Andski krompir, znan tudi kot oka, izvira iz Peruja in Bolivije ter postaja priljubljena po vsem svetu.
Ta trajnica ponuja številne prednosti, med drugim odpornost proti boleznim in škodljivcem, kar ga postavlja v ospredje kot alternativo krompirju v mnogih delih sveta.
Oblika in gojenje
Oka proizvaja živobarvne gomolje, ki so enostavni za pripravo in imajo prijeten okus.
Goji se predvsem za podaljšanje sezone, zlasti na območjih, kjer primanjkuje krompirja. Kljub imenu ni soroden navadnemu ali sladkemu krompirju, temveč je bližje zelnati rastlini domači kislici.
Oka je nezahtevna za vzgojo in dobro uspeva na nadmorskih višinah ter revnih tleh, kjer mnoge druge vrtnine ne bi preživele. Potrebuje dolgo jesensko sezono za oblikovanje gomoljev in zahteva zaščito pred zmrzaljo.
Privlačna na pogled in vsestransko uporabna
Oka je cenjena zaradi uporabnosti v celoti: gomolji so primerljivi s krompirjem v pripravi, listi pa dodajo kiselkast okus jedem.
Rastlina je priljubljena tudi v okrasnih vrtovih zaradi svojih privlačnih rumenih cvetov pozno jeseni.
Je vir pomembnih hranil
Hranilno je oka podobna krompirju, vendar vsebuje več vitaminov C, železa ter pomembnih barvil, kot so antocianini in karotenoidi. Vse dele rastline, vključno z listi in cvetovi, je mogoče uživati surove ali kuhane.
Oka predstavlja privlačno alternativo krompirju zaradi svoje robustnosti, uporabnosti v celoti ter bogate hranilne vrednosti.
Čeprav je še vedno manj znana izven Andov, raste njena popularnost tudi v Evropi, kjer je na voljo več sort za gojenje.
Komentarji (4)
Če že pišete takše članke, te se bar probajte potruditi pa tudi dati informacijo, kje lahko človek dobi ta krompir. Ker drugače je ta članek totalno brezpredmeten.
Črvi so črvi, sodobno jim pravite ličinke !!
In reply to Če že pišete takše članke,… by sobotaNOTinfo (ni preverjeno)
Pa to ge v s sejbe davlen
Meli negda, tao je podobno burgoli.