Ogrevani sedeži so v zimskih mesecih nepogrešljiva funkcija za mnoge voznike, saj ponujajo prijetno toploto, ko temperature krepko padejo.
Na drugi strani so hlajeni oziroma prezračevani sedeži luksuzna lastnost, ki jo najdemo predvsem v dražjih avtomobilih, zlasti za poletno udobje.
Čeprav obe funkciji prinašata očitno ugodje, strokovnjaki opozarjajo na morebitne dolgoročne zdravstvene težave, če se uporabljata nepravilno ali pretirano. Kakšne so torej prednosti in slabosti?
Zaradi ogrevanja sedežev lahko nastanejo težave pri plodnosti
Hlajenje sedežev, čeprav osvežujoče, lahko negativno vpliva na zdravje. Po besedah Igora Petrovića, urologa iz Univerze v Beogradu, lahko dolgotrajna izpostavljenost hladnim sedežem pri moških povzroči vnetje prostate, kar je pogosto boleče in lahko vodi do kroničnih težav.
Pri ženskah hlajeni sedeži povečujejo tveganje za vnetja sečil in ledvic, saj hlad zmanjšuje lokalno prekrvavitev in naravno odpornost telesa na okužbe.
Strokovnjaki prav tako opozarjajo, da lahko previsoke temperature pri moških negativno vplivajo na moda, saj lahko povzročijo zmanjšanje kakovosti sperme.
Študija, ki so jo izvedli Wang in sodelavci, objavljena v reviji Fertility and Sterility, je pokazala, da že rahlo povečanje temperature v predelu mod povzroči zmanjšanje števila in gibljivosti spermijev.
Raziskovalci so ugotovili, da dolgotrajno izpostavljanje višjim temperaturam, kot so na primer vroče kopeli, savne ali uporaba prenosnih računalnikov v naročju, zmanjšuje kakovost spermijev in lahko vodi do težav s plodnostjo.
Pravilna uporaba ogrevanih sedežev
Da bi se izognili zdravstvenim težavam, strokovnjaki priporočajo, da vozniki:
- Ne uporabljajo najvišjih stopenj ogrevanja sedežev, zlasti pri daljših vožnjah.
- Omejijo trajanje ogrevanja na največ 10–15 minut, nato pa zmanjšajo intenzivnost.
- Poskrbijo, da sedeži niso neposredno v stiku s kožo – to še posebej velja za moške.
Za tiste, ki se odpravljajo na daljše poti, je pomembno tudi, da si vzamejo čas za postanke. John Miller z Univerze v Kaliforniji opozarja, da dolgotrajno sedenje vpliva na prekrvavitev nog in medeničnega predela, kar lahko poveča tveganje za zdravstvene težave. Priporoča postanke na vsaki dve uri, ki omogočijo razgibavanje in prekrvavitev.
Komentarji (7)
Se pravi sedeži so krivi, ka se je lani rodilo rekordno malo, samo 16.200 otrok.
10 000 čefurjev
Zato pa moj 87 letni stric več nemre meti dice...
Čitam in se čudim, kako se morejo uporabljati sedeži...
jaz sem pa vedno nag sedel na ogrevanih sedežih... ne bom več...
opet en kiti clabek, neumno
Katastrofa od prispevka. Še večji bumbari smo pa tisti ki beremo take smeti.
Moška populacija "novinarjev" se ne bi smela razmnoževati!