Slika je simbolična.
Dva kitajska proizvajalca prihajata v Magno. Proizvodnja že junija?

Po poročanju Kleine Zeitung bo Magna Steyr v Gradcu že junija začela sestavljati modele kitajskih proizvajalcev Xpeng in GAC. Čeprav Magna uradno še ni potrdila teh informacij, je očitno blizu sklenitve pogodb o sestavljanju vozil za ti dve vodilni kitajski avtomobilski znamki.

Gre za pomemben posel za podjetje, ki je pod pritiskom, saj so v zadnjih letih izgubili več pomembnih naročnikov. Prihod kitajskih proizvajalcev ne pomeni le novih delovnih mest, temveč tudi priložnost za Magna Steyr, da okrepi svoje vezi s hitro rastočim kitajskim avtomobilskim trgom.

Ostanite na tekočem v vsakem trenutku!

Prijavite se na e-novice in vsak teden prejmite na svoj e-naslov najboljše objave iz Pomurja, ekskluzivne novice in privlačne nagradne igre.

Magna bo modele sestavljala po posebni metodi

Kot poroča Kleine Zeitung, bo Magna kitajske avtomobile v Avstriji sestavljala s t. i. metodo SKD (Semi Knocked Down). 

To pomeni, da bodo ključne komponente in sestavni deli vozil prišli s Kitajske, v Gradcu pa bodo izvedli končno montažo, vključno z namestitvijo nekaterih ključnih komponent, kot so osi in motorji.

Kitajski proizvajalci na ta način dosežejo dva cilja: izognejo se visokim carinam Evropske unije, hkrati pa z minimalnimi naložbami preizkusijo svoje priložnosti na evropskem trgu.

Magna potrebuje nova naročila

Po podatkih, ki jih navaja Kleine Zeitung, je Magna Steyr lani proizvedla le 71.900 vozil, kar je precej manj kot 105.100 leto prej. Poleg tega so napovedani izhodi ključnih strank: po Jaguarju bosta leta 2026 Gradec zapustila še BMW in Toyota, medtem ko pogodba za Mercedes-Benz G velja le do leta 2029. 

Projekti, kot sta Fisker in britanski startup Ineos, prav tako niso prinesli pričakovanih rezultatov.

Ker evropski proizvajalci zaradi prodajne krize niso več zanesljive stranke, Magna zdaj vse bolj stavi na kitajski trg. Po navedbah Kleine Zeitung ima podjetje dolgoletne izkušnje s kitajskimi proizvajalci – že dve desetletji deluje na Kitajskem, kjer ima več razvojnih in proizvodnih lokacij ter sodeluje z večino pomembnih avtomobilskih znamk. 

Prihod Xpenga in GAC-a v Gradec bi lahko bil prvi korak k še tesnejšemu sodelovanju v prihodnosti.

Kdo sta Xpeng in GAC?

Xpeng je kitajski proizvajalec električnih vozil, ki se osredotoča na inovacije in umetno inteligenco. Volkswagen je v podjetje investiral 700 milijonov dolarjev. Lani je Xpeng prodal skoraj 200.000 vozil in je že prisoten na več evropskih trgih.

GAC je največji avtomobilski proizvajalec v južni Kitajski. Podjetje proizvaja tako klasična kot električna vozila in sodeluje s Hondom ter Toyoto. Do leta 2030 namerava globalno prodati pol milijona vozil.

Na stavbah se pogosto srečujemo s pojavom konstrukcijskih razpok. Te so najpogosteje prisotne na stenah, večkrat pa tudi na betonskih ploščah.
Zoran Dragić je za svoj novi dom izbral Marles OKNA, ki predstavljajo popolno ravnovesje med trajnostjo, estetiko in kakovostjo.

Magna in prihodnost kitajskih proizvajalcev v Evropi

Čeprav dogovor z Xpengom in GAC-om v prvem koraku ne pomeni množične proizvodnje, bi lahko dolgoročno prinesel Magni pomembne razvojne in proizvodne projekte. Kitajske znamke si želijo uveljaviti na evropskem trgu, Magna pa lahko s svojimi zmogljivostmi in izkušnjami ponudi ključno podporo pri tem procesu.

Kot zaključuje Kleine Zeitung, bo prihod kitajskih proizvajalcev v Gradec pomenil priložnost tako za Magno kot za širši avtomobilski sektor v Avstriji – hkrati pa nakazuje širši premik v evropski avtomobilski industriji, ki se vse bolj odpira kitajskim inovacijam.

Komentarji (2)

Taraaa (ni preverjeno)

Magna Slovenijo izigrala in uničila najbolj plodno zemljo,da tam zdaj stoji in propada beton.

Gees (ni preverjeno)

Elektricni avtomobili so pac nisna vozila, niso primerni za vse,isto kot npr. Kabrioleti. Vsi kupci se tega zavedamo , samo problem so vodilni po tovarnah, z glavo rinejo v zid, unicujejo delovna mesta, kitajci so pac cenejsi ter boljse kvalitete od zahodnih elektro vozil, zato jih tisti ki jim odgovarja elektro avto pac zdaj kupujejo, trg pa se vseeno krci.

Starejše novice