Na velikonočni ponedeljek je svet pretresla novica o smrti papeža Frančiška, ki je katoliško cerkev vodil vse od leta 2013.
Frančišek je umrl dan po tistem, ko se je na velikonočno nedeljo pojavil na Trgu svetega Petra.
»Zjutraj ob 7.35 se je rimski škof Frančišek vrnil domov k Očetu,« je dejal kardinal Kevin Farrell v izjavi, ki jo je Vatikan objavil na svojem kanalu Telegram.
Iz mrliškega lista papeža Frančiška je razvidno, da je ta umrl zaradi možganske kapi, ki je povzročila komo in nepovratno odpoved srca in ožilja.
Od papeža so se poslovili številni politiki in znane osebe, v izjavi za javnost pa se je od papeža poslovil tudi apostolski administrator Škofije Murska Sobota Peter Štumpf.
»Hodil je tja, kamor drugi ne gredo radi«
Peter Štumpf je v izjavi za javnost zapisal, da so v koprski in soboški škofiji Bogu hvaležni za velik dar papeža Frančiška.
»Na Frančiškovem obrazu nasmeh ni izginil. Nase je vzel križ Apostolika današnjih dni in veselo šel za Gospodom Jezusom.
Hodil je tja, kamor drugi ne gredo radi: k drugačnim, neprijaznim, velikokrat tudi sovražno usmerjenim,« je zapisal Štumpf.
Njegovo izjavo v nadaljevanju objavljamo v celoti:
»K Bogu je odšel oče ubogih…
V koprski in soboški škofiji smo Bogu hvaležni za velik dar papeža Frančiška. Ob izvolitvi mu je ustanovitelj Cerkve Jezus Kristus v Svetem Duhu oblikoval srce, ki je ljubilo vse ljudi. Tako je Frančišek postal romar upanja za vse in z vsemi: za katoličane in za vernike drugih ver, za iskalce Boga, ki ne poznajo evangelija, Cerkvi naklonjene in njej nasprotne, za uboge in bogate, pomembne in obrobne… V papežu smo prepoznavali to, kar evangelij pomeni: veselo novico za vse.
Na Frančiškovem obrazu nasmeh ni izginil. Nase je vzel križ Apostolika današnjih dni in veselo šel za Gospodom Jezusom. Hodil je tja, kamor drugi ne gredo radi: k drugačnim, neprijaznim, velikokrat tudi sovražno usmerjenim. S seboj je prinašal vero in tolažbo. Vedno je našel besede, ki govorijo o Bogu, ki ljubi vse ljudi, in nikogar ne izključuje. Bil je glas tistih, ki niso mogli ali pa niso smeli govoriti.
Mati Marija, ki jo je srčno ljubil, mu je pomenila Tolažnico in Pomočnico. K njej se je pogosto zatekal, njo je prosil, naj varuje človeštvo. Marija mu je pomenila žlahtno in čudovito podobo žene, katere odsev je videl na obrazu vseh mater in deklet – spoštovanih in ljubljenih, zlorabljenih in ponižanih, in tudi delavk za človekove pravice in dostojanstvo. Nekatere med njimi je zaprosil za pomoč pri vodstvu Cerkve.
Frančišek je videl rešitev za človeštvo v družini očeta, matere in otrok. Učil nas je, da je v družini začetek življenja, njegovega negovanja in varovanja vse do naravne smrti.
Odločno se je postavil proti zlorabam otrok in nemočnih oseb. Iskal je načine, kako jih zavarovati in jim pomagati. Pri tem je Cerkev poslal v prve vrste boja in ukrepanja.
Mlade je spodbujal, naj vstanejo s kavča in gredo med ljudi oznanjat Kristusa. Zaupal jim je poslanstvo misijonarskih učencev, ki govorijo jezik sodobnosti in prepričljivosti.
Koprska škofija je bila deležna Frančiškove pozornosti ob Forumu za mir, junija 2023. K nam je poslal svojega odposlanca Državnega tajnika kardinala Pietra Parolina, ki nas je v njegovem imenu pozdravil in povedal, da je papež zelo hvaležen za ta dogodek, ki vse narode na Balkanu in drugod po svetu spodbuja, naj nadaljujejo prizadevanje za mir.
Tudi soboška škofija je Frančišku hvaležna za očetovsko bližino in skrbnost, ko ji je podaril solidarnostno pomoč za njeno delovanje.
Po velikem trudu in naporu za približevanje Cerkve in vsega človeštva Bogu so se papeževe utrujene oči zaprle, da bi se odprle za gledanje veličastnega obličja najvišjega Gospoda nebes in zemlje. Tako se je pridružil pastirjem Cerkve, ki so za seboj pustili čudovite sledi svetosti, brazde oranja in sejanja miru, duhovnega in moralnega napredka.
Frančišek je postavil Cerkev na stran ubogih, ki so sedaj skupaj z Materjo Marijo, Frančiškom Asiškim, Ignacijem Lojolskim in vsemi svetimi pred Sodnikom vseh časov in vekov njegovi prvi zagovorniki za blaženo večnost.
Koprska in soboška škofija molita za dušo rajnega svetega očeta Frančiška in se Gospodu Jezusu ponižno zahvaljujeta, da je po njem skrbel za nas, nas opogumljal in vabil na pot svetosti.«