Reprezentanca Slovenije je v razprodanih Stožicah razbila Hrvaško ter na krilih Luke Dončića in Gorana Dragića, ki je zadnjič zaigral pred domačimi gledalci, potrdila napredovanje v nadaljevanje kvalifikacij.

Nabito polne tribune Arene Stožice so v vlogi reprezentanta še zadnjič pozdravile zlatega kapetana Gorana Dragića, sosedski obračun s Hrvaško pa je bil pomemben tudi iz rezultatskega vidika.

Dva kroga pred koncem prvega dela kvalifikacij za svetovno prvenstvo 2023 še ni bilo niti malo jasno, kdo bo v skupini Slovenije, Hrvaške, Finske in Švedske zasedel prva tri mesta in si zagotovil napredovanje.

Po štirih tekmah je bila v skupini C v najboljšem položaju Finska, ki je ob porazu zbrala tri zmage, dvakrat pa je premagala tudi Slovenijo, ki ima polovični izkupiček, tako kot Švedska. Hrvati so z zmago zadnji, a imajo še vedno realne možnosti za napredovanje.

Novembra se je sosedski spopad Slovencev in Hrvatov v Zagrebu končal s tesno zmago naših fantov (76:74), a sta reprezentanci tedaj zaigrali v povsem drugačni zasedbi in brez največjih zvezdnikov.

Hrvaški selektor Damir Mulaomerović je lahko v Ljubljani računal na Bojana Bogdanović, naturalizirani center Slovenije Mike Tobey pa se je moral pod košem kosati z Ivico Zubcem in Mariem Hezonjo.

Dragić še zadnjič v Stožicah

Ni dvoma, da je Luka Dončić prvo ime slovenske čete, ki jo vodi selektor Aleksander Sekulić. Svoj delež je prispeval tudi nekdanji kapetan Goran Dragić, ki je kot član reprezentance zadnjič zaigral v Stožicah.

Spomnimo, izkušeni Ljubljančan je bil leta 2017 eden od osrednjih junakov Slovenije na poti do košarkarskega zlata na evropskem prvenstvu v Carigradu.

Čeprav so ga tudi soigralci prepričevali, naj reprezentančno kariero podaljša še za nastop na avgustovskem evropskem prvenstvu, je dolgoletni član lige NBA odločen, da se poslovi od dresa s slovenskim grbom.

»Goran bo imel vedno posebno mesto v naših srcih. On nas je pripeljal do zlate medalje in prav je, da se pred domačo publiko poslovi od slovenskega dresa. Naredili bomo vse, da se seveda poslovi z dvema zmagama,« je na novinarski konferenci pred tekmo dejal Dončić.

Slovenci so na 37. tekmi z južnimi sosedi vknjižili še 18. zmago in se tako - kar se tiče izplena medsebojnih dvobojev - povsem približali Hrvatom, z zmago pa so si zagotovili napredovanje v drugi del kvalifikacij za svetovno prvenstvo 2023.

V prvi četrtini hitro pobegnili Hrvatom

Slovenci so tekmo pričeli odlično, saj je Edo Murić s trojko gostitelje popeljal v vodstvo, po znižanju Hrvatov, ki so v uvodnih minutah pričakovano igrali pod koš, pa je prvi dve točki dosegel tudi Goran Dragić. Slovenija je po uspešnem prodoru in trojko Luke Dončića pobegnila na šest točk prednosti (12:6).

Prednost Slovenije je v peti minuti znašala že devet točk, saj je Goran Dragić po prodoru in dveh točkah izkoristil še prosti met ter hrvaškega selektorja Damirja Mulaomerovića prisilil v prvo minuto odmora. Hrvati - Zoran Dragić je odlično zaustavil Bojana Bogdanovića - so bili v napadu neprepoznavni, Slovenci pa so z dobrim skokom v obrambi prihajali do hitrih napadov.

Po dveh prodorih Gorana Dragića je bil v raketi uspešen še Mike Tobey za 23:6. Stožice je nato na noge z zabijanjem dvignil še kapetan Edo Murić, sedmo in osmo točko Hrvaške pa je s črte prosih metov prispeval Ante Žižić. Slovenci so prvo četrtino dobili z 33:8, Luka Dončić je zbral že 11 točk.

Visoka prednost ob polčasu

Drugo četrtino so za Slovenijo pričeli Jaka Blažič, Jakob Čebašek, Žiga Dimec, Gregor Hrovat in Aleksej Nikolić, pri Hrvaški pa Bojan Bogdanović, Mario Hezonja, Roko Prkačin, Ivica Zubac in Roko Rogić. Slednji je z dvema točkama odprl drugo četrtino. Slovenci so odgovorili s točkami bratov Dragić, Zoran Dragić je bil uspešen izza črte za tri točke.

Hrvati so v nadaljevanju druge četrtine zaustavili slovenski napad in znižali zaostanek, Aleksander Sekulić pa je po tem, ko je Goran Filipović zadel za 42:19, posegel po minuti odmora. Filipović je v četrti minuti dosegel prvo trojko Hrvaške za 42:24, Mulaomerović pa je zahteval še prekršek, a ob tem vstopil v igrišče in si prislužil tehnično napako, vendar Goran Dragić ni izkoristil prostega meta.

Slovenci so po nekaj skromnejših minutah izpeljali dva uspešna napada, Mike Tobey je z zabijanjem za 49:27 dvignil temperaturo na tribunah, a so se sosedje vnovič približali na 49:32, Sekulić pa je po nekaj napakah posegel po novi minuti odmora. Hezonja je po minuto odmora dosegel še eno trojko, na drugi strani pa je bil za tri točke uspešen tudi Murić. Semafor je ob odmoru kazal izid 54:35, zadnji koš je z zabijanjem dosegel Dončić, s 13 točkami najuspešnejši mož Slovenije, pri gostih je dve točki zbral Hezonja.

Tudi v tretji četrtini ostali daleč pred Hrvati

Tobey je po podaji Dončića dosegel prvi točki tretje četrtine, Hrvati pa so bili preko Bogdanovića uspešni za tri točke (56:38). Dončić ni ostal dolžen, zvezdnik Dallasa je bil natančen izza črte, nato pa je Tobey po protinapadu Zorana Dragića prednost povišal na 61:38.

Ob polovici tretje četrtine je Bogdanović dosegel trojko za 67:47, ob tem izsilil prekršek Murića, vendar ni izkoristil prostega meta, da bi Hrvaško popeljal pod 20 točk zaostanka. Nato se rezultat ni menjal skoraj dve minuti, Hezonja pa je ob košu zadel še prosti met za 67:50.

Slovenci so se v zadnjih treh minutah spet oddaljili nad prednost 20 točk, pred zadnjimi desetimi minutami igre pa so vodili s 76:71. Zadnji točki je ob zvoku sirene in po uspešnem skoku v napadu prispeval Gregor Hrovat.

V zadnji četrtini še točke Macure in Glasa

Sekulić je v zadnji četrtini na parket poslal peterko brez bratov Dragić in Dončića, Hrvaška pa je v zadnjo četrtino vstopila s trojko Bogdanovića. Blažič, ki danes slavi 32. rojstni dan, je v nasprotnem napadu zadel za dve točki, nato pa sta sledili trojki Alekseja Nikolića in Jakoba Čebaška za vodstvo s 84:56. Hrvati so bili dokončno na kolenih.

Hrvati so se nato - tudi po tehnični napaki Dončića - približali, po prostih metih Ivice Zubca, dobre štiri minute pred koncem tekme, je bil izid 87:67. Stožice so znova skočile na noge, ko je Goran Dragić uspešno prodrl za vodstvo z 92:67. V predzadnji minuti, kmalu po vstopu v igro, se je prvih točk veselil tudi Jurij Macura, nato pa se je trojke razveselil še mladi Gregor Glas za zmago s 97:69.

Slovenci so z visoko zmago povsem ponižali južne sosede in s tretjo zmago na petih tekmah potrdili preboj v drugi del kvalifikacij za svetovno prvenstvo 2023.