Lani so se 22. maja v Ljudskem vrtu veselili Sobočani, danes v Fazaneriji rajajo Mariborčani. Vijoličasti so na zadnji in odločilni tekme sezone premagali črno-bele in potrdili 16. naslov državnega prvaka.

Mariborčani so z zmago v soboški Fazaneriji potrdili prvo mesto v letošnjem državnem prvenstvu. Štajerci so z zadetki Roka Kronavetra, Martina Milca in Ognjena Mudrinskega ugnali Muro, ki po avtogolu Milca ni uspela priti do preobrata.

Zasedba iz štajerske prestolnice na prekmurski ravnici slavi 16. naslov državnega prvaka, prvega po letu 2019, po katerem bo znova zaigrala v kvalifikacijah UEFA Lige prvakov.

Četa Radovana Karanovića je v Murski Soboti potrdila prvo mesto, za nameček pa tudi Koprčani v Šiški niso uspeli premagati Brava. Mura je sezono sklenila na četrtem mestu, Olimpija je z goloma Maria Kvesića slavila v Celju.

Štajerci so se v zadnjih 90 minut sezone podali z boljšim izhodiščem, Kopru, ki gostuje pri Bravu, so bežali za točko. Vijoličasti so v Murski Soboti želeli maščevali poraz izpred enega leta.

Svojo računico so imeli tudi Sobočani. Mura se je z Olimpijo, ki je gostovala v Celju, borila za tretje mesto, strasti pred tekmo pa so pogreli tudi včerajšnji dogodki.

Marko Zalokar, ki se mu izteka pogodba s črno-belimi, se je za sodelovanje dogovoril z Mariborom, vodstvo soboškega kluba pa je vratarja ob odločitvi, da zavrne nastop na današnji tekmi, suspendiralo.

»Veliko je govoric, nekakšnih obtoževanj okoli tega, kdo je dogovorjen in kdo ni. Vedno obstajajo pritiski, ki niso za na igrišče. Ko se v zadnjem krogu odloča o naslovu, gre za drugačno tekmo.

Vedno se porajajo vprašanja, kdo bo odigral pošteno do konca. Mura je veliki klub, ki želi vedno zmagati in tako bo tudi v nedeljo,« pred tekmo sporoča domači strateg Damir Čontala.

Trener Mure danes ob suspendiranemu Marku Zalokarju, ki ga bo v golu nadomestil 17-letni Vid Šumenjak, ne more računati niti na Tomija Horvata, Žigo Kousa in Klemna Pucka. Pri Mariboru manjka Aljaž Antolin.

Ob prvi obletnici lanskoletnega slavja Mure v Ljudskem vrtu velja opomniti še, da Mura že na petih prekmursko-štajerskih obračunih ne pozna poraza. Črno-beli so ob dveh remijih dobili tri tekme.

»To je signal, da nas čaka zelo zahtevna tekma, vendar mislim, da se bomo dobro pripravili tudi na to. Gre za tradicijo, ki ne gre v našo korist, vendar na tej tekmi ni prostora za kalkulacije.

Če želimo biti prvaki, moramo dati vse od sebe in biti uspešni,« je pred odločilno sezone dejal šef mariborskega štaba Radovan Karanović.

POTEK TEKME!

1' Pričetek dvoboja v Fazaneriji, istočasno sta se pričeli tudi tekmi v Celju in Ljubljani. S sredine igrišča so krenili Mariborčani.

3' PRILOŽNOST! Štajerci so v uvodu tekme pritisnili na domačo polovico. Po podaji Roka Kronavetra je z glavo sprožil Ognjen Mudrinski, a zadel zgornji del prečnika.

7' Mura je odgovorila preko Luke Bobičanca. Medžimurec je meril z 20 metrov, zadel enega od mariborskih nogometašev in iztržil kot.

9' Martin Milec je podajal v kazenski prostor, žogo je preusmeril eden od nogometašev Mure, Vid Šumenjak, današnji debitant v domačem golu, pa se je izkazal s prvim posredovanjem.

12' GOL V CELJU! Olimpija je v knežjem mestu povedla z golom Maria Kvesića, v Šiški na tekmi Brava in Kopra še ni zadetkov.

13' Po daljšem pritisku gostov je na levi strani kazenskega prostora poizkušal Ognjen Mudrinski, a ni iztržil več od kota.

17' PRILOŽNOST! Mariborčani so bili vnovič nevarni po podaji s strani, po kotu, na oddaljenejši vratnici pa je z glavo sprožil Max Watson. V zadnjem trenutku je odbil Vid Šumenjak.

24' Kai Cipot je po kotu z leve strani igrišča streljal z glavo, vendar je udaril mimo leve vratnice Menne Bergsena.

25' PRILOŽNOST! Đorđe Ivanović je udaril z desne strani in z roba kazenskega prostora meril v bližnji kot, Vid Šumenjak je strel odbil mimo leve vratnice.

26' Posredovanje obeh zdravniških služb, na zelenici sta obležala Ognjen Mudrinski in Jan Gorenc, ki bo tekmo nadaljeval s povojem na glavi.

36' GOL V CELJU! Mario Kvesić je v Celju podvojil prednost Olimpije.

38' PRILOŽNOST! Znova so bili nevarni gostje, Martin Milec je meril z razdalje, Klemen Šturm je udarec preusmeril mimo leve vratnice Mure.

41' PRILOŽNOST! Zdaj so bili nevarni tudi Sobočani. Po podaji Amarja Beganovića je sprožil Mihael Klepač, diagonalni strel z desne strani igrišča je zgrešil vrata.

42' GOL! Maribor je povedel v Fazaneriji, Rok Kronaveter je nemočnega Vida Šumenjaka premagal s strelom z vrha kazenskega prostora.

44' Sodnik Rade Obrenović je po golu in dveh močnih eksplozijah nogometaše Maribora in Mure umaknil z zelenice, s sektorja, na katerem je nastanjena navijaška skupina Viole, je na igrišče priletelo nekaj predmetov in pirotehnike,

45' Zdaj se je pred sektor Viol postavila tudi specialna enota policije.

45+3' Srečanje se po nekajminutni prekinitvi nadaljuje.

45+4' Pristaši Maribora so znova skočili v zrak, vendar gol Đorđa Ivanovića po dolgem predložku pred vrata Mure ni obveljal zaradi prepovedanega položaja.

45+5' Mariborčani so prišli še do enega poskusa, tokrat po predložku z leve, znova pa je udaril Đorđe Ivanović. Z glavo je streljal mimo leve vratnice.

45'+8 PRILOŽNOST! Mura je izpeljala hiter protinapad, Mihael Klepač je stekel proti vratom Maribora, njegov strel z leve strani igrišča in v bližnji kot pa je izbil Menno Bergsen.

POLČAS!

46' Mura v drugi polčas vstopa z menjavo, Jana Gorenca, ki je v prvem polčasu trčil z Mudrinskim, je zamenjal Tio Cipot.

46' GOL! Mariborčani so siloviti krenili v drugi polčas, Martin Milec je silovito sprožil s 23 metrov in Vida Šumenjaka premagal z udarcem v desni kot. Maribor vodi z 0:2!

49' PRILOŽNOST! Mura je bila blizu zadetka. Matic Maruško je po tem, ko Menno Bergsen ni uspel ukrotiti žoge, sprožil z desetih metrov, znižanje prednosti pa je preprečil Martin Milec.

49' ŠIŠKA! Bravo je na domači zelenici zatresel mrežo Kopra, a gol Memića po VAR pregledu ni bil priznan zaradi prepovedanega položaja.

53' GOL! Maribor je povedel z 0:3, z bližine je bil, potem ko je Vid Šumenjak odbil strel Jana Repasa, uspešen Ognjen Mudrinski in Štajerce popeljal na prag naslova.

59' Po golu je sledila nova petminutna prekinitev, pred nadaljevanjem tekme pa tudi dvojna mariborska menjava. Ognjena Mudrinskega je zamenjal Rok Sirk, Nino Žugelj pa je v igro vstopil namesto Roka Kronavetra.

65' GOL! Mura je znižala zaostanek. Martin Milec je žogo nesrečno preusmeril v lastno mrežo, potem ko je skušal po prodoru Luke Bobičanca izbiti predložek Mihaela Klepača.

69' RUMENA KARTONA! Rade Obrenović je z rumenim kartonom opomnil Maxa Watsona in Mirlinda Dakuja, ki je po nešportni potezi Šveda potreboval nekaj časa, da se je umiril.

73' Nova menjava pri gostih, Gregorja Sikoška je zamenjal Malik Sellouki.

74' Po prekršku je porumenel soboški branilec Gregor Balažic.

78' Mladi Niko Kasalo je na zelenici zamenjal Samsindina Oura.

82' Še ena zamenjava v domači enajsterici. Klemna Šturma, ki se poslavlja od Mure, je zamenjal mladi Tilen Ščernjavič.

87' PRILOŽNOST! Niko Kasalo je bil po predložku z leve strani igrišča blizu prvenca, a se je z obrambo izkazal Menno Bergsen.

88' Po kotu je žoga končala pri Mihaelu Klepaču, ki je z diagonalnim udarcem z leve strani kazenskega prostora zgrešil vrata Maribora.

91' Đorđa Ivanović je v ekipi Maribora zamenjal Aleks Pihler.

92' Matic Maruško je po preigravanju streljal z 18 metrov, vendar ni meril v okvir mariborskega gola.

KONEC TEKME! Maribor je državni prvak sezone 2021/22!