Alja Petric, pevska umetnica in pedagoginja, je ustvarila projekt, ki se osredotoča na prekmursko narečno poezijo ter njen prenos v sodobno glasbeno in vizualno umetnost.
V pogovoru za Sobotainfo je bralcem predstavila svojo ustvarjalno pot, izzive in prihodnje načrte.
Raziskovanje Prekmurja skozi glasbo in poezijo
Projekt Pejsaži Prekmurja je zasnovan z željo po ohranjanju in raziskovanju prekmurske kulturne dediščine. Alja Petric, ki je odraščala v tej regiji, je pri izboru pesmi za projekt iskala besedila v prekmurščini, ki bi odražala vsakodnevne življenjske situacije ljudi.
»Tematsko sem se osredotočala na pesmi, ki niso vezane na specifično obdobje. Vključila sem tako sodobne avtorje kot tiste iz prejšnjega stoletja. Pomembno je bilo, da se z besedilom tudi osebno povežem in da je primerna za uglasbitev,« je dejala.
Njena uglasbitev pa ni temeljila zgolj na literarnih besedilih, temveč tudi na zvočnih posnetkih krajine, spominih in lastnem odnosu do Prekmurja.
»Navdih sem črpala iz narave in zvokov, ki me obdajajo, ter iz občutkov, ki jih imam do regije,« je dodala umetnica.
Notranji premik in umetniško ime
Medtem ko je njeno umetniško ime že nekaj časa prepoznano, pa se je nedavno odločila za spremembo, ki je pritegnila pozornost njenih oboževalcev.
»Spremembo mi je predlagal prijatelj. Zdi se mi, da sem s tem oblikovala svoje umetniško ime neposredno iz svojega pravega imena. To simbolizira notranji premik v meni in odločitev, da rečem 'all-ja' življenju,« je pojasnila.
Preplet glasbe in narave v ustvarjalnem procesu
Pri Pejsažih Prekmurja narava ne predstavlja le inspiracije, temveč je neločljiv del umetniškega izraza. Alja se zaveda, kako pomembno je, da umetnost vedno nastaja v povezavi z okoljem.
»Vsa umetnost je rezultat vpliva okolja, v katerem bivamo. Naša čutila so neprestano izpostavljena tem vplivom, kar oblikuje naše ustvarjanje,« je mnenja umetnica.
Med terenskim snemanjem naravnih zvokov je ustvarila veliko fotografij in videov, ki so postali del oblikovanja albuma in projekcij na koncertih.
Sodelovanje z glasbeniki: Kristijan Krajnčan in Rok Zalokar
V projektu Pejsaži Prekmurja Aljo spremljata dva izjemna glasbenika – Kristijan Krajnčan in Rok Zalokar, ki sta ključna pri oblikovanju večplastne glasbene izkušnje.
»Projekt je nastal v solo izvedbi, a kmalu smo začeli razvijati aranžmaje za trio. Kristijan in Rok imata izjemen občutek za ustvarjanje ambientalne glasbe in atmosferičnih efektov, ki podpirajo zvočne podobe Prekmurja,« je razložila.
Povezanost z obema glasbenikoma ni nova – skozi pretekle projekte so razvili močno umetniško sodelovanje, ki ga zdaj širijo v tem projektu.
Poezija in glasba kot most med generacijami
V središču projekta je ohranjanje in raziskovanje prekmurske narečne poezije. Prepričana je, da glasba omogoča, da se poezija ljudem približa na drugačen način.
»Poezija preko glasbe postane bolj dostopna in ljudje so do nje bolj odprti,« je dodala.
V času hitrih sprememb, ko se pogosto izgubi stik z narečji, je umetnica prepričana, da lahko glasba prispeva k ohranjanju narečja, saj je glasba del vsakdanjega življenja in preprosto neizogibna.
Načrti za prihodnost, tesno povezani z naravo in okoljem
Alja Petric ni le umetnica, ampak tudi pedagoginja, saj se ukvarja z različnimi performativnimi dogodki, poučevanjem petja in izvedbo zvočnih meditacij. V prihodnosti načrtuje izvedbo še dveh zvočno-performativnih instalacij, tesno povezanih z naravo in okoljem.
»Imam nekaj posnetega materiala, ki ga želim obdelati, ter željo ustvariti projekte, ki raziskujejo naš odnos do narave in življenja,« je povedala umetnica.