Starejša bolnica iz Pomurja je sočasno prejemala kar 27 zdravil. Farmacevtka Alenka Premuš Marušič, ki se je z njo srečevala pri svojem delu, pojasnjuje da je šlo za veliko število zdravil iz različnih skupin – krvni tlak, zmanjšanje duševnih težav, protibolečinske tablete,... Po temeljiti analizi in postopnem zmanjševanju so seznam več kot razpolovili, na koncu je prejemala le enajst zdravil. Počutila se je bolje.
Boj s prekomernim predpisovanjem zdravil
Farmacevtka pojasnjuje, da pri starejših ljudeh do te situacije prihaja pogosteje, saj imajo veliko število različnih zdravstvenih težav, vsak specialist pa jiim predpiše svoja zdravila. V murskosoboški bolnišnici se v zadnjem obdobju skušajo bojevati s prekomernim predpisovanjem nepotrebnih zdravil tako, da povečujejo vpletenost farmacevtov ter njihovo sodelovanje z družinskimi zdravniki.
Zdravila lahko povzročajo veliko škode
Podatki o neželenih učinkih zdravil potrjujejo, da je pazljivost pri predpisovanju zelo pomembna. Po podatkih raziskave UKC Ljubljana je namreč 6% pacientov hospitaliziranih zaradi neželenih učinkov zdravil, strokovnjaki pa menijo, da bi se 6 od 10 takšnih primerov dalo izogniti. Po ocenah ZZZS znaša ekonomska škoda takšnih primerov 28 milijonov evrov letno, piše Dnevnik.
Novosti v zakonodaji
Nova zakonodaja, ki jo je vlada minuli teden poslala v državni zbor, uvaja delo kliničnega farmacevta kot obvezo v bolnišnicah. Prav tako bo lekarnam prepovedano ponujanje popustov na račun pretekle izdaje zdravil na recept ali nakupov drugih zdravil, zdravnikom pa bo prepovedano spodbujanje bolnikov k čezmernem nakupovanju zdravil brez recepta.
Komentarji (0)