Posredovalo nad 60 gasilcev
Kot smo že poročali, je včeraj v dopoldanskih urah zagorelo v doživljajskem parku Vulkanija v Gradu na Goričkem, pri čemer je bila notranjost objekta popolnoma uničena. Pri gašenju je sodelovalo več kot 60 gasilcev iz okoliških društev, s PU Murska Sobota pa so sporočili, da se je eden od njih pri tem poškodoval (opekline na obrazu) in se sedaj zdravi v rakičanski bolnišnici.
V Vulkaniji so sicer opravljali nadgradnjo, v sklopu katere so želeli zgraditi še eno dvorano v velikosti 170 kvadratnih metrov, kamor bi preselili posodobljen 3D kino. Ravno tako so želeli urediti kapsulo, s katero bi se obiskovalci virtualno pripeljali iz središča na površje zemlje.
Škoda je ogromna
V notranjost danes žal nismo smeli vstopiti, ker je policija stavbo zapečatila.
Požar je komentirala tudi Cvetka Ficko, županja občine Grad.
»Včeraj sem si ogledala tudi notranjost objekta, žal je beseda katastrofalno premil izraz za stanje. Vse, kar je bilo do sedaj narejenega oziroma vse, kar smo imeli za pokazati, je uničeno, ostale so le ruševine po požaru. Škoda je ogromna, tudi za občino to pomeni velik finančni izpad, ker smo v tem vseeno videli nek prihodek, ne toliko finančni kot to, da se občina predstavi širši javnosti ter tako prispeva k razvoju turizma. K sanaciji bomo pristopili čim prej, ko bodo papirji urejeni, datum pa je težko napovedati, upamo, da bo to v začetku prihodnjega leta.«
Danijela Krpič, direktorica Zavoda za upravljanje s kulturno dediščino občine Grad: »V notranjost ne moremo, saj je objekt nevaren. Mi, ki smo delali v Vulkaniji, vemo, kakšna je bila naša želja, da bi vzpostavili prvotno stanje. Z novim dograjenim delom bi bila Vulkanija še bolj zanimiva in doživeta. Upamo, da bomo vzpostavili prvotno stanje, da bodo lahko obiskovalci v naslednjem letu ponovno obiskali Vulkanijo.«
Policisti še zbirajo obvestila
Kriminalisti PU Murska Sobota so danes nadaljevali z opravljanjem ogleda kraja požara. Za ugotavljanje višine materialne škode, vzroka požara in morebitne kazenske odgovornosti bodo morali pridobiti še mnenja drugih strokovnih služb. Zadeva je v fazi zbiranja obvestil.
Komentarji (10)
mrjo se strinjam z tabo +1
V spomin in opomin
podreti do fundamenta pa posaditi dreve.de več haska kak pa miljone metati v to.
Mislim, da so zato kriminalisti in drugi strokovnjaki, ki bodo ugotovili kaj je točno šlo narobe. Glede na to, da je bil objekt zaprt zaradi nadgradnje. Predvidevam, da je nekaj hudo zamočil izvajalec teh del. Več bomo pa pač izvedeli. Ker pa je šlo za nov objekt je vsekakor moral biti grajen po varnostnih standardih. Dajte se pa zavedati, da noben varnostni ukrep je ne 100%. Če je bilo v igri varjenje, kot se govori, pa sploh.
Samo ne pretiravajte... nihče od vas nima pojma o požarni varnosti Vulkanije, tudi dotični uporabnik mrjo ne. Tudi jaz ne, zato ne bom pisal nebuloz. En razred (več v Vulkanijo itak ni šlo ljudi!) lahko zapusti dvorano v dveh, treh minutah in to skozi ena vrata. Vulkanija se ni spremenila v baklo v dveh minutah. In še: v Vulkaniji ni bilo v času požara nobenega razreda pač pa le delavci z varilnimi aparati... in kar nekaj požarov je že nastalo zaradi varjenja. Neodgovorno do konca.
Vulkanije mi je škoda, ne samo kot turistične pridobitve za Goričko, posebej za Grad, pač pa tudi kot izobraževalnega objekta. Upam, da je bila dobro zavarovana in da bo na tem mestu zrasla nova Vulkanija. Neprecenljiva škoda bi bila, če ne bi.
Buldog ..
kdo je kriv naj ugotovijo drugi kdor pa ve da so te katakombe bile obdane z tonami plastičnega in drugega gorljivega materijala ve tudi da je bilo samo vprašanje kdaj bo zagorelo to da so ti vgrajeni materijali velika nevarnost za požar se je sedaj tudi izkazalo ker ognju ni bilo potrebno veliko časa da se je razvnel, in kako bi šele bilo ko bi dejansko zagorelo med kakim obiskom misliš da bi vsi našli pot na vzven morda bi jo če se prej nebi zadušili od strupenega dima in vročine.
Koliko so ob gradnji teh notranjih rekvizitov mislili na varnost in možen požar verjetno bolj malo ker bi lahko makete večina izdelali iz negorljivega gipsa in betona seveda bi bilo to malj dražje vendar se je stroka raje odločila za plastiko in poliester in tudi papirja ter kartona, seveda tudi kaj drugega je bilo uporabljeno vendar verjetno zelo malo.
Buldok , in kaj ti veš o požarni varnosti vulkanije? Je sistem avtomatskega sistema za gašenje bil v funkciji, so bili javljalniki dima in požara v funkciji?
In žalostno je to da v sam prostor niso mogli stopiti med požarom ker so bili prostori nedostopni.
mrjo.... Vulkanija istočasno ni mogla sprejeti več kot okrog 20 ljudi.... že navaden razred je bilo potrebno deliti na pol. To je ljudi za pol vaške gostilne. V njej (razen ob otvoritvi) ni bilo nikoli množice ljudi, vedno le nekaj. Tisti ljudje bi bili lahko zunaj v eni minuti. Ni ti potrebno podpihovati nekih strahov, ki jih ni.... in še nekaj: v požaru je bil ranjen en gasilec, upam, da brez hudih posledic in nihče drug. Verjamem, da so imeli izhode, tudi zasilne izhode... in zakaj naj bi že bila vrata na dan požara odklenjena? Vulkanija je bila zaprta, v njej ni bilo žive duše, razen varilcev na strehi... in od tam je prišel požar, ne iz notranjosti. Tako, da so tvoja teoriziranja o tem kaj bi bilo, če bi bilo nepotrebna. Nič ni bilo, razen varjenja. In pravo vprašanje je postavil black panter spodaj.
In reply to Buldog .. by mrjo (ni preverjeno)
rajši povejte ka te s temi lolekami,ka so se šalabajzerski spravili švasat
Papir za varstvo pri delu in požarni elaborat so "zlati papirji" in so "dražji", kot vsi ostali papirji. V narekovaju zato, ker to pomeni glede na vložen čas. To v smislu, da so to največji strokovnjaki in pametnjakoviči. Sedaj kazati s prstom na tega, ki je varil, je tako malo mimo. Kaj se na objektu dogaja, bdi odgovorni vodja gradbišča, nadzornik in ne boš verjel spet glavni je koordinator varstva pri delu. Ti MORAJO biti seznanjeni, kaj se dogaja in ne smejo dovoliti, da nekdo to izvaja, če niso izpolnjeni vsi pogoji varnosti. Ali mora poleg biti z gasilnim aparatom ali pa cela desetina, kakor določijo oz. piše v papirjih.
Je pa velikokrat tako, da tisti, ki so zapisani na tabli, v papirjih, sploh ne vedo, ker to za njih delajo drugi, oni samo malo poberejo smetano, ali pa se podpišejo, ko je to že zdavnaj mimo in se iščejo papirji za tehnični pregled.
Toliko na splošno, kaj je bilo točno tu, ne vemo in le "modrujemo", tako vsaj malo zvemo, kaj bi lahko bilo. S komentarji nikakor ne želim nekoga žaliti.
Bi pa rekel, da vse to, kako se to mora goditi na gradbiščih še najbolje pozna gospa županja.
kot se je izkazalo je bila požarna varnost samega objekta podcenjena vprašam se kdo jim je sploh izdal obratovalno dovoljenje, sedaj se je to primerilo ko v njej ni bilo obiskovalcev in tudi ni terjalo smrtnih žrtev lahko bi pa to bila grobnica za obiskovalce ki bi se takrat zadrževali v objektu, premalo zasilnih izhodov, koliko jih splioh je?? povezanost objekta ki v primeru požara ne omogoča hitre zapustitve objekta notranje protipožarno opremljenost z senzori dima in avtomatsko gašenje, vse to so pomanjkljivosti ¸ki so temu botrovali, ja lahko bi bila ta vulkanija grobnica celega razreda ali še več mladih in takrat bi bila katastrofa sedaj pa je zagorelo v opomin na izpuščene varnostne ukrepe, žal mi je ampak tudi prav je tako.