Poletje se počasi zaključuje, s tem so se zaključile tudi mnoge prireditve, Soboški dnevi, Soboško poletje, Skrito dvorišče, Front@ ter preteklo soboto Festival prekmurske šunke in gibanice, ki so bogatile poletne mesece v Mestni občini Murska Sobota.
Kot je pojasnil Anželj, so bili dogodki odlično obiskani, prav tako pa meni, da so uspeli pripraviti žanrsko raznovrstne dogodke, kjer je lahko vsakdo našel nekaj zase.
Festival prekmurske šunke in gibanice je bil odlično obiskan, obiskalo ga je veliko turistov in obiskovalcev iz drugih krajev.
»Tudi z nekaterimi sem se na dogodku pogovarjal in vsi so izpostavili, da je dogodek res enkraten, izvrsten in seveda, to so ti dogodki, ki jih želimo, da se odvijajo pri nas, ki nas nekako postavljajo turistični zemljevid,« je dejal Anželj.
Mestno občino Murska Sobota sta prizadeli dve naravni nesreči
Julija je močno neurje odkrivalo strehe, rušilo drevesa v parku ter povzročilo veliko gmotno škodo. Avgustovske poplave pa so v Mestni občini Murska Sobota povzročile manj škode kot uničujoče julijsko neurje.
»Kljub temu pa je škoda bila. Imeli smo predvsem težave z zalednimi vodami, ki so prihajale z Goričkega. Tukaj je veliko bilo črpanj vode iz kletnih prostorov, v Kupšincih, v Černelavcih in tudi po drugih krajevnih skupnostih,« je dodal.
Rešitve bo treba iskati celovito, sanacija že poteka
Ob naravnih nesrečah se je ugotovilo, da se bo tem spremembam treba prilagoditi. Tako bodo med drugim na Pušči naredili meteorni jarek, za Bakovce pa hidrološko študijo, v Veščici in Černelavcih so sanirali nekatere jarke.
Za prostori Kmetijsko gozdarske zbornice v Murski Soboti je načrtovan večji objekt, ki bo nekako tudi reševal to vodo in je investicija kar velika, v vrednosti enega milijona, je pojasnil Anželj.
»Z Direkcije Republike Slovenije ze okolje se pogovarjamo o nekih skupnih akcijah, tudi država nas je zaprosila za seznam gradbincev v naši občini in tudi v sami regiji, ki bi lahko nekako tudi pristopili k urgentnemu reševanju, se pravi čiščenju teh jaškov in odvajanju meteornih voda.«
S strani države so bili priznani interventni stroški po prvem neurju, rok za prijavo škode po poplavah odprt do 11. septembra
Kar se tiče neurja, so dobili nekje sto prijav, komisija si je tudi ogledala te objekte. Vse te podatke so sporočili državi do zahtevanega roka, sedaj čakajo na odgovor, v kolikšni meri bo ta škoda priznana posameznikom.
»Kar se pa tiče poplav, je rok odprt še do 11. septembra, tako da na naši spletni strani tudi vse obveščamo, objavljamo, smo pa tudi že s strani države dobili priznane tiste interventne stroške v tistem prvem neurju.
Mi smo ocenili vrednost nekako 132 tisoč evrov, bilo nam je pa priznanih na podlagi tudi verodostojnih listin seveda, 118 tisoč evrov, tako da tukaj je država že naredila tisti svoj prvi korak, obljubo in smo te interventne stroške dobili povrnjene,« je dejal Anželj.
V Mestni občini Murska Sobota potekajo številne investicije
Kot je pojasnil Anželj, so se dosedanje investicije izkazale za upravičene, to se je posebej pokazalo v Murski Soboti, kjer je bil obnovljen kanalizacijski sistem in ni bilo bistvenih težav ob zadnjih poplavah.
Trenutno v Murski Soboti potekajo intenzivna dela v sklopu projekta Vodovod sistema B, kjer je rok za dokončanje del do konca oktobra. Župan občanke, občane in obiskovalce mesta prosi za strpnost. Celovito se obnavljata Severjeva ulica in ulica Mikloša Kuzmiča, prav tako je drugo zahtevno gradbišče na Slovenski, Lendavski in Grajski ulici. Dela naj bi se tam zaključila nekje v sredini septembra.
V naselju Pušča se bo zamenjal celotni vodovodni sistem, saj je stari dotrajan.
Vzporedno potekajo tudi druge investicije, na pokopališču je skoraj dokončan žarni zid, začela se bo sanacija toplovoda na Lendavski ulici, saj - kot pove župan - ne smemo dovoliti, da bi stanovalci ostali brez kurjave.
Pripravlja se javno naročilo za most Černelavci – Polana, v Kupšincih se bodo nadaljevala dela ob gasilskem doku, pred zimo se bodo popravile lokalne ceste. Na Osnovni šoli I se je zamenjal dotrajan parket, na Osnovni šoli III pa luči.
»V zaključni fazi so tudi dela na Osnovni šoli IV, ki je trenutno največja investicija v šolstvu pri nas, gre za dograditev prepotrebnih učilnic, saj je vsako leto učencev več, prostora je malo, tako da bodo te nove učilnice vsekakor dodana vrednost in jih že težko pričakujejo, da jih dobijo v uporabo,« doda Anželj.
Odzivi na nov parkirni režim so mešani
Kot pojasni Anželj, so do njega prihajale različne informacije, nekateri so ukrep pozdravljali, drugi so spet imeli določene pomisleke. Mnenja so bila zelo deljena.
»Se pa zavedam, da mogoče manjka kakšen parkomat, zato smo prvega že naročili, ki bo postavljen Grajski ulici in pa Kopališki. Potem bomo tudi na Lendavski ulici postavili parkomat in vse ostale, ki bodo sledili. Dejstvo je, da vedno ko nek sistem vpelješ, da vedno potem vidiš, da so potrebne še določene spremembe, da mogoče nekaj ni bilo najboljše urejeno.«
Tako je bil tudi predlog svetnikov na seji mestnega sveta, da bi tudi bela cona bila 30 minut zastonj. Pripravlja se sprememba sklepa z nekaterimi manjšimi popravki, predlog pa bo dan na mestni svet.
Na Severni obrtni industrijski coni se parkirnina trenutno ne plačuje. Spada med specifiko, tam parkirajo zaposleni, občina je iz nekih razlogov ta parkirišča zgradila. S podjetji so se pogovarjali in iskali rešitve.
Dali so tudi oceniti vrednost teh parkirišč in so tudi ponudili predlog gospodarstvenikom, oziroma jim povedali, kaj bo šlo na mestni svet in Anželj verjame, da je to nekako rešitev, ki je sprejemljiva tudi za njih in dejansko če velja parkirnina za vse, morajo vse pod enakimi pogoji tudi obravnavati.
Občina poskrbela tudi za prvošolce
Ob začetku šolskega leta je župan obiskoval prvošolce, za vse so sklenili nezgodno zavarovanje. Vsak prvošolec pa je upravičen tudi do 137 evrov, za katere morajo starši podati vlogo na Mestno občino Murska Sobota.
Vse informacije in obrazce najdejo na spletni strani Mestne občine Murska Sobota.
Za spodbujanje podjetništva razdelili 70 tisoč evrov
Mestna občina Murska Sobota je 43 upravičencem, ki so se prijavili na razpis za spodbujanje podjetništva, razdelila 70 tisoč evrov.
»Gre za subvencije najemnin, subvencije zaposlovanja in pa tudi investicije in odziv je bil zelo dober, so se prijavili in - kot je bilo povedano - smo razdelili ta sredstva,« zaključi Anželj.