Le streljaj od Osnovne šole Sveti Jurij nastaja nov prostor za učenje – učilnica na prostem, ki bo učencem, vzgojiteljem in lokalni skupnosti omogočila bogate izkustvene izkušnje v naravi.
Na parceli, kjer bo v prihodnje zrasel tudi šolski vrt, se prepletajo trajnostne ideje, skrb za okolje in povezovanje generacij.
Učilnica sredi narave in trajnostnih idej
Nova učilnica bo umeščena približno 100 metrov od matične šole, na parceli v katastrski občini Rogašovci.
Gre za strateško lokacijo, kjer bo kasneje urejen tudi šolski vrt v okviru projekta »Podnebni cilji in vsebine v vzgoji in izobraževanju«.
Po besedah ravnatelja Osnovne šole Sveti Jurij Aleksandra Mencigarja je glavni namen učilnice na prostem ta, da bodo lahko z učenci cilje trajnostnega razvoja uresničevali skozi pouk, dneve dejavnosti, ure oddelčne skupnosti, podaljšano bivanje, interesne dejavnosti, tabore in ustvarjalne delavnice.
Aktivnosti, ki bodo oživele prostor
Učilnica ne bo zgolj prostor s klopmi in mizami. Postavljena bodo lesena sedišča, vrtne gredice, čutne poti, kompostnik, skalnjak, vodni vir, ognjišče, hotel za žuželke in celo sončna ura.
V učilnici na prostem bodo potekale številne dejavnosti, ki bodo prispevale k celostnemu razvoju otrok in hkrati spodbujale povezovanje z naravnim okoljem ter skupnostjo.
Z vzpostavitvijo učilnice na prostem si na Osnovni šoli Sveti Jurij prizadevajo doseči številne cilje, ki temeljijo na trajnostnem razvoju in celostnem pristopu k vzgoji in izobraževanju.
Med glavnimi cilji je učenje za trajnostni razvoj ter razvijanje trajnostnega odnosa in ravnanja človeka do okolja. Poudarek je tudi na samooskrbi s šolskim vrtom, ki bo služil kot učni pripomoček in vir pridelkov.
Pomembna vrednota projekta je vključenost vseh učencev, pa tudi aktivno sodelovanje strokovnih delavcev in tehničnega osebja, s čimer želijo okrepiti timsko delo in medsebojno podporo.
Učilnica bo ponujala več možnosti za izkustveno, situacijsko, akcijsko, eksperimentalno, raziskovalno in medgeneracijsko učenje, kar bo obogatilo učni proces in spodbudilo sodelovanje med različnimi generacijami.
Poudarek bo tudi na medsebojnem in medpredmetnem povezovanju, skrbi za zdravje in dobrem počutju, razvijanju čuječnosti ter veččutnem učenju v naravi.
Dodatne koristi vključujejo gibanje na svežem zraku, razvijanje osebnostnih in socialnih veščin, spoznavanje živih bitij, ohranjanje biotske raznovrstnosti s poudarkom na avtohtonih rastlinah, ter skrb za šolski vrt.
Projekt prav tako stremi k sodelovanju z lokalno in širšo skupnostjo, s čimer želi postati središče povezovanja in skupnega ustvarjanja.
Med dejavnostmi, ki jih načrtujejo pri vzpostavitvi učilnice na prostem, je najprej predvideno sajenje avtohtonih in okrasnih dreves ter grmovnic, kar bo pripomoglo k ustvarjanju naravne učne kulise in spodbujanju biotske raznovrstnosti.
Za pouk na prostem bodo postavili stole in mize iz lesenih hlodov, ki bodo obiskovalcem nudili udobje in stik z naravo.
Učenci in učitelji bodo lahko sodelovali pri postavitvi vrtnih gredic, ki bodo omogočale praktično učenje o samooskrbi, hkrati pa bo urejena tudi pot med gredicami, ki bo olajšala dostopnost in organizacijo dela.
Na voljo bo tudi čutna pot, ki bo otrokom omogočala zaznavanje različnih materialov in spodbudila veččutno učenje.
Pomemben del učnega okolja bo kompostnik, kjer bodo otroci spoznavali kroženje snovi v naravi, ter urejen vodni vir, ki bo prispeval k vzdrževanju vrtnega ekosistema.
V sklopu naravne ureditve bodo oblikovali še skalnjak, ki bo služil spoznavanju rastlin v sušnem okolju, in ognjišče, ki bo lahko prostor za druženja, zgodbe in taborniške aktivnosti.
Za spoznavanje žuželk in njihove vloge v naravi bodo postavili hotel za žuželke, prostor pa bo dopolnjevala tudi sončna ura, ki bo hkrati dekorativna in poučna.
Kaj še načrtujejo?
S poukom na prostem načrtujejo vrsto raznolikih dejavnosti, ki bodo učencem omogočile bogato učno izkušnjo v naravnem okolju. V učilnici na prostem bodo potekali posamezni šolski predmeti, kar bo omogočilo neposredno povezovanje teorije s prakso.
V okviru oddelkov podaljšanega bivanja bodo učenci sodelovali pri sprostitvenih dejavnostih, branju v naravi, igrah na prostem in socialnih igrah, s čimer bodo razvijali čustveno in socialno inteligenco.
Predvideno je tudi izvajanje interesnih dejavnosti, kot so zeliščarski krožek, Zeleni planet, eko krožek, likovne delavnice in kuharija, kjer bodo otroci razvijali ustvarjalnost in uporabno znanje.
Pouk na prostem bo potekal tudi pri izbirnih predmetih, kot so vezenje, sodobna priprava hrane in načini prehranjevanja, kar bo pripomoglo k utrjevanju učne snovi na praktičen način.
Učenci bodo poimenovali rastline in živali, sejali in sadili na šolskem vrtu ter v skalnjaku, nabirali rastline, zelišča in plodove ter jih uporabljali v učnem procesu.
Ure oddelčnih skupnosti bodo namenjene delavnicam za čustveno in socialno opismenjevanje, vajam čuječnosti ter sprostitvenim dejavnostim, kar bo celostno prispevalo k dobremu počutju otrok.
»Objekt bo namenjen potrebam vrtca, šole. Računamo pa tudi na aktivno vključitev društev oz. zainteresiranih skupin iz lokalne skupnosti,« je za Sobotainfo pojasnil Mencigar.
Projekt z vrednostjo in vizijo
Predvidena vrednost učilnice na prostem znaša 36.538 evrov. Zaključek gradnje je predviden do konca tekočega šolskega leta, takoj po pridobitvi uporabnega dovoljenja pa bo učilnica tudi uradno predana v uporabo.
V tekočem letu bodo nadaljevali z zasaditvijo dreves, grmovnic in semeni ter z nakupom dodatne opreme, pri čemer del potrebne opreme že imajo na voljo.
»V prihodnjih letih želimo ta prostor še vsebinsko in materialno dopolnjevati saj nam sam objekt glede na lokacijo nudi še veliko možnosti in izzivov,« še pojasni ravnatelj.
Gre za dolgoročen projekt v nastajanju, ki bo živel tudi v prihodnjih letih. Vrt in avtohtone rastline bodo zasajali postopno, v skladu s terminskim načrtom in pod strokovnim vodstvom.
K sodelovanju bodo povabili tudi Krajinski park Goričko ter strokovnjake s področja botanike, ki bodo prispevali k strokovni kakovosti in naravoslovni obogatitvi učnega prostora.
Odprta vsem generacijam
Prostor bo namenjen vrtcu, osnovni šoli in krajanom. Ravnatelj poudarja: »Eden izmed osnovnih namenov je širša raba prostora, kjer se bosta nahajala učilnica in šolski vrt.«