Minister za okolje, podnebje in energijo Bojan Kumer je danes, 11. oktobra, obiskal Pomurje.
Med drugim je obiskal podjetje Ocean Orchids v Dobrovniku in občino Beltinci, kjer so pristojni odprli različne teme.
Beseda je tekla o sofinanciranju ukrepov trajnostne mobilnosti, seznamu razpisov in uporabi geotermalne energije.
Pohvalil župana in njegovo ekipo
Minister je Pomurje obiskal na povabilo župana občine Beltinci Marka Viraga in pomurskega poslanca Tineta Novaka.
»Prišel sem pogledat projekte večinoma iz mojega resorja, se pravi ukrepe iz trajnostne mobilnosti. Tukaj lahko pohvalim župana in njegovo ekipo, da že imajo sprejeto občinsko celostno prometno strategijo in se tem bodo upravičeni do razpisa, ki bo v roku enega meseca objavljen.
Gre za zelo velik razpis, kjer bodo zelo velike subvencije. Pogovarjali smo se tudi o projektih geotermalnega potenciala,« je povedal.
Geotermalna energija in uporaba konoplje
Dejal je, da ima Prekmurje ogromen potencial za izkoriščanje geotermalne energije, v ta namen so imeli na ministrstvu že veliko pogovor s tujimi investitorji, eden izmed teh naj bi po besedah ministra kmalu dobil zeleno luč.
»V času tega mandata smo naredili prvo geotermalno elektrarno v Čentibi. Tako da, nabiramo izkušnje iz tega naslova. Bila je zgrajena, že obratuje, imamo prve izkušnje,« je dodal.
Marko Virag, župan občine Beltinci, je povedal, da so zelo prodorna občina, »razmišljamo 'out of the box'. Razmišljamo v tistih smereh, v katerih nekateri morda ne razmišljajo.«
»Razmišljamo ogromno o uporabi konoplje, v smeri uporabe od rasti do uporabe tako v industrijski namen, v gradbeništvu, ali kot sestavni del elementov. Verjamem, da bo o tem ogromno povedano, upam si trditi, takoj po novem letu,« je povedal.
Spregovoril je tudi o mednarodnem logističnem centru in dejal, da ima ta projekt ogromno pozitivnih energijskih učinkov, sicer tudi kakšen »negativen učinek na izgled okolja«, ampak veliko pozitivnega, še posebej, da bi mladi dobili delovna mesta, ki prinašajo bistveno višje dodano vrednost.
Župan občine Beltinci je poudaril, da projekt geotermalnega centra v kombinaciji z logističnim centrom, skupaj z železniško povezavo Beltinci-Lendava in naprej proti Madžarski, predstavlja investicijo, vredno približno pol milijarde evrov.
»Neka študija, ki smo jo naročili kaže, da bi povračilo teh sredstev bilo zelo hitro ob predpostavki, da logistični center je postavljen in živi potem vložek v infrastrukturo kakršno koli že se bistveno hitreje povrne, kot pa če tega tukaj ni,« je izpostavil župan.
Virag je poudaril, da bi postavitev logističnega centra prinesla številne pozitivne sinergijske učinke, čeprav ne izključuje manjših negativnih vplivov na izgled okolja.
Vendar je mnenja, da pozitivni učinki prevladujejo, še posebej z vidika ustvarjanja novih delovnih mest z visoko dodano vrednostjo. S tem bi mladi imeli več možnosti za zaposlitev doma in ne bi odhajali v druge kraje.
Komentarji (20)
V Beltincih ni sposobnih še manj pa vsi dosedanji župani vključno z sedanjim ,ki samo naklada da bi izkoristili toplo vodo tam na koncu Beltinec in naredili bazene ali pa ogrevanje .Ena vrtina z vročo vodo pa je med Gančani in Lipo .Nekaj let nazaj so motali da bi izkoristili ampak je vse šlo v pozabo .Mislim ,da je to nakladanje bilo pred županskimi volitvami .Verjamem da bi bazeni prinašali v občino dobiček samo rabite pametne ljudi za to .Ne vi se ukvarjate z športnimi centri in cigansko problematiko .
Kak je pomembno da je z njimi Novak še eden iz Golobovega klana .
Logistični center bi bil ogromna pridobitev za našo regijo
Mate v Beltincaj potencial za modrijo,pa brezvezno nakladanje.Ena najbole zabačenij občin,kera drugo ne vidi kak Muro,samo tam se vse okoli mota,kak če bi drugo nej obstajalo.Ka te pa motali,ka te pa napravile,?Glavno vam je samo ka se dobro jej pa fešta po prireditvah in sestankih.
In,kaj zdaj ,če je bil Kumer in Novak v Beltincaj ? Ka ta njeva napravila ali pripomogla naj objasnijo .Tudi mi nismo nori in zaostali vsi vemo ,da je potencial ampak od guča in mlatenja prazne slame je potencial brezi veze .Nekaj začnite nej pa samo brbranje in slikanje in kaj vse je v planu .Vűpam ka de se što ujonačil in kandidiral za novega župana .
Naj se obrnejo na bivšega župana Štihca, on je expert za geotermijo. Njegove vrtine še danes na ogled in v posmeh.
Seveda desni politik.
Niso, v posmeh, vougri se manrajo neven kak, prinas pa topla priteče na pipico, samo je problem na čigavi parceli je.
In reply to Naj se obrnejo na bivšega… by Tecumseh (ni preverjeno)
Nove lepe obleke, odlično!
A to so se prej zmenili, da bodo vsi imeli plave srajce?
Ka se Viraga in občine Beltinci tiče samo to: "sanjala je svinja kukuruz" ka vse je že Virag obečal in od toga nič, bolj laže kot Golob bokibogme.
VIRAG VAS KRMI ...... Pa isti Golob pune ,čobe lažij kak Viraga tak ove nesnage Golobeče
In reply to Ka se Viraga in občine… by VIRAG VAS KRMI (ni preverjeno)
Če nisi desničar, ne moreš biti lažnivec!
In reply to Ka se Viraga in občine… by VIRAG VAS KRMI (ni preverjeno)
Ta logistični center bi že moral zdavnaj stati.
Že pa! Bla, bla, bla....
Novak…hahaha…je lejko se stoj bole nesposoben??
…in on o geotermiji…to je za njega znanstvena fantastika…
¨"hahaha…je lejko se stoj bole nesposoben??¨" Ti !
Obeta se nam nov zakon o zdravstveni dejavnosti.
Presenečen sem, da zdravstveno osebje medicinske sestre, zdravniki, fizioterapevti in drugi zdravstveni delavci ne vedo kaj se sprejema.
Dialog se je na omrežjih (tipično) zbanaliziral na “naši proti vašim”, “svobodnjaki vs. janšisti”, “ameriški sistem vs. socializem” pod pretvezo ločevanja javno vs. zasebno.
Kaj je JAVNO zdravstvo, kaj je DRŽAVNO zdravstvo in kaj je ZASEBNO zdravstvo?
Glavna značilnost javnega zdravstva je solidarnost. Kar pomeni, da zbiramo denar v skupni - javni - vreči: tisti zdravi, tisti manj zdravi in tisti hudo bolani. Prispevek plačujemo glede na bruto plačo in zbran denar razdelimo glede na potrebe. V ospredju obravnave je bolnik in njegove potrebe. Javno zdravstvo je definirano s PLAČNIKOM. Status izvajalcev je pri tem popolnoma nepomemben. Ti so lahko bodisi javni bodisi zasebni (v nasprotju s prevladujočimi političnimi prepričanji je to za bolnika popolnoma vseeno), pomembno je le to, da delajo dobro, da ustrezno izpolnjujejo javni program in ne nazadnje, da država sistem dobro regulira in nadzira.
Zasebno zdravstvo je tisto, kjer solidarnosti ni. Zdravstvene storitve plačaš iz svojega žepa, ko jih rabiš (ali imaš s komercialno zavarovalnico sklenjeno pogodbo, ki ti te storitve glede na potrebe plača, ti pa plačuješ mesečno premijo).
V Sloveniji pa imamo državno zdravstvo, ki se ga močno trudimo še bolj “podržaviti” - tudi z novim zakonom. Državno zdravstvo v ospredje postavi državne zavode in ne pacienta. Državno pomeni vodeno s strani politike. Pomeni borbe “naši vaši” za svete zavodov, pomeni pregrešno drage posle za znane izvajalce in dobavitelje. Bolnik in njegove potrebe (tudi zdravstveni kader in njihove potrebe) so drugotnega pomena.
Konkretna karikatura državnega zdravstva so gradbeni projekti vredni milijone (10, 100 in več) v katerih na koncu medicinska sestra dela tri stvari na enkrat za 25. plačni razred (doplačilo do minimalne plače), pacienti nedopustno dolgo čakajo obravnavo, ljudstvo pa zbira zamaške za nakup nujne opreme/zdravil.
Kaj je naloga države, politike, vlade?
V ustavi menda piše, da ima bolnik “svobodno pravico” izbire zdravnika. Naloga države je, da bolnikom omogoči KAKOVOSTNO opravljeno storitev, ki je PRAVOČASNA in financirana iz javno zbranega denarja.
Kot bolniku mi je vseeno ali mi specialističen pregled opravi specialist v državni instituciji ali v zasebni ordinaciji. Pomembno je, da je pregled opravljen kakovostno, pravočasno in da je financiran iz javno zbranega denarja.
Kaj pripravlja nov zakon?
Nov zakon naj bi strogo ločil “javno” od “zasebnega”. V resnici med “javno” šteje samo državno.
Zdravstveni delavec (ne samo zdravnik!), ki delajo v javnem zavodu (bolnice, ZDji) ne bodo smeli v prostem času delati drugje (v domovih za starejše, pogodbeno v drugih ZDjih, bolnicah). Konkretno to pomeni, da ginekolog iz bolnice več ne bo smel delati v ZD na periferiji. Da specialist ORL ne bo smel več delati v ZD na periferiji. Da družinski zdravnik več ne bo smel delati v domovih za starejše. Obstajala bodo sicer določena pravila, ki bi dopuščala izjeme vendar so glede na videno praktično nedosegljiva. Nihče več pod nobenimi pogoji ne bo smel delati pri koncesionarju. Nihče več ne bo pod nobenimi pogoji smel delati pri zasebniku. Fizioterapevt zaposlen v UKC ne bo mogel pogodbeno sodelovati z reprezentanco.
Po neki logiki naj bi se na ta način dostopnost zdravstva povečala. 🙂
Česa nov zakon ne naslavlja?
V novem zakonu ni niti enega ukrepa, ki bi izboljšal dostopnost zdravstva (kvečjemu jo bistveno zmanjšuje, saj krči obseg javnega zdravstva in poskuša krepiti državno zdravstvo). Niti enega ukrepa za znižanje čakalnih dob (kvečjemu jih podaljšuje). Politika stremi k državnemu zdravstvu, saj lahko tako še v večji meri z njim netransparentno upravlja.
V novem zakonu ni niti enega ukrepa za nagrajevanja zdravstvenega kadra, ki dela dobro in dela več kot je pričakovano. (realizacija v osnovnem zdravstvu menda okoli 130%).
Se spomnite ko so rekli da 50 miljonov evrov “zgubimo” pri dopolnilnem zavarovanju, ko zavarovalnice kujejo visoke dobičke in da bo boljše, če jih damo obvezno državi?
Država je na ta račun v enem letu ustvaril 270 milijonov minusa.
Za konec…
Javno zdravstvo je definirano s strani plačnika. Status izvajalca (svoboden zdravnik, s.p., d.o.o., pogodbeni sodelavec, javni uslužbenec) je popolnoma nepomemben.
Pa samo za razmislek v besedah kolegice.
“Največje zavarovalnice, ki ponujajo komercialna zdravstvena zavarovanja (Triglav, Sava - ki so v zadnjih letih pokupile 7-10 največjih privatnih centrov), so v večinski lasti državnih podjetij, ZPIZ, SDH itd.
Tako, da si v bistvu sama država dela dvojni, vzporeden zdravstveni sistem. Služijo na tem, ko narod plačuje obvezne zdravstvene prispevke za storitve,ki jih v javnem sektorju ne dobijo, pa morajo plačevati še komercialna zavarovanja, ki so v lasti državnih institucij.
Ker predstavljajte si, da bi ZZZS krila storitev, ki jo potrebuješ in ko jo potrebuješ pri ustreznem specialistu ne glede na njegov status?
Kdo bi potem sploh rabil privat zavarovalnico?!
Vsaka resnična reforma javnega zdravstva se bo morala začeti pri plačniku.”
Potrebujemo razširitev javne mreže, nadzor nad kakovostjo in smotrnostjo obravnave, ne pa nad birokratskimi oblikami in statusi posameznih izvajalcev in represijo kadra, ki že tako ali tako zapušča potapljajočo ladjo državnega zdravstva.
Virag... toplo vodo si najšel?! Tvoji projekti končajo v predalih, eno velko nakladanje te je.
Glede na to, kaj vse se dogaja v SLO, se pripravite na pogreb, umrla bo država...