Slika je simbolična.
Ob dnevu fetalnega alkoholnega sindroma o posledicah izpostavljenosti otrok pred rojstvom alkoholu.

Vsako leto se 9. septembra ob 9. uri in devet minut v duhu simbolike števila devet, ki predstavlja devet mesecev nosečnosti, obeležuje mednarodni dan fetalnega alkoholnega sindroma.

Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) ob njem opozarjajo na posledice izpostavljenosti otrok pred rojstvom alkoholu.

Alkohol lahko vpliva na zdravje bodočega otroka

Alkohol vpliva na plodnost in na vsa obdobja nosečnosti - poveča tveganje za spontani splav, mrtvorojenost in prezgodnji porod ter škodi razvoju otroka.

Za zdravje mame ter za najboljši začetek in zdravje bodočega otroka je pomembno, da nosečnost poteka brez alkohola. Zato je trenutek, ko partnerja pričneta poskušati zanositi, zanju tudi trenutek za prenehanje pitja alkohola, so na spletni strani zapisali pri NIJZ.

V zgodnji nosečnosti lahko alkohol moti razvoj posteljice, njeno optimalno delovanje pa je pomembno, da ustrezno oskrbuje zarodek in kasneje plod s kisikom in hranili.

Tudi ko je posteljica že formirana, alkohol prosto prehaja skozi njo. To pomeni, da vsak alkohol ne glede na vrsto popite pijače ves čas nosečnosti prehaja neposredno v otroka in škoduje njegovemu razvoju.

Alkohol škodi otrokovemu razvoju kadarkoli med nosečnostjo

Najvišja koncentracija alkohola v materinem mleku se pojavi 30 do 60 minut po zaužitju alkohola. Možgani dojenčkov, ki se še razvijajo, so bolj občutljivi na alkohol kot možgani odraslih.

Alkohol v materinem mleku lahko moti otrokove vzorce hranjenja in spanja, povezujejo ga tudi z razvojnimi težavami, opozarja Maja Roškar z NIJZ. Spanje v isti postelji z otrokom po pitju alkohola poveča tudi tveganje za sindrom nenadne smrti dojenčka in zadušitev. Zato je tudi med dojenjem najvarneje ne piti alkohola.

Alkohol lahko škodi otrokovemu razvoju kadarkoli med nosečnostjo, saj se različni organi in telesni sistemi razvijajo v različnih obdobjih. Pitje alkohola med nosečnostjo lahko poveča tveganje za spontani splav in mrtvorojenost ter poveča tveganje za prezgodnji porod, nizko porodno težo in rojstvo otroka, ki je majhen glede na trajanje nosečnosti.

Pitje alkohola med nosečnostjo lahko moti razvoj vseh telesnih organov

Prav tako lahko pitje alkohola med nosečnostjo moti razvoj vseh telesnih organov in sistemov, vključno srca, ledvic in pljuč, najbolj ranljivi pa so možgani, ki se razvijajo skozi celo nosečnost, kar vodi v vrsto vedenjskih, kognitivnih in telesnih težav, ki so skupaj poznane kot motnje fetalnega alkoholnega spektra.

Letošnji dan fetalnega alkoholnega sindroma so na NIJZ obeležili na četrtkovem strokovnem srečanju, na katerem so med drugim spregovorili o pogostosti pitja alkoholnih pijač v rodni dobi.

Komentarji (4)

Ograček (ni preverjeno)

Volim piti. Volim piti. Takvog me je majka rodi i takav,ču ostaviti.😁 Deželica grozdja in sonca... En hripček bom kupil bom trse sadil. Kupil si bom vinski hram....

Ostariti (ni preverjeno)

Debeli fuknjenec to vsi znamo, ge je alko, tan si ti, celo, če je zabadav

In reply to by Ograček (ni preverjeno)

Ograček (ni preverjeno)

Mi Slovenci ga radi pijemo....😁

. (ni preverjeno)

Pa kajenje isto. Sicer pa najboljše še telefon dati notri, ker sistem več ne dovoli deci boti brez telefonov.

Starejše novice