Direktor policijske uprave o dogodku na Hotizi, sankcijah zoper policiste in tudi o tem, koliko kršitev in katere sploh zakrivijo policisti.
Direktor policijske uprave Damir Ivančić je ob našem včerajšnjem klicu ob 14. uri, ko smo v uredništvo prejeli posnetek dogajanja na Hotizi, zatrdil, da je posnetek že videl. Da znotraj policije že poteka preiskava in da dogodek obsoja. Danes smo ga poklicali še enkrat in dobili veliko več odgovorov.
Kaj se je pravzaprav dogajalo 10. julija na maloobmejnem prehodu Hotiza, kjer je posnetek nastal? Kako je potekalo delo policije?
10. julija je na mejni prehod prišel tujec, ki je imel, kot izhaja iz videa, namen prestopiti državno mejo med republiko Slovenijo in republiko Hrvaško. Med tema dvema državama obstaja sporazum, kjer morajo tujci, oz. osebe brez dovolilnice, to dovolilnico za enkraten vstop plačati. Dovolilnica velja 7 dni in stane 83 centov. Na podlagi videa, kot ste sami ugotovili, naj bi bil kamen spotike teh 40 centov. Jaz vam danes težko povem, kaj se je dogajalo. Dal sem ustanoviti posebno komisijo, ki upravlja preiskavo oz. ugotavlja vse relevantne okoliščine. Ko bodo ugotovljene, bom, če bom, ustrezno ukrepal, tako zoper policiste kot zoper tujca. Kakšne bodo sankcije, v tem trenutku težko govorim.
Kakšna kazen pa vseeno lahko doleti vpletene policiste?
Znotraj policije imamo disciplinski postopek za lažje in hujše kršitve delovne discipline. Tukaj je bodisi opomin ali denarna kazen. Pri kršitvi delovno pravne zakonodaje pa so sankcije izredna in redna odpoved delovnega razmerja. Kaj od tega bo, danes ne morem povedati, saj še nimam podatkov. Tudi za tujca ne morem povedati, ali bomo zoper njega ukrepali. Ali zaradi storitve kaznivega dejanja ali prekrška. Vse informacije bom imel danes že na mizi, v četrtek pa bom o tem obvestil tudi vse medije.
Koliko sankcij zoper svoje zaposlene je PU MS izrekla v zadnjih letih, recimo v zadnjem letu? Kakšne sankcije in za kakšne prekrške?
Ta primer kot takšen je posamičen. Upam, želim in verjamem, da se to v prihodnje ne bo več dogajalo. Na letni ravni pa imamo od 10 do 20 pritožb na delo policistov. Zadnja leta je bila ena utemeljena pritožba, v tem letu imamo devet pritožb in nobena ni utemeljena. To pomeni, da so naši policisti v postopkih korektni in pošteni.
Pa vendar, zoper katere stvari se državljani najpogosteje pritožujejo?
Državljan ni zadovoljen s prekrškom in misli, da policist ni strokovno ravnal, da mu morda ne bi smel izreči določene kazni, da mu je dal "pihati" ali pa so mu kakšno pravico zlorabili tako ali drugače. Ne gre za kršitve, kot smo jih videli na posnetku, gre bolj za zlorabo položaja ali kršenje ustavnih pravic. Moram pa povedati, da vse te pritožbe obravnavamo v skladu z našim pravilnikom, zadeva gre v odločanje celo na senat.
Kam pa se ljudje lahko obrnejo, če mislijo, da delo policista ni bilo korektno?
Na vsako policijsko enoto, tu ni nobenih težav, lahko tudi pisno, na policijsko upravo. Naša vrata so odprta 24 ur na dan.
Vrniva se h konkretnemu primeru - zoper koliko policistov poteka preiskava oz. se vodi postopek?
Tudi teh podatkov nimam, povem lahko le, da so bili na mejnem prehodu trije policisti, policist iz mejnega prehoda in dva policista iz patrulje. A ker nas zanima celotna zgodba, moramo preveriti vse okoliščine, kdo je bil morda še vpleten.
Nekateri so kritični do pomanjkljivega znanja tujih jezikov policistov - koliko tujih jezikov mora obvaladati policist?
Vsak policist mora zagotoviti raven komunikacije, da se s tujci razumemo. Če do tega ne moremo priti, imamo zaposlene tolmače, ki nam v teh postopkih pomagajo. A raven jezika je vedno na ravni izobrazbe posameznega policista, večji del policistov ima srednjo izobrazbo in temu primerno naj bi bilo znanje jezikov. Večji del policistov če ne aktivno, pa vsaj pasivno, obvalada tako angleški kot nemški jezik. Seveda pa je to odvisno od stopnje izobrazbe in pa predhodnjih izkušenj.
Poznavanje tujega jezika tako ni pogoj za zaposlitev, če prav razumem?
Odvisno od delovnega mesta.
Prometna policista, ki sta torej ob meji govorila v nemškem in še katerem jeziku, sta tako izkazovala svojo dobro voljo?
Postopek mejne kontrole praviloma poteka v slovenskem jeziku oz. jeziku, ki ga potnik razume. Policist naj bi se sporazumeval v jeziku, ki ga tujec razume. Vsako leto imamo na policiji organizirane ustrezna jezikovna izobraževanja. Če pa vseeno ne gre, pa imamo na voljo tudi tolmače.
Povejte mi o tujcu - je trenutno v priporu, kaj se je zgodilo z njim?
Mi smo ga izpustili in z njim zaključili.
Ste s strani te iste osebe pred 10. 7. že zabeležili kakšne kršitve?
Že iz posnetkov na youtube izhaja, da je bil v Murski Soboti že 1. julija in takrat pri krožišču na Lendavski ulici v Murski Soboti skušal povzročiti podoben postopek, kot ga je v Hotizi. ampak v tistem primeru se je zgodba odvila drugače. A ker nimamo potrjenih informacij, ne želim komentirati naprej. Bile naj bi neke informacije, da naaj bi bil s podobnimi nameni tudi že v drugih državah. Ali je bil s strani tamkajšnjih organov obravnavan in sankcioniran, pa še čakamo informacije.
Sodelujete z madžarsko policijo ali še katero?
Ker gre za madžarskega državljana, smo vključili tamkajšnje kolege, da nam ponudijo ustrezne podatke.
To vprašanje ste najbrž slišali že večkrat, a vendar: Kako kot direktor Policijske uprave komentirate posnetek oz. celotno dogajanje?
Nisem ponosen, žal mi je, da sta se policista obnašala, kot sta se. Ni mi v veselje, čast, da se je to dogajalo.
Kaj boste storili, da se to res ne bo več dogajalo? Razen notranjega postopka, pa kakšnih izobraževanj ...
Če boste opravili kakršne koli poizvedbe ali razgovore z mojimi 500 zaposlenimi na PU, vam bo vsak zagotovil, da je od 1. marca (začetek mandata kot direktor PU MS, op. p.) moje načelo spoštovanje, etika, integriteta ter strokovna in profesionalna komunikacija. Na vseh delovnih razgovorih in srečanjih opozarjamo na to.
Pa še tole vprašanje za konec: Kdaj in v katerih primerih "navaden državljan" lahko snema delo policistov oz. kdaj ne? Je snemanje ob tem, da ne motimo postopka, dovoljeno?
Ja. Vendar če ne vzbujaš suma storitve hudega kaznivega dejanja ali prekrška, pa seveda, če policija ne izvaja kakšni prikritih preiskovalnih ukrepov.
Preberite tudi:
VIDEO: "Te potegnem tak ka v šumo zletiš!" - besede, vredne policije?