saj jim lahko vroč asfalt zelo rani blazinice na tačkah. Tako tudi potujmo, med vožnjo pa naredimo kratke sprehode. "Psi glave ne smejo nagibati skozi okno in nikoli naj ne ostanejo v avtu sami".

Ker pa večina mačk ne mara potovanj, senco pa si bodo našle same, je dobro, da jih med dopustom hrani kdo od poznanih, svetujejo v društvu.

"Tudi mačke zelo rade komunicirajo z ljudmi in se nanje navežejo. Rade imajo družbo živali. Dve mački pa bosta skupaj lažje počakali, da se skrbnik vrne s počitnic".

Hrane za živali v poletnih dneh ni dobro puščati v skodelicah, saj lahko muhe na hrani izležejo jajčeca, kar pa za živali ni užitno. V naravi je tudi veliko klopov in bolh, zato pri veterinarju kupimo zaščito v obliki ampule.

"Pozorni bodimo na težo živali in zajedavce, ki jih zdravilo uniči. Vedno imejmo v bližini telefonsko številko svojega veterinarja ali namestnika in dežurne veterinarske službe".

Poskrbimo za onemogle čebelice in žejne nočne živali

"Tudi domače živali – krave, konji, ovce, oslički, kokoši – nujno potrebujejo senco in dovolj sveže čiste vode. Zunaj nastavimo napajalnike za ptice, v nizke posode pa svežo vodo za ježke in druge nočne živali. Obnemoglim čebelicam pripravimo raztopino sladkorja in vode. Polijmo jo po tleh, da si naberejo moči in odletijo. Žuželk ne utapljajmo v sladkih pijačah. Nastavimo jim sadje stran od nas in bodo odletele nanj," še svetujejo.

Pazljivo pri košnji - morda so tam divje živali

Tu so tukaj mnoge divje živali, ki se zadržujejo v visoki travi in so zato med košnjo v veliki nevarnosti.

"Pravilna košnja je od središča travnika navzven, da živali lahko pobegnejo. Hitre in močne kosilnice zadajo hude, celo usodne rane. Poškodovano žival takoj odnesimo k veterinarju, čeprav ni naša. Ne pustimo jih počasi umirati".

Izumrlo kar 60 odstotkov živali

Ker pa je v zadnjih 45 letih izumrlo kar 60 odstotkov divjih živali – mnoge zaradi krivolova ali prodaje izdelkov iz njihovih delov telesa, opozarjajo pri Društvu Reks in Mila, da ne kupujemo izdelkov iz surovin in koral. 

"Ljudje, živali in rastline smo prebivalci našega planeta. Vsi imamo pravico živeti. Ne kupujmo izdelkov iz živali. S svojimi nakupi ne podpirajmo ubijanja živali".

Starejše novice