Slika je simbolična.
Nedavne študije izpostavljajo prednosti hoje bosih nog in uporabe minimalistične obutve, vendar strokovnjaki priporočajo postopni prehod, da se izognete poškodbam.

Privlačnost naravnega gibanja z možnostjo manj poškodb in močnejših stopal že leta navdušuje tekače in pohodnike. 

Ta fascinacija je pridobila na zagonu, ko je knjiga z naslovom Born to Run o dolgoletnih bosonogih tekačih v Mehiki sprožila globalno zanimanje za bosonogi in minimalistični življenjski slog.

National Geographic poroča, da več kot desetletje kasneje vse več raziskav dokazuje, da hoja bosih nog ali nošenje minimalističnih čevljev lahko pomaga pri obnovi moči stopal, povečanju mišične mase in izboljšanju hoje.

V študiji iz leta 2021, objavljeni v reviji Nature, so udeleženci, ki so nosili minimalistično obutev, v šestih mesecih povečali moč stopal v povprečju za 57,4 odstotka. Študija je prav tako pokazala izboljšano ravnotežje in zmanjšano tveganje padcev.

Moderni vs. minimalistični čevlji

»Naša stopala so zelo močna in odporna ter lahko prenesejo zahteve, ki jih postavljamo pred njih, vendar jih ne uporabljamo, kot je narava nameravala,« navaja Rina Harris, funkcionalna podiatristka iz Londona. 

»Imamo 33 sklepov v stopalih in se premikajo v treh različnih ravninah. Zato so zasnovana tako, da se prilagodijo terenu, po katerem hodimo.« Vendar je moderna obutev omejila naše naravne vzorce gibanja, kar vpliva na naš način hoje in celo na strukturo stopal.

»Večina sodobnih čevljev ima precej zoženo sprednjo stran, kar pomeni, da so naši prsti stisnjeni skupaj in ne morete pritisniti ali vključiti prstov ter tako aktivirati notranjih mišic stopala,« govori Harris.

Poleg tega podloženi podplati zmanjšujejo senzorični vnos, kar otežuje občutek tal pod nami. To lahko prispeva k slabi drži, zmanjšanemu ravnotežju skozi čas in celo k propadu stopalnega loka, kar vodi do mišično-skeletnih težav.

Medtem ko imajo sodobni čevlji debele penaste podplate, ozke sprednje dele in dvignjene pete, imajo bosonogi čevlji fleksibilne, tanke podplate, široko sprednjo stran, ki spodbuja razširitev prstov, in enakomerne podplate, ki postavijo peto na isto raven kot prsti, tako kot če bi hodili bosi.

Prehod na bosonogi življenjski slog

Čeprav so raziskave o bosonogem gibanju obetavne, ne zavrzite vseh svojih čevljev takoj. Prehiter prehod lahko privede do poškodb, pravi John Mercer, profesor kineziologije in raziskovalec biomehanike na Univerzi Nevada.

Naša stopala so se prilagodila podloženim čevljem, kar je povzročilo izgubo nekaterih naravnih moči. Poleg tega smo mnogi zdaj preobčutljivi na vse razen gladkih, mehkih tal (pomislite na hojo po gramozu), zato bi hoja bosih nog povsod lahko bila boleča izkušnja.

Prehod na bosonogi način življenja zahteva čas in postopnost. Mercer priporoča, da začnete počasi, najprej hodite po hiši in na mehki površini zunaj, nato pa pojdite na kratek sprehod okoli bloka. Počasi povečujte dolžino hoje, dodajajte malo več vsak teden.

»Vaša stopala vam bodo povedala, kdaj imate dovolj,« pravi Harris, in če občutite kakršno koli ostro bolečino, prenehajte.

Pravilna obutev vam lahko pomaga pri prehodu, vendar bodo na začetku čevlji videti drugačni od tistih, ki ste jih vajeni.

»Zdeli se vam bodo preveliki, ker imate toliko prostora v sprednjem delu,« opisuje Harris. Z večjo uporabo bodo postali bolj naravni. Občutek tal pod nogami se vam lahko zdi čuden, zato se bodo vaša stopala hitreje utrudila. Harris priporoča uporabo masažne žogice z bodicami za stimulacijo vaših živčnih receptorjev.

Ali bi morali vsi hoditi bosi?

Hoja bosih nog lahko pomaga okrepiti vaša stopala, vendar bosonogo gibanje morda ni za vsakogar. Prav tako ni dokončnih podatkov o tem, ali izbira obutve vpliva na tveganje poškodb.

Po preučevanju vsega od bosonoge obutve do maksimalno podloženih superg je Mercer ugotovil, da bi moral vsakdo sprejeti prilagojen pristop. »Zakaj je to super za eno osebo in grozno za drugo? To ni popolnoma razumljeno in še vedno poskušamo to razjasniti,« dodaja.

Preberite še

Komentarji (2)

Niko i Nista (ni preverjeno)

Jaz najraje hodim boš po dreku človeškem

lukčev mesec (ni preverjeno)

jaz tudi

In reply to by Niko i Nista (ni preverjeno)

Starejše novice