Mislen ka sen znano osnežavanje planeta itd. taka se zaj v to nemo poglablala...sama zaj že eno leto reciklejran plastiko, pločevinke, paper pa san se vedno nekak zanesla na to ka se to 100% reciklejra pa ka lejko ten liden ka se bavijo s ten zavupan....
no na interneti san zasledila....ka se naj v enih državah nebi reciklerale te stvari 100% (ampak bi se predelale v nizkokvalitetne stvari, kere konec koncov itak pristanejo v kakše luknji v zemli)...tudi od enih oseb san čujla, ka so vidli kak tej ekstra kontejnere sipavlejo se v en tovornjak....znan ka so to vse nezanesljivi viri...samo resno, vse plastenke se gvušno ne reciklerajo tak 100% kak pa če be z steklenoga glaža pili ale? zanima me tudi, zakoj v bautaj več nega vode v steklenicaj? Rada be sama začala raziskuvate pa se sama pri sebe prepričate...kama te zaj tej smeti idejo...pa newen na koga se naj obrnen oz. ge naj začan...
Brodila san se tude že o kvaliteti vode s pipe, san tudi poglednola analizo vode v našon okraje...ale je se s toga tak gli fest v ne razmin...kelko san jes s tej analize v razmila, je naša vodna pitna, pa tudi či bi mejla kakše snovi preveč bi se sigurno dalo to kaj odpraviti z vodnin filtron ali? Tudi cena je nepredstavljivo menša...pitje z filtron be koštalo na leto (po informacijah iz interneta) 72€ na leto, pri čem bi en ves(6 plastenk) vodej na teden, v lete znašale 162€, kar je 2x več! pri ton je računano, ka teh 72€ vala za 1200l vode na leto, (menjanje 1 filtra na mesec, kere drži za 100l), za kar je v plastenkah samo okrog 500l. 
Mislen ka bi uporaba vodnih filtrov za vodo iz pipe v dome fest pomagalo proti onesnaževanje. sama san izračunala, ka be naša družina s ten zmanjšala svoje smeti za 500 plastnek na leto, ka še ne gučimo o ton, ka be cejla vas ali celo mesto s ten dosegnolo...
Zanimle me mnenje drugih o ton, ka mislen ka je končno čas za spremembe v prid našoga okolja pa tudi v prid nan. Ščen opozoriti ka so vsi podatki s toga na lastnon raziskovanje in so seveda nej 100%...;)

Komentarji (33)

S klikom na gumb Komentiraj se strinjate s pravili komentiranja.
Fansterr

Mislen ka sen znano osnežavanje planeta itd. taka se zaj v to nemo poglablala...sama zaj že eno leto reciklejran plastiko, pločevinke, paper pa san se vedno nekak zanesla na to ka se to 100% reciklejra pa ka lejko ten liden ka se bavijo s ten zavupan....
no na interneti san zasledila....ka se naj v enih državah nebi reciklerale te stvari 100% (ampak bi se predelale v nizkokvalitetne stvari, kere konec koncov itak pristanejo v kakše luknji v zemli)...tudi od enih oseb san čujla, ka so vidli kak tej ekstra kontejnere sipavlejo se v en tovornjak....znan ka so to vse nezanesljivi viri...samo resno, vse plastenke se gvušno ne reciklerajo tak 100% kak pa če be z steklenoga glaža pili ale? zanima me tudi, zakoj v bautaj več nega vode v steklenicaj? Rada be sama začala raziskuvate pa se sama pri sebe prepričate...kama te zaj tej smeti idejo...pa newen na koga se naj obrnen oz. ge naj začan...
Brodila san se tude že o kvaliteti vode s pipe, san tudi poglednola analizo vode v našon okraje...ale je se s toga tak gli fest v ne razmin...kelko san jes s tej analize v razmila, je naša vodna pitna, pa tudi či bi mejla kakše snovi preveč bi se sigurno dalo to kaj odpraviti z vodnin filtron ali? Tudi cena je nepredstavljivo menša...pitje z filtron be koštalo na leto (po informacijah iz interneta) 72€ na leto, pri čem bi en ves(6 plastenk) vodej na teden, v lete znašale 162€, kar je 2x več! pri ton je računano, ka teh 72€ vala za 1200l vode na leto, (menjanje 1 filtra na mesec, kere drži za 100l), za kar je v plastenkah samo okrog 500l. 
Mislen ka bi uporaba vodnih filtrov za vodo iz pipe v dome fest pomagalo proti onesnaževanje. sama san izračunala, ka be naša družina s ten zmanjšala svoje smeti za 500 plastnek na leto, ka še ne gučimo o ton, ka be cejla vas ali celo mesto s ten dosegnolo...
Zanimle me mnenje drugih o ton, ka mislen ka je končno čas za spremembe v prid našoga okolja pa tudi v prid nan. Ščen opozoriti ka so vsi podatki s toga na lastnon raziskovanje in so seveda nej 100%...;)

Kiri

Verjetno mislis na Brita filter. S parimi kolegi sem se menil glede menjave filtrov, pa vsi pravijo, da menjavajo na cca 2-3 mesece...tak da je racunica se bolj ugodna.

Fansterr

poglednola san kar nekaj filtrov, pa mislen ka je Brita bil te na kere moje računanje leti ;) samo obstaja pa razlika v ton ka kere snovi filtrrajo ali? ali vsi tej vodni filtrni odstranijo vse ka be v vodi lejko škodljivoga bilo? 

Fingerling

Vbistvi maš tudi filtre keri se dajo direkt na pipo gor... Brita filter mamo tudi mi doma, menjavlemo pa tan nege na 2-3 mesce kak si pravo. Glede filtrov za na pipo pa je tak. Maš takšne ka so kak dodatna glava na izhodi, ali pa takšne ka negi v omarici filtrirajo pa te maš pač eno ekstra pipo v kuhnji na keri teče prečiščena voda.

elanino

Jaz imam v hiši zmontirano t.i. petstopenjsko osmozo ki vodo očisti dejansko vsega do  pr. 99,5 % čiste H20. To ti osebno priporočam saj je to edina varianta da piješ povsem čisto vodo. Slabo je baje samo to ka pobere tudi vse minerale, baje pa ka dobimo dnevno količino mineralov tako ali tako skozi hrano.
Strošek te investicije ti je pr. 800 EUR + letno pr. 100 EUR za servis in menjavo filtrov. 
Če to preračunaš na recimo 10 - 15 let je to vsekakor bistveno ceneje kot tovorjenje vezov vode iz trgovine pa še sigurno piješ čisto vodo. 
V kuhinji imaš tako zmontirano dodatno pipico, pod pultom pa pr. 5 literski rezervoar v katerem je vedno pr. 3-5 l očiščene vode. Ta sistem baje izraelci uporabljajo za filtiranje morske v pitno vodo.
Največji strokovnjak za vodo v MS pa je g. Perš.

Fansterr

Neven če bi v mojem primeru tak čista voda vrede bila, ker san vegetarijanka in že ovak nekaj mineralov iz hrane ne dobivan, taka bi pomoje z to čisto vodo stanje poslabšala...sicer mo se pa pozanimala o celotni zadevi o mineralaj v vodi :D Fala 

niina.

po moje so tej vode v plastenkah nej nič bole zdrave od tej s pipe.. ges že preci lejt pijen večinoma vodou z pipe, brez filtrov pa mi zaenok še nič ne fali :) drugače pa, zanimiva stvar za razmislek + raziskavo

čriček

Soboška voda je nej tak slaba,ie pa res ka je včasih nenormalno klorerana,me pa bole kak sama voda skrbi po kakšnih ceveh se pretaka ta voda ,pravijo ka je še precej salonitnih ,in to  je velki problem ,za samo ćistost vode ,moram priznati da jo sam ne pijem ,kupujem v plastenkah,vendar tudi sam premišljujem o alternativi ,torej rešitev ki bi bila sprejemljiva za moj žep.

Fansterr

Trbelo be nekoga zagnjaviti za menjavo teh cevi, ka to pa rejsan neje dobro! Rešitev nebi bila dobra samo za tvoj žep :) 

čriček

Se pa smomnim ,ka sam pri babici v enem obmejnom kraji na goričkem ,že davno nazaj pil vodo iz izvira ki so ga meli napravljenoga tak ka je bila malo v breg napravljena votlinica,vkatero je pritekala izvirska voda,in ka je bilo najbokše,v tistem zajetji so plavele tri ribe,pa je babica večkrat pravla ka se tak vidi če je voda zdrava-dokler do ribe žive ,se nega kaj bojati ,pa sta tudi njiva živela prek 90 let ,ker je tuj hrana bila bole ,natur,oz ,čista natur, domača.

seblogger

1. čriček, salonitne cevi so nej takšen problem, kak se mogoče zdi. Azbestna vlakna so navarna le v zraku, ker pridejo v pljuča. Vsaj tak je meni bilo nekoč razloženo od strani univerzitetne profesorice na področju ekologije.
2. Voda v plastenkah je nateg stoletja. Le ta je ponavadi iste včasih celo slabše kvalitete kak voda iz pipe + vse ostalo okoli embalaže itd. Čeprav moren priznati, ka jo tudi mi še vedno kupujemo.
3. voda iz pipe je najboljša po mojem mnenju, sploh če si zrihtaš kakšen filter. In soboška voda je nej glih tak ok. Živimo pač na področji intenzivnoga kmetijstva, in to je napravilo svoje (nitrati). Zakoj pa misliš, ka je voda tak močno klorirana vsake telko? Gda voda ne ustreza standardon, jo enostavno "razrečijo." Seveda potem ustreza parametrom, ampak še zdaleč ka to pomeni, ka je voda čist ok. Za zdaj smo še vsi ok, čez 30-40 pa mo še vidli...

zeiss

Se nebi strinjo z kvaliteto vode v MS. Nej dugo nazaj je bilau v Zvezde eno dobro predavanje na temo Gensko spremenjena prehrana in med drugen so tudi omenle kakovost vode po Slovenije...
Murska Sobota ma 23% genotoksičnih snovi  v sebi    Recimo Maribor ma samo 7%

čriček

Ja tak je -neka de trbelo spremeniti ,ali naše navade ali pa svet ,oz okolje,zavest ,ka pa znam -

Prozac

Voda v plastenki je eden izmed največjij nategov sploj.
In odličen primer toda, kak se da ustvariti povpraševanje po izdelki keroga prepračamo več kak 1000x za isto oz. slabšo kvaliteto.
Poleg toga kelko embalaža posredno in neposredno uničuje okolje.
In hkrati marketinško ustvarjeni miti o slaboj kvaliteti vode s pipe v primerjavi z visokokakovosno vodo s plastenke. Za vodo iz plastenke in vodo iz pipe valajo enaki standadi! Se pravi ka je voda v plastenki nej nikaj bole regulejrana kak voda s pipe.

Kiri

Vodi iz pipe je potrebno samo odstraniti "okus po ceveh". Ti razni filtri za 25 eur to cisto spodobno opravijo. 

Sobochanec

Par lejt nazaj so ene novine testejrale flašejrano vodou raznih slo proizvajalcov ali pa uvoznikov. Najslabše se je odrejzala Julijana, "izpod karavank".
Testov pa forumov je sicer kak lijšča pa trave ali ge mijslin, ka soboška voda nikomi nemre naškouditi. Za žmaj so pa filtri.

Potrošniki smo pa pač predmet nategovanja v tržnoj tekmi proizvajalcov "opojnih vodenih eliksirov".

Burgola

uporablan Brita vrček. Razlika je opazna - voda je bola mejka (nej me za retarda mete:))), pa tude okus je bole nevtralen. San dal zadeve že 10in liden testerat (voda s pipe vs. prefiltrerana), pa jih je 9 prav povedalo kera je filtrerana in jim bila tude "okusnejša". Fajn je tude, gda daš vodo kuhat, da ne ostane belo na posodi zavolo kamna. Smo testerale tude soleno vodo filtrerati - in gladko smo lejko pili prečiščeno:) Zadeva je vredna svojih penaz, filter pa na 2 mesca, s ten ka se 2 'napajava' s tega vrčka sakše den - večina pigeva vodo + gda pa gda tude kujan čaj, kavo s to vodo. Gda probaš, poti nazaj več neščeš:P Edino kar pri nakupe boj pozoren - da je vrček takše oblike, da ga lejko daš na vrata hladilnika. Pride še kak praf - ge san se pač zajebo:(

sleepyka

Brita je kul. Edino, ka se me ne vidi je to kak je že Burgola pravo... ka je prevelka pa je nemreš dati v hladilnik. Najbole se pa moreš privadati na to, ka en čas čakaš, ka se polovica Brite napuni ka te lejko še drugo polovico napuniš, ka naenkrat nejde ka prek steče.

čriček

Na strani www.VodniFiltri.info,je opis testiranja nekaj vodnih filtrov ,vendar me čudi da je prav BRITA,filter odnesel najslabšo oceno ,oz.je dobil najmanj zvezdic.Kaj nam to pove ,da niti filtri niso naj ,med čistilci.

Fansterr

ja ka o nategu stoletja sploj ne gučimo...pred 50 lejte je nišče nej vode s plastenke pil, pa newen če je kome kaj ekstra bilo od toga, ale zdaj je enej območjaj resno nepitna, pa ka je k tomi prispevalo? onesnaževanje iz področja izdelave in odprave plastenk. Taka či si brodimo, ka je ene straj ka je iz pipe nepitna voda pa jo te pijejo z plastenke, jo sčasoma resno napravijo nepitno s ten onesnaževanjon, znan ka zaj samo od odprave plastenk nede čista gratala, ka je še PUNO PUNO drugih dejavnikov, samo mislen ka be dober začetek bil. Dokeč mamo še pitno vodo s pipe (pa makar z filtron) be to mogle izkoristiti! Za naš žep pa za okolje!

Fansterr

aja zanimle me če što kaj zna o kvalitete vode s pipe v Beltincaj? 

seblogger

Brita ma zato slabo oceno, ker odstrani samo svinec in klor, pa še to nej v celoti. Zato je tudi najcenejša.
Gledo san informativni izračun za Aquasana filter (poraba 3l na dan, cena v plastenki pa 0.30€)

SKUPNI STROŠEK PO:
1 mescu
6 mesecih
enem letu
dveh letih
treh letih

Vodni filter:
120 €
163 €
206 €
292 €
378 €

Voda v plastenkah:
27 €
162 €
324 €
648 €
972 €

To je samo finančni del. Zavedati se je potrebno, ka je v vsaki plastenki vračunana še embalaža, ustekleničenje, skladiščenje, hlajenje, distribucija itd. Za izdelavo 1l plastenke se potroši cca četrt litra nafte in 3l čiste vode, ki konča kot odpadna voda. več...

seblogger

Analiza pitne vode v občini Beltinci

Fansterr

http://www.youtube.com/watch?v=Se12y9hSOM0 mislen ka je tu fajn prikazana zgodbica o vodi iz plastenke, čegli praven ka newen kak je to s to reciklažo 

Fansterr

Ok kelko se je s toga v razmen je voda čist ok, samo nika ne piše o kovinaj? voda ma strašen okus po železe 

Spelah

Najprej moraš vedeti, kako zelo želiš prečistiti svojo vodo. Vodni filtri Britta in podobni so sicer vredu, ampak prečiščujejo samo večje delce v vodi in so zato med vodnimi filtri eni najslabših. Cenovna dostopnost in enostaven način uporabe sta edini pozitivni stvari.
Večina Pomurskih občin ima probleme z veliko vsebnostjo nitratov in pesticidov, čemur navadni vodni filtri niso kos. 
Odlična primerjava kvalitete vodnih filtrov:
www.vodnifiltri.info/
Pa še primerjava cen plastenka/prečiščena voda iz pipe in argument za nabavo kvalitetnega, tj. fiksnega filtra:
vodnifiltri.com/prihranek.php

Glede na vse se mi najbolj zanesljivi zdijo v podjetju Aquavallis.  Za kaj več pa bo treba te super učinkovite vodne filtre probat.

čriček

Pa rejsan nerazmim ,pa bi rad naj mi nešče obrazloži ,zakoj mačka nešče piti friške vode ,nego tisto ka je postana ,že skoraj zelena ,pa tuj z kakšne mlakice da dež spadne jo pije,te so sigurno bole čedne ka znajo ka lejko spijejo ,pa jim vraga mačečoga nika nej.Na konci pa se še lijže kak če bi neven kak dober šniclin pojela,

seblogger

Ne ven, ugibam. Mogoče zato, ker ji je temparatura postane vode prijetnejša, mogoče tudi zato, ker je deževnica "mehka voda," mogoče zato, ker se klor in vodni kamen po par dneh več ne čutita (kamen se vsede na dno posode, klor naj bi izhlapel) in jo klor in kamen motita. Ali pa kakšna kombinacija naštetoga.

spidi55

Mačka voha v friški vodi iz pipe klor. V postani vodi pa klor že izhlapi.

seblogger

Mogoče še en zanimivi podatek in tudi razlog, zakoj bi se vode iz plastenke morali izogibati. Veliko plastenk z vodo (in ostale plastenke) ima oznako 1 PET.

www.shrani.si/f/1O/q4/1cnLrk0z/1/plastenke.jpg

dupont

tej članek je napisani fejst površno in pomanjkljivo. ja, bisphenol a se izloča, o ton nišče ne dvomi. polikarbonat (pc) je še najbole varen, nej pa nevaren. bisphenol a se iz polikarbonatne plastike začne izločati te kda se zgornji sloj rani prlej pa ne. voda je slabo topilo za bisphenol a. ges bi prej pravo ka so bole v nevarnosti lidje, ka polistirenske slamice grizejo.

veverca

Ka pa tisti, ka plastenke kürijo? Vidin, ka je tou tvoje področje pa me resno zanima, ka toga sploj nega malo.

Marko85 (nepreverjen)

Jaz uporabljam to :https://www.priskrbi.si/plastenka-voda-hladna.html
žena ma triljun teh z vsemi možnimi barvami in motivi: https://myequa.com/
foter se je pa znajdo pa je eno staro od šnopsa malo spral pa spedenal pa tudi vredu.
Meni je na moji samo všeč da ma filter pa spodaj neko plastiko ko daš v zmrovalnik pa je pol nekaj cajta hladna pijača

S klikom na gumb Komentiraj se strinjate s pravili komentiranja.