Vir: Zavod za gozdove Slovenije
Čeprav so se volkovi v preteklosti na Pohorju pojavljali le občasno in posamično, trenutni podatki nakazujejo, da se je tam oblikoval stabilen trop.

Revirni lovci Zavoda za gozdove Slovenije so v novembru na območju lovišča s posebnim namenom Pohorje z avtomatskimi kamerami posneli trop volkov. 

Kot so sporočili, so se v zadnjih letih volkovi v tem delu Slovenije pojavljali občasno in posamično, sedaj pa kaže, da se je tam izoblikoval trop. 

Zavod za gozdove Slovenije bo na tem območju zbiral neinvazivne genetske vzorce, da bi ugotovil, od kod volkovi izvirajo, saj lahko po naravni poti premagujejo velike razdalje.

Ostanite na tekočem v vsakem trenutku!

Prijavite se na e-novice in vsak teden prejmite na svoj e-naslov najboljše objave iz Pomurja, ekskluzivne novice in privlačne nagradne igre.

Volkovi so pomemben pokazatelj zdravega gozdnega ekosistema

Na Zavodu za gozdove Slovenije pojasnjujejo, da so volkovi ključni del naših gozdov in so bili nekoč razširjeni po celotni Sloveniji. Zaradi sistematičnega preganjanja so preživeli le na območjih Kočevske in Notranjske. 

Po zavarovanju vrste v 90-ih letih prejšnjega stoletja, sprva s strani lovcev in nato še države, je populacija volkov v Sloveniji okrevala. Leta 2018–2019 so se volkovi razširili tudi v Alpe, kjer so od takrat stalno prisotni. Podoben trend širjenja volkov opažajo tudi drugod po Evropi.

Kot krovna vrsta so volkovi pomemben pokazatelj zdravega gozdnega ekosistema. Velike zveri imajo nenadomestljivo vlogo v naravi, vendar lahko povzročajo konflikte z nekaterimi človeškimi dejavnostmi, kot je živinoreja. 

»Zavod za gozdove Slovenije že vrsto let išče rešitve in spodbuja ukrepe za pomoč rejcem pri preprečevanju napadov zveri na domače živali. Kot najbolj učinkovite so se izkazale visoke elektromreže in pastirski psi,« pravijo v zavodu.  

Volčji trop na Pohorju (Vir: Zavod za gozdove Slovenije)

Pohorje je za volka primeren življenjski prostor

Volkovi imajo naravni sistem samoregulacije, ki preprečuje prenamnožitev na določenem območju. Tropi, ki štejejo od 4 do 12 članov, živijo na svojih teritorijih in jih branijo pred drugimi volkovi. Povprečen teritorij volkov v Sloveniji obsega 400 kvadratnih kilometrov. 

V okolici Velenja so sicer že aprila 2023 zaznali prisotnost volkulje, na območju zgornje Savinjske doline pa posamezne volkove zaznavajo zadnjih nekaj let. 

»Pohorje sicer predstavlja za volka primeren življenjski prostor, zato širitev na to območje ni nepričakovana,« dodajajo v Zavodu za gozdove Slovenije. 

Skupno je bilo v Sloveniji v sezoni 2022/23 prisotnih 117 volkov, kar je primerljivo z rezultati spremljanja v sezoni 2020/2021, ko jih je bilo zaznanih 120. 

Vsi podatki stanja volčje populacije v Sloveniji od leta 2010 do 2024 so dostopni v letnih poročilih na spletni strani Ministrstva za naravne vire in prostor. Znaki prisotnosti volka v Sloveniji so dostopni tudi preko spletne baze MBase.

Volčji trop na Pohorju (Vir: Zavod za gozdove Slovenije)

Kaj storiti v primeru srečanja z volkovi?

Srečanja z volkovi so redka, saj so te živali plašne in se človeka običajno izogibajo. Tudi ob srečanju s tropom ni razloga za strah, ker se volkovi ljudi bojijo. Zaradi stoletij preganjanja so ljudje pri volkovih utrdili globok strah, zato nas ne dojemajo kot plen.

»Na območju LPN Pohorje prvič zaznavamo volčji trop. V preteklih mesecih smo na podlagi najdb uplenjene divjadi sklepali, da se v lovišču nekaj dogaja, prisotnost volkov pa je potrdila šele fotografija lovske kamere. Nasploh so volkovi izjemno plašne živali, ki se pred človekom umikajo in mu niso nevarne,« pravi Izidor Cojzer, vodja LPN Pohorje. 

»V primeru, da do srečanja vseeno pride, ostanimo mirni, opozorimo na našo prisotnost in se umaknimo,« svetujejo na zavodu: »Če se sprehajamo skozi gozd, imejmo psa vedno na povodcu, da ne pride do morebitnih neželenih srečanj med psom in volkovi.«

Vir: Zavod za gozdove Slovenije

Komentarji (5)

trg zmage

Pojasnilo, da je volk plašen in se človeku umakne je verjetno na mestu. Če sta dva... prav tako verjetno tudi! Ampak...
Volk je po svoje pes in če so lačni in jih je več, torej trop, ne bi dal čisto nič na ta pojasnila o njihovi nenevarnosti.

Lojtra (ni preverjeno)

pred leti tam okoli leta 42 so na pohorji opazili tudi trop partizanof . ali fazanof , nisem najbolj ziher

In reply to by trg zmage

Surfeiter (ni preverjeno)

*žaljiva vsebina je bila odstranjena*

In reply to by Lojtra (ni preverjeno)

Lojtra (ni preverjeno)

volk je meni babico pojedel
Ko bi vedeli kako sem takrat jokal na pokopališču

In reply to by Surfeiter (ni preverjeno)

pasja princesa (ni preverjeno)

meni tudi
kriva pa je rdeča kapica ker je imela rdečo kapo
Če bi imela belo kapo kot jo nosijo šiptari
se to ne bi zgodilo

In reply to by Lojtra (ni preverjeno)

Starejše novice